Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 10а ал. 1 ЗСПЗЗ

Чл. 10а. (1) (Доп.- ДВ, бр. 45 от 1995 г., допълнението “с кадастрални планове на населени места или комасационни планове” обявено за противоконституционно с РКС № 8 от 1995 г. – ДВ, бр. 59 от 1995 г.) Възстановяването на собствеността става в реалните граници там, където те съществуват или е възможно да бъдат установени с кадастрални планове на населени места или комасационни планове.

чл. 10а ал. 1 ЗСПЗЗ

Чл. 10а. (1) (Доп.- ДВ, бр. 45 от 1995 г., допълнението “с кадастрални планове на населени места или комасационни планове” обявено за противоконституционно с РКС № 8 от 1995 г. – ДВ, бр. 59 от 1995 г.) Възстановяването на собствеността става в реалните граници там, където те съществуват или е възможно да бъдат установени с кадастрални планове на населени места или комасационни планове.

Решение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

За задължението на гражданския съд да се произнесе по валидността на оспорен от страна по делото индивидуален административен акт, когато същият се противопоставя на лице, което не е било страна в производството по неговото издаване, и не е имало право да го обжалване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Дияна Ценева

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

в областта на науката, изкуството, занаятите и др. са нужни специални знания, които съдът няма. Не е налице противоречие с това решение поради следното: В решението от 1993 г. е посочено, че се възстановяват в съществуващи или възстановими реални граници имоти, които са описани по местност и площ. Описани са някои от съседите с имена и/или писменото доказателство, послужило като основание за установяване правото на собственост към момента на колективизацията. Съгласно чл. 10а, ал. 1 ЗСПЗЗ, възстановява се собствеността в реални граници, там където те съществуват, или е възможно те да бъдат установени. Следователно за да възникне реституционният ефект на решението, с което правото на собственост се възтановява в съществуващи реални граници, законодателят изисква границите да съществуват сега на место, или да могат да бъдат възстановени. Не съставлява установяване на границите посочването на съседите, чийто имоти не са посочени. Не се възстановява собственост и с решение, в което като граници на имотите се посочват физическите лица, които са били съседи към момента на колективизацията, без да са посочени имотите им по някакъв план. Съществен за изхода от спора е въпросът дали са достатъчно индивидуализирани като обекти на правото на собственост описаните имоти в решението от 1993 г. към настоящия момент, за да се приеме, че те са реституирани още през януари 1993 г. / преди отказът от наследство/, а не дали са идентични имотите по това решение и описаните в исковата молба. Решението от 1993 г. е решение, с което е установено правото на реституция на заявените имоти, но те не са индивидуализирани като обекти на правото на собственост. Не са били необходими за съда специални знания, за да установи това и да направи извод, че имотите не са индивидуализирани като обекти на правото на собственост към настоящия момент с решението от 1993 г. Затова назначаването на СТЕ не е било необходимо и решението на окръжният съд не е постановено в противоречие със цитираната съдебна практика.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

Решение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

„Следва ли да се приеме, че ползвателят е придобил на основание пар. 4 ПЗР ЗСПЗЗ собствеността на предоставения му за ползване имот, ако е извършил плащането на цената по време на действие на противоконституционната редакция на тази норма на закона, като цената е била определена на основание на нищожен административен акт (доколкото е налице такъв) и в законоустановения срок (доколкото е налице такъв) след определянето й не е било извършено плащане?”

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гергана Никова

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

1. Изграждането преди влизане в сила на ЗСПЗЗ на единична жилищна сграда в реституирания по същия закон имот, когато тя не е част от градоустройствено мероприятие и не е част от застрояване като комплекс от строителни дейности, представлява ли мероприяти по смисъла на чл. 10б ЗСПЗЗ. 2. Приложимо ли е ограничението на чл. 10, ал. 7 ЗСПЗЗ за реституция, ако в имота е изградена от държавата единична жилищна сграда, дори същата да е законна, или разпоредбата се прилага само за физически лица, построили сгради в такива имоти. 3. Каква е доказателствената сила на акта за държавна собственост и задължението на съда по приложение на императивни правни норми. 4. Може ли въззивният съд да обсъжда и изследва факти и обстоятелства, каквито не са заявени своевременно от ответника, може ли да се обсъждат служебно незаявени доводи – в случая пречките за реституция по чл. 10б, ал. 1 ЗСПЗЗ, чл. 17а и пар.6, ал. 6 ЗППДОБП. 5. Може ли въззивният съд да постанови решението си въз основа на доводи, по които не е предоставил възможност на страните да изразят становище. 6. Дължи ли произнасяне съдът по възражения, наведени във въззивната жалба, но извън срока по чл. 131 ГПК. 7. Ползва ли се с материалноправна доказателствена сила констативният нотариален акт за собственост. Твърди се, че въпросите са решени в противоречие с практиката на ВКС и се решават противоречиво от съдилищата. Прилагат се съдебни решения.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Здравка Първанова

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право