Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 13 ал. 2 ЗУЕС

Ред за свикване на общото събрание на собствениците
Чл. 13. […] (2) Собственик или ползвател, който не ползва самостоятелния си обект или ще отсъства повече от един месец, уведомява писмено управителя или председателя на управителния съвет, като посочи електронна поща и адрес в страната, на които да му бъдат изпращани покани за свикване на общо събрание, както и телефонен номер.

чл. 13 ал. 2 ЗУЕС

Ред за свикване на общото събрание на собствениците
Чл. 13. […] (2) Собственик или ползвател, който не ползва самостоятелния си обект или ще отсъства повече от един месец, уведомява писмено управителя или председателя на управителния съвет, като посочи електронна поща и адрес в страната, на които да му бъдат изпращани покани за свикване на общо събрание, както и телефонен номер.

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

Чия е доказателствената тежест при направено по делото възражение по чл. 51, ал. 2 ЗУЕС, че лице, което е собственик на обект в етажна собственост, не е пребивавало в имота си за повече от 30 дни в рамките на една календарна година? (По иск с правно основание чл. 51 ЗУЕС за дължима такса за управление и обслужване на общите части на сграда)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Теодора Гроздева

Решение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

Относно задължението на съда следва да обсъди представените по делото относими към спора и приети доказателства, съгласно нормата на чл. 235, ал. 1 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

в противоречие с практиката на ВКС, обективирана с Определение №462/24.09.2012 г. по ч. гр. д.№373/2012 г. на ВКС, І г. о., а именно: (1) В случай, че собственик обитава постоянно сградата и живее в собствения си апартамент, следва ли той да бъде уведомен съгласно чл. 13, ал. 2 ЗУЕС, или е достатъчно да се залепи съобщение във входа на етажната собственост, че всеки собственик може да се запознае с протокола и да получи препис от него при поискване?; (2) При уведомяване по чл. 13, ал. 4 ЗУЕС на собственик, който обитава постоянно сградата и живее в собствения си апартамент, следва ли да бъде удостоверено и по какъв начин, че той отсъства или е отказал да получи поканата, респ. съобщението за изготвения протокол?; (3) В случай, че собственик, който обитава постоянно сградата и живее в собствения си апартамент, не е бил уведомен надлежно за поканата за свикване на ОС или на съобщението за изготвения протокол на ОС, от кой момент тече срокът за обжалване на решенията на ОС, обективирани в протокола?; (4) В случай, че собственик не обитава постоянно сградата и не живее в собствения си апартамент, следва ли той да се счита за уведомен за свикването и провеждането на ОС, както и да се счита за уведомен за изготвянето на протокола от ОС на ЕС или следва бъдат изпълнени изискванията на ЗУЕС, действащ към него момент, за уведомяване на собственика чрез лично връчване или залепване на съобщение на вратата на жилището на собственика?; (5) В случай, че собственик не обитава постоянно сградата и не живее в собствения си апартамент, не е бил уведомен за свикването и провеждането на ОС, не е присъствал на ОС, не е бил уведомен за изготвянето на протокол за ОС, в какъв срок и от кой момент би могъл да обжалва взетите решения? . Формулиран е и въпросът (6) Следва ли съдът да се произнесе по искане за установяване нищожност на решения на ОС на етажна собственост и такова искане обвързано ли е със срок?, по отношение на който се поддържа, че касационното обжалване следва да бъде допуснато, тъй като въззивният съд се е произнесъл по него в противоречие с практиката на ВКС, обективирана с Решение №39 от 19.02.2013 г. по гр. д.№657/2012 г. на ВКС, І г. о. и Определение №308 от 30.06.2011 г. по ч. гр. д.№21/2011 г. на ВКС, І г. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гергана Никова

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2012

са определящи за изхода на спора по настоящото частно производство. Те са поставени във връзка с прилагането на чл. 40, ал. 2, вр. чл. 16, ал. 2 и чл. 13, ал. 2-6 ЗУЕС, в редакцията на текстовете преди изменението им с ДВ бр.57/2011г., която е приложима в случая. Разглеждането им от ВКС по повод конкретното дело ще бъде от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото, доколкото пред съдилищата все още са висящи подобни спорове, по които са приложими старите редакции на текстовете, а по тях няма утвърдена съдебна практика.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гълъбина Генчева

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право