Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 32 ал. 1 ЗОЗ

Вписване на пристъпване към изпълнение
Чл. 32. (Доп. – ДВ, бр. 108 от 2007 г., в сила от 19.12.2007 г.; изм., бр. 100 от 2008 г.; изм., бр. 105 от 2016 г., в сила от 30.12.2016 г.) (1) Заложният кредитор с първи по ред залог може да впише пристъпване към изпълнение върху заложеното имущество в случай на неизпълнение на обезпеченото със залог по този закон задължение.

чл. 32 ал. 1 ЗОЗ

Вписване на пристъпване към изпълнение
Чл. 32. (Доп. – ДВ, бр. 108 от 2007 г., в сила от 19.12.2007 г.; изм., бр. 100 от 2008 г.; изм., бр. 105 от 2016 г., в сила от 30.12.2016 г.) (1) Заложният кредитор с първи по ред залог може да впише пристъпване към изпълнение върху заложеното имущество в случай на неизпълнение на обезпеченото със залог по този закон задължение.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Следва ли кредиторът, чиито вземания са обезпечени със запор, наложен по реда на ДОПК, да се удовлетвори привилигировано по реда на чл. 722, ал. 1, т. 1 ТЗ или посочената разпоредба създава тази привилегия единствено за кредиторите, чиито вземания са обезпечени с учредени по реда на ЗОЗ особени залози, както и допустимо ли е стеснително тълкуване на императивна правна норма, даваща привилегия на удовлетворение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Галина Иванова

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

Лицето, което не претендира собственически права върху недвижим имот, но претендира заложни права, несъвместими с правото на собственост на ответника, въз основа на учреден по реда на ЗОЗ залог на търговско предприятие, има ли правен интерес да предяви отрицателен установителен иск за собственост срещу лице, различно от залогодателя, което претендира собственически права върху имот /предмет на залога/, след извършена продан по ЗОЗ, за да защити заложното си право?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Костадинка Недкова

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

дали процесните сделки са били осъществени със знанието и съгласието на заложния кредитор /т. е. на „ОББ” АД/ и липсата на противопоставяне от негова страна по изнасяне на стоките, предмет на двете търговски продажби. В тази връзка Варненският апелативен съд е могъл да констатира, че доколкото първата от тези две сделки е била осъществена след пристъпването към изпълнение, то в тежест на продавача „Евроетил” АД-гр. Алфатар, като ответник по иска, е било да установи при условията на пълно главно доказване съгласието на банката като неудовлетворен заложен кредитор- съгласно чл. 48, ал. 2 ЗОЗ /в действалата тогава редакция на тази разпоредба до ЗИДЗОЗ, Обн. ДВ, бр. 105 от 30. ХІІ.2016 г. – бел на ВКС/, но даване на съгласие, „макар и в устна форма, не е било установено от събраните по делото доказателства. С изрично позоваване на разрешенията по чл. 21, ал. 7-във вр. чл. 20 ЗОЗ, като неоснователно, е било отхвърлено от въззивния съд възражението на 3-мата търговци настоящи касатори, че вещите /стоките/, предмет на първата процесна продажба, са били изключени от ограничителния режим по чл. 9 ЗОЗ, понеже не били конкретно посочени в съобщението по чл. 33, ал. 1 ЗОЗ.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Марков

Тълкувателно решение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

1. Допустимо ли е насочване на изпълнението върху движима вещ, предмет на особен залог, срещу трето лице, придобило вещта след вписването на договора за особен залог, и има ли то положението на залогодател по смисъла на чл. 13, ал. 1 ЗОЗ (редакция до ЗИД ЗОЗ, ДВ. бр. 105/2016 год. , в сила от 30.12.2016 год.), ако разпореждането с вещта не е вписано по неговата партида?
2. Оригинерен или деривативен способ на придобиване на собственост върху имота е продажбата на недвижим имот като част от заложено по реда на ЗОЗ (редакция до ЗИД ЗОЗ, ДВ. бр. 105/2016 год., в сила от 30.12.2016 год.), търговско предприятие и съответно дали с извършване на проданта по реда на ЗОЗ се погасяват наложени възбрани и / или вписани ипотеки върху имота?
3. След извършване на публична продан на недвижим имот, подлежат ли на заличаване възбраните, вписани върху имота преди началото на публичната продан?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емануела Балевска, съдия Костадинка Недкова

Определение №****/**.**.2010 по дело №****/2009

от значение за точното прилагане на закона, както и за развитие на правото: процесуалния въпрос кое вземане подлежи на проверка по чл. 418, ал. 2 във връзка с чл. 417, т. 4 ГПК и дали тази проверка обхваща изискуемост на обезпеченото вземане, и втория материалноправен въпрос, който е и процесуален – може ли заложния кредитор да иска предаване на заложеното имущество от трето лице, което го е придобило от недобросъвестен залогодател, т. е. може ли залога да се противопостави на трето лице, съгласно чл. 12, ал. 1 ЗОЗ. Поставените два въпроса са обусловили крайните изводи на съда, с което жалбоподателят е изпълнил първата предпоставка за селектиране на частната касационна жалба да посочи основния за спора материалноправен и /или/ процесуалноправен въпрос.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мариана Костова

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право