Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 115 ал. 4 ЗС

Чл. 115. […] (4) Ако исковата молба не е вписана, решението, което е постановено по нея, няма действие спрямо трети лица, освен от деня, в който то е вписано.

чл. 115 ал. 4 ЗС

Чл. 115. […] (4) Ако исковата молба не е вписана, решението, което е постановено по нея, няма действие спрямо трети лица, освен от деня, в който то е вписано.

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

За приложението на чл. 113 ЗС във връзка с чл. 112 ЗС.
Относно пределите на силата на пресъдено нещо на решението за отнемане на спорния имот, легитимиращо държавата като собственик, включително по въпроса досежно адресатите на конститутивното действие на решението за отнемане на имота?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Снежанка Николова

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

Допустимо ли е въззивният съд да се произнася извън рамките на въведеното във въззивната жалба и да влошава положението на жалбоподателя при липса на въззивна жалба от останалите страни?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

Допустимо ли е въззивният съд да се произнася извън рамките на въведеното във въззивната жалба и да влошава положението на жалбоподателя при липса на въззивна жалба от останалите страни?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Маргарита Соколова

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

Какво е действието на вписаната искова молба, ако решението по нея не е било вписано в шестмесечния срок по чл. 115, ал. 2 от ЗС и пропускането на този шестмесечен срок заличава ли с обратно действие вписването на исковата молба?
Представлява ли вписаната искова молба тежест върху имота, след като не е от категорията на вещно-правните тежести?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Димитър Димитров

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

относно противопоставимостта на трети лица на решението, по което исковата молба е вписана, ако самото то не е вписано, не е относим в случая, тъй като съдът е приел, че касаторите не са придобили право на собственост поради липса на вещнопрехвърлително действие на публичната продан с оглед на това, че длъжниците в изпълнителното производство не са били собственици на имота, съгласно деривативния характер на публичната продан /чл. 496, ал. 2, изр. 1 ГПК/. В случая не се касае за придобити от трети лица права и тяхната противопоставимост на купувача, съгласно чл. 496, ал. 2, изр. 2 ГПК, нито за непротивопоставимост на невписаното в срока по чл. 115, ал. 2 ЗС съдебно решение по вписаната искова молба по предявения иск за собственост, тъй като това вписване има само оповестително действие – да даде гласност за предявения иск за собственост. Противопоставимост на вписването ще бъде налице по отношение на лица, които черпят права от купувача по един развален договор, в която хипотеза вписването на исковата молба за развалянето му ще има оповестително-защитно действие. Съгласно разпоредбата на чл. 115, ал. 4 ЗС ако исковата молба не е вписана, постановеното по нея решение няма действие спрямо трети лица, освен от деня, в който то е вписано. Трети лица са тези, които са договаряли за един и същ имот с един и същ праводател, каквато хипотеза не е налице в случая – претендираните от касаторите права са производни от притежаваните от длъжниците им такива, с оглед деривативния характер на публичната продан. Спорът касае легитимацията им като собственици, оттук и дали публичната продан е произвела вещноправно действие относно собствеността, а не прехвърляне на права от един праводател на няколко лица и противопоставимостта на същите с оглед вписването на исковата молба, респ. решението по нея. Поставеният въпрос не е относим към спора, както и цитираната съдебна практика, поради което и не е налице основанието по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК. Не е налице и това по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, тъй като са относими същите съображения за ирелевантност на поставения правен въпрос, както и липса на допълнителните изисквания за промяна на неправилна съдебна практика. Такава е налице, вкл. и цитираната в решението, в смисъла на произнасянето на въззивния съд относно правата на страните, в частност тези на купувачите на публична продан в зависимост от притежаваните такива на длъжника в изпълнението с оглед деривативния характер на проданта.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

1. Има ли обратно действие отмяната на влязло в сила решение при условията на чл. 303 и чл. 304 ГПК; 2. Съвместимо ли е със същността и последиците на отмяната на влязло в сила решение /възстановяване на висящността на процеса и постановяване на ново решение по спора/, да се смята, че отмененото при условията на чл. 303 и чл. 304 ГПК решение ще продължава да се счита като произвеждащо своето действие за периода, който е изтекъл от влизането му в сила до неговата отмяна, както и че това действие на отмененото решение /според предмета на иска – конститутивно, установително или осъдително/ ще следва да се зачита в бъдеще с възможност да се противопоставя на страната, в защита на чиито нарушени права е постановена и отмяната на неправилното поради някоя от причините по чл. 303 и чл. 304 ГПК решение, вкл. да ѝ се противопоставя и в случай, че окончателното решение по спора след отмяната на първоначално постановеното решение е противоположно на отмененото решение; 3. Необходимо ли е във всички случаи, в които се стига до постановяване на решение за отмяна по чл. 303 и чл. 304 ГПК, обезсилване на влязло в сила решение, разваляне на договор по реда на чл. 87, ал. 3 ЗЗД или унищожаване на договора по чл. 31 ЗЗД, да е налице изрична норма, която да указва запазване на придобити от трети лица права, произтичащи от отмененото или обезсилено решение, съответно от унищожения или развален договор, или запазването на правата на трети лица в тези случаи може да се приеме като пряка последица на обстоятелството, че отмененото или обезсилено решение, съответно разваленият или унищожен договор, са произвеждали действие до тяхната отмяна, обезсилване, разваляне или съответно унищожаване и 4. Има ли и каква е разликата по отношение правата на трети лица, придобити въз основа на конститутивно решение по чл. 19, ал. 3 ЗЗД, с което предварителен договор е обявен за окончателен, в случаите, в които се стига до обезсилване на конститутивно решение за обявяване на предварителен договор за окончателен в хипотезата на чл. 362, ал. 2 ГПК от една страна и случаите, в които се стига до отмяна на влязлото в сила решение по чл. 303 ГПК и сл.; Намира ли се във връзка с това разлика в действието на вписване на молба за обезсилване на решение по чл. 362, ал. 2 ГПК, с действието на вписване на молбата за отмяна по чл. 303 ГПК и сл., по отношение правата на трети лица, придобити въз основа на обезсиленото, съответно отмененото решение, каквато разлика в тази насока има относно действието на вписването на исковата молба за разваляне на договор по чл. 87, ал. 3 ЗЗД, предвид правилото на чл. 88, ал. 2 ЗЗД и вписването на исковата молба за унищожение на договор на основание чл. 31 ЗЗД и сл.. Поддържа се, че първите три въпроса са решени в противоречие с практиката на ВКС /задължителна и незадължителна/, а четвъртият въпрос е от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Пламен Стоев

Решение №****/**.**.2018 по дело №****/2016

Какви са дължимите действия на съда за уточняване на актуалното състояние на имота, предмет на съдебна делба, при наличие на спор между страните по този въпрос?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гълъбина Генчева

Решение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

длъжен ли е съдът да обсъди по реда на чл. 188 ГПК /отм./, чл. 297 ГПК всички представени по делото писмени и гласни доказателства, вкл. съдебни решения и обсъди конкуренцията по отношение на тях с оглед твърдените права на собственост.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Камелия Маринова

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

да е разрешен противоречиво с оглед практиката на съда, както и да е налице противоречива практика на съдилищата или да е разрешен въпрос, чието тълкуване е необходимо за точно прилагане на закона и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Галина Иванова

123 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право