Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 32 ал. 3 ЗОЗ

Вписване на пристъпване към изпълнение
Чл. 32. […] (3) С вписването на пристъпване към изпълнение заложеното имущество преминава в разпореждане на заложния кредитор. Той има право да вземе мерки за запазването му, да го управлява и да го продаде.

чл. 32 ал. 3 ЗОЗ

Вписване на пристъпване към изпълнение
Чл. 32. […] (3) С вписването на пристъпване към изпълнение заложеното имущество преминава в разпореждане на заложния кредитор. Той има право да вземе мерки за запазването му, да го управлява и да го продаде.

Решение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

Налице ли е активна / процесуална и материалноправна /легитимация по иск по чл. 422, ал. 1 ГПК на лице, което претендира, че е носител на едно парично вземане , ако същото е било предмет на особен залог по ЗОЗ и заложният кредитор е пристъпил към изпълнение преди подаване на заявлението по чл. 417 ГПК от страна на ищеца-залогодател?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Балевски

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

Налице ли е активна, процесуална и материалноправна, легитимация по иск по чл. 422, ал. 1 ГПК по отношение на лице, което претендира, че е носител на едно парично вземане, ако това лице, като залогодател, е заложило преди това същото вземане по договор за особен залог по ЗОЗ и заложният кредитор е пристъпил към изпълнение преди подаване на заявлението по чл. 417 ГПК от страна на ищеца-залогодател?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Балевски

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

В какъв обем следва да са извършените от въззивната инстанция процесуални действия, за да бъде удовлетворено изискването на чл. 7 ГПК и чл. 270 ГПК, осигуряващи постановяването на законосъобразно въззивно решение?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Десислава Добрева

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

„1. Деликтна ли е отговорността по чл. 452, ал. 3 ГПК; 2. Може ли да се ангажира отговорността на пазача по реда на чл. 452, ал. 3 ГПК в случай, че от поведението му третото лице-кредитор не е претърпяло вреда;“ И в допълнението към изложението си: „1. Има ли право кредиторът на парично вземане с вписан особен залог в Регистъра на особените залози /Регистъра/, да се удовлетвори предпочтително пред кредитора, обезпечен с последващ запор, въпреки че, заложният кредитор не е вписал в Регистъра започналото при условията на чл. 6, ал. 1 Наредба №******г. изпълнение /и двете, наричани в изложението Наредба №******г и да промени реда на удовлетворяване на кредиторите, определен от техните привилегии. 3. Отговорността на пазача безусловно ли се ангажира при всяко констатирано нарушение при опазване на парите на длъжника, дори и от това нарушение да няма пряка вредоносна последица за третото лице-кредитор. 4. Заложният кредитор, с вписан особен залог в Централния регистър на особените залози на какво правно основание се удовлетворява предпочитателно- въз основа на обезпечението /вписания залог/ или въз основа на вписване в Регистъра на започване на изпълнението.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Радостина Караколева

Решение №****/**.**.2020 по дело №****/2018

За значението на упражняването на правото на заложния кредитор по чл. 34, т. 2 ЗОЗ да извести третото задължено лице за започването на изпълнението, ако изпълнението се насочва върху вземане на залогодателя.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

не са обусловили решаващата воля на въззивния съд. С първия от въпросите касаторът предпоставя възприето в обжалваното решение становище за извършено от ответника нарушение, изразяващо се във вписване на пристъпване към изпълнение, след като същото вече е започнало, както и че окончателен списък по чл. 39, ал. 8 ЗОЗ не е съставен и не е връчван на ищеца, което не само, че не е прието от въззивния съд, а в решението изрично е посочено, че предвидената в закона поредност от действия е спазена, както и че предвид липсата на постъпили становища по списъците по чл. 39, ал. 1 ЗОЗ, то същите са станали окончателни. Доколко изложените съображения и направените въз основа на тях изводи са обосновани е въпрос, отнасящ се до правилността на решението, която обаче не е основание за допускането му до касационно обжалване. За пълнота следва да се посочи, че спрямо този въпрос не се установява наличие и на поддържаните селективни основания – касаторът не е посочил задължителната практика на ВКС, която счита, че е била нарушена от съда, а позоваването на т. 3 на чл. 280, ал. 1 ГПК е бланкетно, без да са изложени доводи за значението на въпроса за точното прилагане на закона и за развитието на правото. От друга страна в обжалваното решение не се съдържат изводи за липсата или наличието на положена от ответника грижа на добрия търговец при продажбата на заложените вещи, а също и каквито и да е било изводи относно размера на цената, при която вещите са продадени, поради което и вторият от поставените въпроси не може да се счете за обуславящ изхода на делото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право