Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 13 ал. 2 ЗСПЗЗ

Чл. 13. […] (2) (Отм. – ДВ, бр. 28 от 1992 г.) Всеки заинтересуван може да оспори пред общинската поземлена комисия в срок от три месеца от обявлението съдържащите се в заявленията факти, ако се засягат негови права.

чл. 13 ал. 2 ЗСПЗЗ

Чл. 13. […] (2) (Отм. – ДВ, бр. 28 от 1992 г.) Всеки заинтересуван може да оспори пред общинската поземлена комисия в срок от три месеца от обявлението съдържащите се в заявленията факти, ако се засягат негови права.

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2012

дали изпълнителен лист, издаден на 08.04.1933 г., въз основа на решение по гр. д. №******г. по описа на П. мирови съд, с който физическо лице е осъдено да ревандикира на наследодателката на ищците земеделски имот, както и протокол съставен по ч. гр. д. №******г. на П. мирови съд, с което наследодателката е призната за собственик на първите четири имота на основание наследяване и давностно владение, са доказателство за притежаване на вещни права върху имотите, предмет на иска, по смисъла на чл. 13, ал. 3 ЗВСГЗГФ. Решаването на въпроса е от значение за точното прилагане на закона, поради което обуславя предпоставката по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК за допускане касационна проверка.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Жанин Силдарева

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2011

не могат да обусловят допускане касационно обжалване на решението. Въззивният съд е изложил мотиви в обжалваното определение като е възприел фактическата обстановка, установена пред първоинстанционния съд. Основният извод в обжалваното определение е за наличие на влязъл в сила окончателен отказ на административния орган за възстановяване собствеността върху имота, за който е налице решение по чл. 11, ал. 2 ЗСПЗЗ. С последното само се признава правото да бъде възстановена собствеността върху определен имот, но с него не се извършва реституция. Това следва да стане с последващо решение на компетентния административен орган. Самите жалбоподатели са твърдяли в исковата молба, че е налице отказ на ОСЗ за възстановяване на имота и уведомление за това /по чл. 18д, ал. 2 ППЗСПЗЗ/. При това положение даденото от въззивния съд разрешение на въпроса не е в противоречие, а в съответствие с т. 2 ТР№1/1997г., ОСГК, съгласно която оспорването правото на собственост върху земеделска земя по съдебен ред е обусловено от правен интерес. Такъв е налице при висящо производство по чл. 14, ал. 1-3 ЗСПЗЗ или възможност да бъде образувано, но не когато административното производство е приключило с окончателен отказ за възстановяване на собствеността. Приложените определения касаят други хипотези, когато не е налице окончателен отказ на ПК поради липса на материалноправните предпоставки на ЗСПЗЗ за реституция, а спиране на процедурата до решаване на материалноправния спор за собственост.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Здравка Първанова

Решение №****/**.**.2010 по дело №****/2009

Относно доказателственото значение на списъците към постановленията на МЗДИ по чл. 22 от Закона за г. от 1925г.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гълъбина Генчева

Решение №****/**.**.2010 по дело №****/2009

Относно вида на писмените доказателства , извън изброените в разпоредбата на чл.13 ал.3 ЗВСГЗГФ, с които е допустимо да се доказва собствеността в производството по чл. 13 ал.2 ЗСПЗЗ.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бранислава Павлова

Решение №****/**.**.2010 по дело №****/2009

За начина на доказване правото на собственост върху гори при предявен иск по чл. 13, ал. 2 ЗСПЗЗ и по-специално за необходимостта при представени доказателства за собственост от по-ранен период /1914-1919г./ да бъдат представени и доказателства за деклариране на същите имоти и в периода 1935-1949г. с оглед преценка на последиците, свързани с приложението на разпоредбите на Закона за г. от 1922г. и 1925г.
Дали и кога може да се приеме, че е приключила отчуждителната процедура по Закона за г. от 1922г. респ. по Закона за г. от 1925г., както и от кой момент може да се приеме, че определени територии придобиват статут на яйлаци, къшлаци и балталъци?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светлана Калинова

Решение №****/**.**.2010 по дело №****/2008

Относно противоречива съдебна практика по няколко серийни дела, имащи за предмет искове по чл. 13, ал. 2 ЗСПЗЗ, в които като доказателство за притежаваното право на собственост върху части от ревири „М”, „Х” и „К” са представени същите документи, каквито са приложени и по настоящото дело.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гълъбина Генчева

Решение №****/**.**.2009 по дело №****/2008

в производството по чл. 13, ал. 2 ЗВСГЗГФ допустимо ли е приложението на чл. 134, ал. 1 ГПК /отм./, респективно чл. 165, ал. 1 от новия ГПК, когато е доказано, че съществуващите официални документи за установяване правото на собственост са изгубени, или унищожени не по вина на страната, т. е.. има ли колизия на правни норми – чл. 134, ал. 1 ГПК /отм./, респективно чл. 165, ал. 1 от новия ГПК и чл. 13, ал. 3 ЗВСГЗГФ и как те следва да се прилагат.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право