Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 116 ал. 1 ЗППЦК

Чл. 116. (1) Писменото пълномощно за представляване на акционер в общото събрание на акционерите на публично дружество трябва да е за конкретно общо събрание, да е изрично и да посочва най-малко:
1. данните за акционера и пълномощника;
2. броя на акциите, за които се отнася пълномощното;
3. дневния ред на въпросите, предложени за обсъждане;
4. предложенията за решения по всеки от въпросите в дневния ред;
5. начина на гласуване по всеки от въпросите, ако е приложимо;
6. дата и подпис.

чл. 116 ал. 1 ЗППЦК

Чл. 116. (1) Писменото пълномощно за представляване на акционер в общото събрание на акционерите на публично дружество трябва да е за конкретно общо събрание, да е изрично и да посочва най-малко:
1. данните за акционера и пълномощника;
2. броя на акциите, за които се отнася пълномощното;
3. дневния ред на въпросите, предложени за обсъждане;
4. предложенията за решения по всеки от въпросите в дневния ред;
5. начина на гласуване по всеки от въпросите, ако е приложимо;
6. дата и подпис.

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

„Дали ако уставът на публично акционерно търговско дружество не е съобразен с последващи изменения на закона в частта досежно упълномощаването на акционер за участие в акционерното събрание, то волята на акционерите е да бъде прилагана утежнената форма на упълномощаване?”, за който се твърди, че е решен в противоречие с решение №490/07.12.2009г. по т. д.№754/2009г. на ОС-Варна. По отношение на поставените въпроси се поддържа и наличието на основанието по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК за допускане на касация (че същите са от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото).

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Евгений Стайков

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

с решение на ВТАС, постановено по гр. дело №247/2010г. / влязло в сила/ , с което е потвърдено решение на ПлОС постановено по гр. дело №463/2009г. Допълнителният критерий по т. 3 на чл. 280, ал. 1 ГПК по формулирания въпрос за основанието за определяне на възнаграждение на членове на управителен орган на публично дружество аргументира с оскъдна съдебна практика.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мариана Костова

Определение №****/**.**.2011 по дело №****/2010

са важни, но както и да бъдат решени, това не се отразява на изхода на делото, тъй като ищецът не поддържа негов пълномощник да се е явил за регистрация за участие в ОС и да не е бил допуснат поради липса на нотариална заверка на подписа на пълномощното, следователно не е нарушено правото му на участие в ОС, проведено на 16.VІ.2009 г. с обявяване в поканата по изложения начин на изискването за формата на пълномощното за представителство в ОС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Ковачева

Решение №****/**.**.2010 по дело №****/2009

Вземанията, произтичащи от договор за управление на търговско дружество не представляват ли периодични плащания и с каква давност се погасяват? Относно съотношението на нормите на чл. 116 б “в”, ал. 1 и ал. 6 ЗППЦК и тези на чл. 240 ТЗ, като специални към общи, при определяне на дължимото възнаграждение на членовете на управителните органи на публичното дружество и предпоставките за неговото изплащане. Следва ли да се счита за определено възнаграждението на членовете на УС от общото събрание на ответното публично дружество по смисъла на чл. 116 б “в”, ал. 1 ЗППЦК, след като в протокола от общото събрание не е посочен размерът на възнаграждението, но събранието е взело решение да не се променя месечно възнаграждение на членовете на УС? Представлява ли пречка да се иска заплащане на дължимото възнаграждение на членове на УС на публично дружество не внасянето на гаранция по чл. 116 б в, ал. 5 ЗППЦК във вр. с чл. 240 ТЗ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Василка Илиева, съдия Любка Илиева

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право