Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 59 ал. 1 ЗС

Чл. 59. (1) Правото на ползуване се погасява със смъртта на ползувателя, ако то не е учредено за по-кратък срок.

чл. 59 ал. 1 ЗС

Чл. 59. (1) Правото на ползуване се погасява със смъртта на ползувателя, ако то не е учредено за по-кратък срок.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

от значение за изхода на конкретното дело и обусловил решаващите изводи на съда е задължение на касатора. Касационният съд може само да уточни и конкретизира, но няма право да извежда правния въпрос от твърденията и доводите на касатора в касационната жалба и изложението по чл. 284, ал. 3 ГПК, тъй като това би засилило твърде много служебното начало във вреда на ответната страна. Непосочването на правния въпрос от значение за изхода на конкретното дело е достатъчно основание за недопускане на касационно обжалване на въззивното решение, без да е необходимо да се разглеждат допълнителните основания по чл. 280, ал. 1, т. 1- т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ваня Атанасова

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

е решен с решение №188/20.12.2019 г. по гр. д. №43/2017 г. на РС – Златоград и именно в това предходно производство са могли да бъдат правени тези възражения от надлежната страна – [община]. Изложени са съображения, че след като ищецът притежава идеални части от процесната площ, той има право да иска защита на правото си на собственост, включително и премахване на всякакви чужди обекти и вещи от имота си, независимо дали към настоящия момент може да я ползва. С оглед на това последният е обективно възпрепятстван да упражнява правото си на собственост (неговия елемент владение), доколкото фактическата власт върху процесната площ, заета от дървена конструкция и варова яма, се упражнява от ответницата. Прието е, че по този начин тя е лишила ищеца от възможността да ползва спокойно процесната площ, като се е обогатила неоснователно за негова сметка до размера на наема, който той би получил през исковия период или със сумата 187,20 лв. С оглед на това предявените искове по чл. 109 ЗС и чл. 59 ЗЗД са приети за основателни.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Пламен Стоев

Решение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

Налице ли е процесуално нарушение в случаите, когато въззивният съд с оглед задълженията си по чл. 7, ал. 1 ГПК и чл. 10 ГПК не е уважил доказателствено искане по причина, че същото не е ясно обосновано, без да е дал указания на страната за негово конкретизиране?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Пламен Стоев

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

за обосновани с тезата, че в наследствената маса не са включени цели имоти – сутеренния етаж на вилната сграда за жилищни нужди, хотел и ресторант и навес с оградни стени и е оценена вила от 24 кв. м., вместо действително съществуващата на 45 кв. м., като е налице и несъобразяване с фактическото предназначение, ползването и статута на вилната сграда за жилищни нужди, хотел и ресторант. Посочените твърдения изразяват несъгласието на касатора с изводите на съда, че вилната сграда, застроена на 109 кв. м. е жилищна и не притежава необходимите характеристики на хотел, а сутеренния етаж не е самостоятелен и е предназначен да обслужва жилищните етажи, както и че навесът с оградни стени не е самостоятелен обект на вещни права, а принадлежност към жилищната сграда. Доколко тези изводи на съда са обосновани, може да бъде проверено при проверка правилността на въззивното решение при постановяване на касационно решение по чл. 290 ГПК, но не и в производството по чл. 288 ГПК. Същевременно спор относно застроената площ на старата вилна сграда, която и в четирите изслушани по делото експертни заключения, е посочена на 24 кв. м., не е бил повдиган в първоинстанционното производство.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Камелия Маринова

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

се твърди наличие на основанието по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, тъй като е разрешен в противоречие с формирана задължителна практика, а по последния се поддържа основанието по чл. 280, ал. 1, т. и 2 ГПК, тъй като се решава противоречиво от съдилищата.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Жанин Силдарева

123 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право