Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 154 ал. 3 ЗПКОНПИ

Чл. 154. […] (3) При подаването на исковата молба Комисията не внася държавна такса.

чл. 154 ал. 3 ЗПКОНПИ

Чл. 154. […] (3) При подаването на исковата молба Комисията не внася държавна такса.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

“Следва ли КПКОНПИ в качеството си на специализиран държавен орган, субституент на държавата, действаща в защита на чуждо /на държавата/ материално право, да заплаща държавна такса в отхвърлената част на предявените искове на основание чл. 74 ЗОНПИ /отм./, респ. чл. 153, ал. 1 Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество?“ /ТР 6/1.11.13 по тълк. д.№.6/2012, ТР №.7/16.11.15 по тълк. д.№.7/2014, ОСГК, реш.№.215/12.10.17 по г. д.№.432/2017, ІV ГО, опр.№.328/26.06.12 по г. д.№.318/2012, І ГО/.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Илияна Папазова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

се изтъква чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК поради формирана практика на ВКС, на която въззивното решение противоречи, същевременно основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК поради образуваното по въпросите тълкувателно дело №4/2021г на ОСГК на ВКС и поради необходимост от преодоляване на противоречивата практика с възприемане тезата на касатора, в подкрепа на която се излагат правни съображения. По третия въпрос се изтъква основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, за точно прилагане на закона и в полза на првната сигурност

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1) представляват ли „имущество“ по смисъла на пар. 1, т. 4 ДР ЗПКОНПИ и участват ли при определяне размера на несъответствието, съобразно нормата на пар. 1, т. 3 ДР ЗПКОНПИ, получените от проверяваното лице парични средства с неустановен законен източник, както и сумите от придобитото и впоследствие отчуждено друго имущество, за което не е установен законен източник на средства за придобиването му, в случай, че те не са налични в патримониума на лицето в края на проверявания период; 2) подлежи ли на отнемане в полза на държавата паричната равностойност на получените суми с неустановен законен източник, както и сумите от придобитото и впоследствие отчуждено или липсващо друго имущество, за което не е установен законен източник на средства за придобиването му, в случай, че те не са налични в патримониума на лицето в края на проверявания период и не е установено преобразуването им в друго имущество; и 3) дължи ли КПКОНПИ държавна такса при отхвърляне на жалба, подадена от комисията срещу решение по предявен иск с правно основание чл. 153, ал. 1 или ал. 2 ЗПКОНПИ. Жалбоподателят навежда допълнителното основание за допускане на касационното обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, като излага съображения, че тези въпроси са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото; в тази връзка изтъква, че по първите два въпроса има противоречива съдебна практика и че по тях е образувано тълкувателно дело №4/2021 г. на ОСГК на ВКС. По отношение на първия правен въпрос касаторът навежда и допълнителното основание по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, като поддържа, че въззивният съд го е разрешил в противоречие с решение №29/12.04.2021 г. по гр. дело №1021/2019 г. на III-то гр. отд. на ВКС. Жалбоподателят твърди и очевидна неправилност на въззивното решение, като сочи, че същата се изразявала в начина на определяне на несъответствието, тъй като от имуществото на ответниците са изключени всички парични средства – суми с различен размер, които не са налични в края на проверявания период; т. е. – навежда се и основанието по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК за допускане на касационното обжалване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

Необходимо ли е изрично разпореждане на съда за вписване на искова молба, която по изрично разпореждане на закона подлежи на вписване? Подлежи ли на вписване по чл. 12 ПВ препис от искова молба, който е издаден от съда, пред който е подадена или следва да се представи за вписване оригинал? Нередовна ли е молба за вписване на искова молба, която е подадена от пълномощник, който е надлежно упълномощен от законния представител на държавно учреждение за извършване на всички процесуални действия, включително и пред съдията по вписвания и следва ли да се доказват и предпоставките на чл. 32, т. 3 ГПК?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

Осъществени ли са условията на чл. 78, ал. 6 ГПК, когато делото е решено в полза на лице, освободено по силата на закона от внасянето на държавна такса за разглеждането на делото и има ли ограничение в персоналния обхват на разпоредбата?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право