Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 29 ал. 3 ЗС

Чл. 29. […] (3) Юридически лица от държавите-членки на Европейския съюз, или от държавите-страни по Споразумението за Европейското икономическо пространство, могат да придобиват право на собственост върху земя по реда на ал. 2.

чл. 29 ал. 3 ЗС

Чл. 29. […] (3) Юридически лица от държавите-членки на Европейския съюз, или от държавите-страни по Споразумението за Европейското икономическо пространство, могат да придобиват право на собственост върху земя по реда на ал. 2.

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Очевидно неправилни ли са изводите във въззивното решение за неспазване на формата и съдържанието на завещанието, така и относно приетото, че завещанието е частно завещателно разпореждане, а не универсално и начина, по който съдът е тълкувал волята на завещателката въпреки, че между страните не е имало спор относно направеното разпореждане за след смъртта?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

Многократно по-високите доходи на единия съпруг, могат ли да бъдат основание за определяне на по-голям дял на основание чл.29, ал.3 СК, когато без тези по-високи доходи имуществото не би могло да бъде придобито?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Донкова

Решение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

В действителност ли разясненията в т.8 на ППВС № 5 от 1972 г. относно предпоставките за изключителност не са актуални при действащия Семеен кодекс с цел преценка дали въззивното решение не противоречи на практиката на ВКС по решение № 73 от 13.07.2015 г. по гр.д. № 4874/2014 г., I г.о.?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Камелия Маринова

Решение №****/**.**.2018 по дело №****/2016

По въпроси, свързани с възражение за изключителна собственост на недвижимия имот , придобит по време на брака на страните – бивши съпрузи от стана на единия съпруг , по време на изрично регистрирана по съдебен ред фактическа раздяла, установена като процедура по чуждия закон на съпруга - небългарски гражданин, при липса на принос по см. на чл. 19, ал. 1 СК 1985 /отм./, за приложимото право относно съдържанието на законовите термини съвместен принос според българския закон- чл. 19, ал. 1 СК 1985 /отм./ и „фактическа раздяла“ като правен институт по см. на чуждия/ в случая на италианския/ закон,по поставените въпроси по приложение на института на придобивната давност , в хипотези , когато е налице придиобиване на недвижим имот от публична продан, който отчасти не принадлежи на длъжника по принудителното изпълнението от гл.т. за възможността да се присъедини владение от купувача по публичната продан към владението на длъжника - несобственик.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емануела Балевска

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

допустим ли е иск по чл. 440 ГПК, когато ищецът упражнява фактическа власт върху имота или същият следва да се защити по реда на чл. 435, ал. 4 ГПК чрез обжалване действията на съдебния изпълнител, както и по материалноправния въпрос: „Кога следва да се счита отблъснато владението на невладеещия собственик?“, като се поддържа противоречие с решение №276/20.11.2014 г. по гр. д. №3036/2014 г. на ВКС, първо г. о.; решение №57/16.09.2013 г. по т. д. №929/2011 г. на ВКС, второ т. о.; решение №30/27.02.2015 г. по гр. д. №4006/2014 г. на ВКС, първо г. о. Основанието по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК се поддържа по въпросите: 1. „Може ли да придобие недвижим имот по давност лице, за което съществува законова забрана за придобиване на недвижимо имущество в Република България?“; 2. „Може ли това лице да формира намерение за своене?“

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Донкова

Решение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

Дали е необходимо разрешение от министъра на финансите по чл. 29, ал. 3 ЗС, когато съпругът-чужденец не е страна по сделката?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Дияна Ценева

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

дали придобиването на недвижим имот- апартамент, на основание чл. 19, ал. 1 СК/отм./ от съпруг, който не е страна по придобивната сделка, представлява друг начин, определен в закона по смисъла на чл. 77 ЗС, както и по процесуалноправния въпрос за задължението на съда да се произнесе по всички възражения и оплаквания във въззивната жалба.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Дияна Ценева

Решение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

Може ли чужденец по време на брака с български гражданин да придобие право на собственост върху сгради и ограничени вещни права върху недвижим имот в страната на основание чл. 58, ал. 1 З. /отм/ и нормата на чл. 19, ал. 1 СК /отм/ при съвместен принос по силата на презумпцията на чл. 19, ал. 3 СК /отм/ при действието на чл. 29, ал. 3 ЗС в редакция ДВ бр. 33/19.04.1996г. в периода от 01.06..1996г. – 21.07.2000г. и необходимо ли е разрешение от Министъра на финансите по 29, ал.3 ЗС в този случай, съставлява ли това установено със закон „друго” по смисъла на този текст?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

не следва да се допуска касационно обжалване. Съдът в съответствие с последователната съдебна практика е обсъдил всички доказателства по делото. Влязлото в сила решение по гр. д. №9/2008г. на Карловски РС, с което е отхвърлен иска, предявен от бившия съпруг против ищцата за частична трансформация до размер 4/5 ид. ч. от процесния имот – дворно место с едноетажната масивна жилищна сграда не установява относим към настоящия спор факт, или съществуване на право. Това че е отхвърлен иска на бившия съпруг за трансформация не означава, че имота е съпружеска общност. Мотивите, каквито и констатации да съдържат не се ползват със сила на пресъдено нещо, съгласно разясненията, направени с т. 18 ТР №1/2000г. от 04.01.2001г. на ОСГК на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право