Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 396 ЗСВ

Чл. 396. (1) Вещо лице се назначава от органа, който възлага експертизата, от съответния списък на специалисти, утвърдени за вещи лица. За преводач се назначава лице от съответния списък на специалистите, утвърдени за преводачи.
(2) (Доп. – ДВ, бр. 21 от 2014 г.) При необходимост за вещо лице или преводач може да се назначи и специалист, който не е включен в съответния списък.
(3) При сложност или комплексност на изследването органът може да назначи и повече от едно вещо лице.
(4) При изпълнение на функциите си вещото лице се легитимира с удостоверение, издадено от органа, назначил експертизата.

чл. 396 ЗСВ

Чл. 396. (1) Вещо лице се назначава от органа, който възлага експертизата, от съответния списък на специалисти, утвърдени за вещи лица. За преводач се назначава лице от съответния списък на специалистите, утвърдени за преводачи.
(2) (Доп. – ДВ, бр. 21 от 2014 г.) При необходимост за вещо лице или преводач може да се назначи и специалист, който не е включен в съответния списък.
(3) При сложност или комплексност на изследването органът може да назначи и повече от едно вещо лице.
(4) При изпълнение на функциите си вещото лице се легитимира с удостоверение, издадено от органа, назначил експертизата.

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

За значението на практиката на съда по правата на човека (ЕСПЧ) при тълкуването на разпоредбите на Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи (КЗПЧОС); за чие поведение отговаря държавата и по-специално отговаря ли тя за поведението на вещите лица; както и за правното значение на отделни забавяния с оглед на общата продължителност на делото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борислав Белазелков

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

е приложена съдебна практика на Върховния касационен съд. Изложени са и доводи за допускане на касационно обжалване при условията на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК по въпроса налице ли е злоупотреба с работодателска власт, когато от доказателствата по делото е установено, че е премахнати само определени длъжности, длъжностната характеристика е връчена на работника повече от месец след заемане на длъжността, работникът незаконно не е допускан до работа и в един и същи ден е извършена промяна на щатното разписание, изготвена е заповед за прекратяване на трудовия договор, оттеглени са пълномощията на съкратения работник за ползване на служебен автомобил и е спрян служебният му телефон. Поддържа се, че от значение за точното приложение на закона и развитието на правото са и въпросите: може ли съдът да обоснове извода си за липса на необходимост от извършване на подбор и липса на злоупотреба с работодателска власт, извършвайки сам преценка дали е отпаднала необходимостта от съществуване на определена длъжност; реално ли е съкращаване на щата, когато трудовите функции не са отпаднали и не са представени доказателства как и между кои длъжности са разпределени трудови функции; подлежи ли на съдебен контрол целесъобразността на съкращаването при оплакване за злоупотреба с работодателска власт; обосновава ли извод за злоупотреба с власт от страна на работодателя съкращаването само на заеманата от работника длъжност, непосредствено след назначаването му на нея и недопускането му до работа; съставлява ли процесуално нарушение назначаването за разпит на свидетел на преводач, който не е от утвърдения списък на специалисти, утвърдени за преводачи; следва ли въззивният съд да допусне събиране на доказателства, когато страната е подала жалба в прокуратурата срещу разпитан в първоинстанционното производство свидетел и производството пред прокуратурата не е приключило. Поддържа се и че въззивното решение е вероятно недопустимо, без да се сочат конкретни пороци, както и че е очевидно неправилно – касационни основания по чл. 280, ал. 2 ГПК. Доводите за очевидна неправилност са оплаквания относно формираните изводи на въззивния съд за реално съкращаване на щата и добросъвестно упражняване на правата на работодателя.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Цачева

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

за значението на практиката на съда по правата на човека (ЕСПЧ) при тълкуването на разпоредбите на Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи (КЗПЧОС); за приложението на критериите за разглеждане и решаване на делото в разумен срок с оглед на конкретните обстоятелства; за чие поведение отговаря държавата и по-специално отговаря ли тя за поведението на вещите лица; както и за правното значение на отделни забавяния с оглед на общата продължителност на делото, които (въпроси) са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото, основания за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1, т. 3 ГПК. Позовава се и на очевидна неправилност на решението.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борислав Белазелков

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

длъжен ли е въззивният съд да допусне нови доказателства при допуснати от първоинстанционния съд нарушения, изразяващи се в непълнота на доклада по чл. 146 ГПК (непосочване кои права и обстоятелства се признават, кои не се нуждаят от доказване и как се разпределя доказателствената тежест за подлежащите на доказване факти) е разрешен в противоречие с практиката на Върховния касационен съд, в подкрепа на който довод са приложени съдебни актове на ВКС, постановени по реда на чл. 290 ГПК. Изложени са и доводи за допускане на касационно обжалване при условията на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК по въпросите: следва ли при назначаване на експертизи да се съобразява изискването по чл. 396 ЗСВ, като вещите лица се избират от съответният списък на специалисти, а при назначаване на вещи лица извън списъка да се обоснове необходимостта за това и има ли преклузия на правото на страната да възрази на назначаването на вещи лица извън списъка.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Цачева

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2011

нарушава ли се принципът на случаен подбор, провъзгласен в чл. 396, ал. 1 ЗСВ до изм. от 04.11.2011 г. в случаите, когато съдът назначава вещи лица, които не са включени в Списъка на специалистите, утвърдени за вещи лица за съответния съдебен район, без да има необходимост от това или назначава вещи лица от списъци на други съдебни райони, без да е налице такава нужда; кога е налице необходимост от назначаване за вещо лице на специалист, който не е включен в съответния списък по чл. 396, ал. 2 ЗСВ и трябва ли съдът да обосновава необходимостта от подобно назначение; кога е налице нужда от назначаване на вещо лице от списъка на друг съдебен район и трябва ли съдът да обосновава необходимостта от това назначение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Дияна Ценева

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право