Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 278 ЗСВ

Чл. 278. Доколкото в тази глава не е предвидено друго, прилага се Кодексът на труда.

чл. 278 ЗСВ

Чл. 278. Доколкото в тази глава не е предвидено друго, прилага се Кодексът на труда.

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

1. Може ли присъденото обезщетение по чл. 49 ЗЗД за вреди от процесуално незаконосъобразно принудително изпълнение от държавен съдебен изпълнител да служи като сурогат на неосъществената реална парична престация на взискателя?
2. При положителен отговор на горния въпрос възможно ли това обезщетение да бъде приспаднато от остатъка на задълженията на длъжника по изпълнителното дело, по кой процесуален ред и по чия инициатива ще се осъществи това приспадане?
3. При висящ изпълнителен процес и извършване на действия по удовлетворяване на вземането, следва ли да се извърши прихващане на присъденото обезщетение по чл. 49 ЗЗД с частта от заплатения дълг от длъжника, за да се избегне неоснователното обогатяване на взискателя?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Филип Владимиров

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

по смисъла на разясненията, дадени с т. 1 ТР №1/19.02.2010 г. на ВКС по тълк. д. №1/2009 г., ОСГТК. Отсъствието на поставен правен въпрос има за последица недопускане на касационното обжалване, тъй като не удовлетворява общото основание по чл. 280, ал. 1 ГПК за селектиране на жалбата.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Филип Владимиров

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

от значение за изхода по конкретното дело е този, който е включен в предмета на спора и е обусловил решаващите правни изводи на въззивния съд в обжалваното решение. Настоящият съдебен състав намира, че по първия формулиран от касатора процесуалноправен въпрос е осъществено общото основание за допускане на касационно обжалване по смисъла на чл. 280, ал. 1 ГПК и т. 1 ТР №1 от 19.02.2010 г. по тълк. дело №1/2009г. на ОСГТК на ВКС, тъй като произнасянето на въззивния съд по този въпрос е обусловило крайния изход по делото. Не е налице обаче допълнителното основание по смисъла на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК. Обжалваното въззивно решение е изцяло съобразено с формираната многобройна и безпротиворечива задължителна практика на ВКС по реда на чл. 290 ГПК, вкл. сочената от касатора в касационната жалба. Въззивният съд се е произнесъл съобразно заявеното от ищеца искане за защита и въведения от него предмет на спора, като при преценка основателността на доводите и възраженията на страните е изходил от фактите, на които страните се позовават. Твърденията на касатора за недопустимост на въззивното решение с оглед нарушаване на диспозитивното начало в процеса и произнасяне „свръхпетитум“ са приети за неоснователни изцяло в съответствие с практиката на ВКС по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, доколкото в исковата молба ищцата е извела незаконосъобразността на действията на ДСИ, извършени по изпълнителното дело, по което в продължение на 2 години не са предприемани действия по принудително изпълнение, като основание на предявения иск по чл. 49 ЗЗД.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геновева Николаева

Решение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

Задължен ли е съдът да постанови решението си съобразно направената в доклада на делото правна квалификация и ако въззивният съд прецени, че дадената от първоинстанционния съд правна квалификация е неправилна какви са неговите правомощия? Приложима ли е нормата на чл.54 от ЗЗД-посочена в доклада на СГС по отношение на иска, предявен от М.П срещу държавния съдебен изпълнител за отговорността му по реда на чл.441 от ГПК?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Любка Андонова

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

„Задължен ли е съдът да постанови решението си съобразно направената в доклада на делото правна квалификация и ако въззивния съд прецени, че дадената от първоинстнационния съд правна квалификация е неправилна какви са неговите правомощия“ е разрешен в противоречие с т. 2 на ТР №1/2013 от 9.12.13г по тълк. дело №1/2013г на ОСГТК на ВКС. Отделно от това се подържа, че по въпроса „ Приложима ли е нормата на чл. 54 ЗЗД-посочена в доклада на СГС по отношение на иска предявен от М. на п. срещу държавния съдебен изпълнител за отговорността му по реда на чл. 441 ГПК“ липсва съдебна практика. Мотивите на касатора за да иска допускане на касационно обжалване по двата посочени въпроса се основават на обстоятелството, че в доклада си първоинстанционният съд е квалифицирал обратния иск като такъв по чл. 54 ЗЗД, а е бил длъжен да го разгледа като такъв за ограничена имуществена отговорност, в случай че открие липса на предпоставките за неговото уважаване като иск за пълна имуществена отговорност, както и да даде указания за уточнения на предявения иск и събиране на съответните доказателства с оглед извършеното уточнение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Любка Андонова

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право