Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 114 ал. 2 ЗС

Чл. 114. […] На молбите по предходните букви не се дава ход в съдилищата, докато не бъдат вписани.

чл. 114 ал. 2 ЗС

Чл. 114. […] На молбите по предходните букви не се дава ход в съдилищата, докато не бъдат вписани.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2021

към представеното по делото изложение на основанията за допускане на касационно обжалване по чл. 284, ал. 3, т. 1 ГПК, е подадена извън срока по чл. 283 ГПК. В срока за обжалване страната, подала касационната жалба, може да я допълва, както и да сочи нови основания по чл. 280, ал. 1 и ал. 2 ГПК. След срока по чл. 283 ГПК страната може да допълва съдържанието на жалбата, като уточнява основанията по чл. 280, ал. 1 и ал. 2 ГПК само в изпълнение на дадените й от съда указания за отстраняване нередовности и то в срока, определен от съда за тази цел. В случая не са налице никакви данни за даване на такива указания, като молба вх. №66851/17.09.2021 г. е подадена много след изтичане срока за подаване на касационната жалба и три месеца след образуване на настоящото дело пред ВКС. Ето защо съдът не дължи произнасяне по поставените въпроси в допълнителната молба на основание чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Здравка Първанова

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

са следните: обвързана ли е наследодателката на касатора / ответник по иска за делба/ от влязлото в сила решение по чл. 108 ЗС. Разрешението на въпроса дава нормата на чл. 223 ГПК. Първата алинея определя действието на влязлото в сила решение в отношенията между третото лице и насрещната страна. Според ал. 1 от този текст, решението има установително действие. В конкретния случай влязлото в сила решение по чл. 108 ЗС установява между ищеца по него – ЕТ и третото лице-помагач на ответника че имота е съсобствен между ищеца и ответника по иска / праводателите на третото лице/. Според ал. 2 на чл. 223 ГПК, в отношенията между подпомаганата и подпомагащата страна, установеното в мотивите има обвързващо действие, т. е. изводът за наличие на съсобственост в мотивите е задължителен. Така изводът на съда, че Л. Д. е обвързана от решението по иска по чл. 108 ЗС относно установеното в него, че имота е съсобствен между ищеца и праводателите й е задължителен за нея. Този извод на възззивния съд в обжалваното сега решение не е постановен в противоречие с императивна правна норма, а в съответствие с нея.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2017

Дали обстоятелството, че по предходното дело с различен предмет, страни по което са били праводателите на страните по новото дело, съдията е извършил преценка на същите доказателства и е изразил становище по същите спорни въпроси, които се поставят за разрешаване и по второто дело, би могло да се квалифицира като „друго обстоятелство, което поражда основателно съмнение в неговото безпристрастие” по смисъла на чл. 22, ал. 1, т. 6 ГПК?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Дияна Ценева

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

за правомощията на съдията по вписванията да проверява редовността на акт, в случая искова молба, чието вписване е наредено от съда или е в компетентостта на последния да проверява редовността й /уточнен въз основа твърденията на жалбоподателите/. Поддържа се противоречие в произнасянето по него с т. 6 на ТР №7/2013 год. по т. д. №7/2012 год. на ОСГТК на ВКС, както и с цитираното определение на ВКС. Поддържа се и основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК по поставените въпроси относно разпореждането на съда за вписване на исковата молба: 1. Допустимо ли е в разпореждането за вписване на исковата молба, указващо на ищците да впишат в едноседмичен срок исковата молба, съдът да мотивира, че това разпореждане не представлява нареждане за вписване на исковата молба, отправено от съдията до съдията по вписванията, по смисъла на т. 6 от цитираното ТР; 2. Допустимо ли е прехвърлянето на правото и задължението да се следи за основателността на вписването на книжа, спазването от съда, разглеждащ делото и разпоредил вписването, върху ищеца или на съдията по вписванията; 3. Валиден ли е отказ за вписване на искова молба от съдията по вписванията, ако същият установи, че към момента на вписването няма данни за заплащане, освобождаване или отлагане от заплащане на държавна такса, наличие на описание на граници на имота по иска, на посочени данни за страни и други касаещи оперативния доклад по делото …/в останалата част въпросът е с неясно съдържание/, и ако счете за необходимо при връщане на вписаните екземпляри да отбележи нередностите към момента на вписването.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

този относно правомощието на съдията по вписванията да проверява редовността на акт, чието вписване е наредено от съда. Произнасянето по него е в противоречие с т. 6 на ТР №******год. по т. д. №7/2012 год. на ОСГТК на ВКС, както и с представените две определения на ВКС, постановени по реда на чл. 274, ал. 3 ГПК - №516 от 1.07.2014 год. по ч. гр. д. №3668/2014 год., ІІІ г. о. и №486 от 14.07.14 год. по ч. т. д. №1814/2014 год., ІІ т. о. В тях е прието, че в хипотезата, в която съдът е разпоредил вписване на исковата молба съдията по вписванията не може да преценява нейната редовност.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

съставлява ли действие на прекъсване на придобивната давност завеждането на установителен или осъдителен иска за собственост на спорния имот, предявен от собственика срещу владелеца на имота. Прекъсва ли титулярът на собственост с предявен от него иск по чл. 108 ЗС своята придобивна давност, упражнявана в качеството на владелец на имота? с довод, че този въпрос е произнесен от въззивния съд в противоречие със задължителната съдебна практика, обективирана по Р No 170/11.04.2012 год. по гр. д.No 961/2011 год. на ВКС- I отд., Р No 705/29.10.2010 год. по гр. д.No 1744/2009 год. на ВКС- I отд., Р No 401/12.01.2012 год. по гр. д.No 895/2010 год. на ВКС- I отд. Р No 631/26.09.009 год. по гр. д. No 1525/2008 год. на ВКС – III отд.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емануела Балевска

123 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право