Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 8 ал. 2 т. 2 ЗОЗ

Права на залогодателя
Чл. 8. [..] (2) Залогодателят, който запазва държането на заложеното имущество, има право: […]
2. (изм. – ДВ, бр. 105 от 2016 г., в сила от 30.12.2016 г.) да извършва сделки на разпореждане със заложеното имущество съгласно чл. 7.

чл. 8 ал. 2 т. 2 ЗОЗ

Права на залогодателя
Чл. 8. [..] (2) Залогодателят, който запазва държането на заложеното имущество, има право: […]
2. (изм. – ДВ, бр. 105 от 2016 г., в сила от 30.12.2016 г.) да извършва сделки на разпореждане със заложеното имущество съгласно чл. 7.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

№2 и №3 касаторите се позовават на решение №88/03.06.2021г. по гр. д.№2747/2020г., III г. о., решение №116/07.10.2020г. по гр. д.№3896/2019г., III г. о. и решение №142/30.03.2020г. по т. д.№2970/2018г., I т. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Елена Арнаучкова

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

Лицето, което не претендира собственически права върху недвижим имот, но претендира заложни права, несъвместими с правото на собственост на ответника, въз основа на учреден по реда на ЗОЗ залог на търговско предприятие, има ли правен интерес да предяви отрицателен установителен иск за собственост срещу лице, различно от залогодателя, което претендира собственически права върху имот /предмет на залога/, след извършена продан по ЗОЗ, за да защити заложното си право?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Костадинка Недкова

Тълкувателно решение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

1. Допустимо ли е насочване на изпълнението върху движима вещ, предмет на особен залог, срещу трето лице, придобило вещта след вписването на договора за особен залог, и има ли то положението на залогодател по смисъла на чл. 13, ал. 1 ЗОЗ (редакция до ЗИД ЗОЗ, ДВ. бр. 105/2016 год. , в сила от 30.12.2016 год.), ако разпореждането с вещта не е вписано по неговата партида?
2. Оригинерен или деривативен способ на придобиване на собственост върху имота е продажбата на недвижим имот като част от заложено по реда на ЗОЗ (редакция до ЗИД ЗОЗ, ДВ. бр. 105/2016 год., в сила от 30.12.2016 год.), търговско предприятие и съответно дали с извършване на проданта по реда на ЗОЗ се погасяват наложени възбрани и / или вписани ипотеки върху имота?
3. След извършване на публична продан на недвижим имот, подлежат ли на заличаване възбраните, вписани върху имота преди началото на публичната продан?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емануела Балевска, съдия Костадинка Недкова

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

„1. Съществуващата задължителна съдебна практика, която приема, че исковете по чл. 108 ЗС, свързани с дружества в производство по несъстоятелност, поначало са обусловени от исковете по чл. 646 – 647 ТЗ, респ. чл. 135 ЗЗД, визира ли всички възможни хипотези на предявени ревандикационни искове с оглед въведено основание за недействителност на последващата придобивна сделка, увреждаща масата на несъстоятелносттта, или визира единствено онази група искове по чл. 108 ЗС, при които основанието за недействителност на придобивната сделка, увреждаща масата на несъстоятелността са само изброените в чл. 646 – 647 ТЗ, респ. чл. 135 ЗЗД обстоятелства /като основания за недействителност/. Съществува ли връзка на обусловеност, при която „отм. искове обуславят всички възможни ревандикационни искове, в това число и тези, основаващи се на твърдяна недействителност извън фактите и обстоятелствата /вкл. действия/ по отменителните искове – например чл. 26 ЗЗД и 2. Групата на т. нар. „отменителни искове, включваща исковете по чл. 646 – 647, респ. чл. 135 ЗЗД, съставляват ли единствено възможните искове за попълване на масата на несъстоятелността или е възможно предявяване на други искове, в това число искове по чл. 108 ЗС, но въвеждащи като основание за недействителност на придобивната сделка, увреждаща масата на несъстоятелността, други обстоятелства – например: чл. 26 ЗЗД, и като негова конкретна разновидност в разглежданата хипотеза – нарушаване на императивното правило на чл. 8, ал. 2, т. 2 Закона за особените залози.” Поддържа се допълнителната предпоставка по т. 3 на чл. 280, ал. 1 ГПК, предвид празнота в съдебната практика, която подлежи на допълване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Татяна Върбанова

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

на формулировка и не би могло да се отрази, и да обоснове постановяване на едно решение. Според въззивния състав чрез прогласяването на нищожността се обявява невъзможността един договор да породи исканите правни последици от страните, т. е. обявява се един съществуващ факт, което не е произнасяне по искане, с което се упражнява от страната едно преобразуващо право, а по искане за установяване, потвърждаване на съществуващ юридически факт, този начин е възприет и не противоречи на съдебната практика, при което положение с исковата молба е направено едно допустимо искане, а от тук е постановено едно допустимо решение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право