Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 30 ал. 3 предл. първо ЗС

Чл. 30. […] (3) Всеки съсобственик участвува в ползите и тежестите на общата вещ съразмерно с частта си.

чл. 30 ал. 3 предл. първо ЗС

Чл. 30. […] (3) Всеки съсобственик участвува в ползите и тежестите на общата вещ съразмерно с частта си.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Нищожен ли е на основание чл. 26, ал. 1, предл. трето ЗЗД договор за аренда, в който арендната цена е значително по-ниска от пазарната; срокът е 30-годишен и няма уговорка (клауза), която предвижда механизъм за индексация на арендната цена в съответствие с пазарните изменения и инфлация в срока на договора? (по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК)
Дали основанието по чл. 26, ал. 1, предл. трето ЗЗД е налице, когато срокът е прекалено дълъг в аспекта на това, че ЗАЗ предвижда минимален, но не и максимален срок на договора за аренда, включително да е пожизнен (чл. 4, ал. 1 ЗАЗ и чл. 28, ал. 2 ЗАЗ)? (по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК)
Относно правния интерес от иск за прогласяване на абсолютна нищожност на договор за аренда, сключен от съсобственик, който не притежава повече от 50 % в съсобствеността, когато искът е предявен от друг съсобственик/ от другите съсобственици. (по чл. 280, ал. 2, предл. второ ГПК)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Определение №****/**.**.2013 по дело №****/2012

по т. т. 1 и 5/за съотношението между личното служене с общата вещ по смисъла на чл. 31, ал. 2 ЗС и владението като упражняване на фактическа власт в хипотезите на съсобственост, и отразява ли се на дължимостта на обезщетението наличието, респективно отсъствието, на намерение за своене у съсобственика, който, служейки си с общата вещ, пречи на останалите съсобственици да упражняват правата си/ жалбоподателката изхожда от разбирането, че според въззивния съд в хипотезата, пред която страните са изправени, бил доказан фактът на владението, но не и този на ползването. Такова отграничение не е проведено. Прието е, че е установено владение, в смисъл на фактическа власт върху вещта, с което ответницата е препятствала достъпа на другите съсобственици и съответно - възможността им да ползват имота съобразно правата си в съсобствеността. Същите разяснения относно същността на правото на ползване, разбирано като фактическо служене без получаване на доходи, са дадени и с ТР №7/2012 г. на ОСГК на ВКС, като при това не е отдадено значение дали съсобственикът владее цялата вещ за себе си или е владелец за своята част и държател за частите на останалите съсобственици. Посочените обстоятелства не са релевантни за изхода на претенцията по чл. 31, ал. 2 ЗС, не са обсъждани от въззивния съд и формулираните във връзка с тях въпроси не са определящи изхода на конкретния спор. Затова и общата предпоставка по чл. 280, ал. 1 ГПК за допускане на касационно обжалване не е налице.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Маргарита Соколова

Решение №****/**.**.2010 по дело №****/2009

Може ли приобретателят да замести праводателя си, когато във фазата по извършване на делбата са му прехвърлени права?
Какъв може да бъде предметът на договора за цесия, с оглед приетото от въззивния съд, че негов предмет могат да бъдат вземания и други права, които имат имуществен характер, но не и вещни права?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право