Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 3 ал. 3 ЗОС

Чл. 3. […] (3) Частна общинска собственост са всички други общински имоти и вещи. Плодовете и приходите от имотите и вещите – публична общинска собственост, са частна собственост на общината.

чл. 3 ал. 3 ЗОС

Чл. 3. […] (3) Частна общинска собственост са всички други общински имоти и вещи. Плодовете и приходите от имотите и вещите – публична общинска собственост, са частна собственост на общината.

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2019

Кога настъпва конститутивният ефект на протоколно решение на ПК за възстановяване на собственост в стари реални граници в терен по пар. 4 ПЗР ЗСПЗЗ, издадено по реда на чл. 14, ал. 1 ЗСПЗЗ в редакцията преди изменението с ДВ, бр. 68 от 1999 г. и какво е значението за настъпване на този ефект на степента и начина на индивидуализация на реституирания имот, обект на протоколното решение на поземлената комисия?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гергана Никова

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

дали, след като ПНИ е влязъл в сила през 2002 г. и при незавършена реституционна процедура, спрямо имота може да бъде осъществявано давностно владение. Този извод е обоснован с практиката на ВКС, съгласно която до приключване на реституционното производство бившите собственици на земеделски имоти не разполагат с правен способ да се противопоставят на владението, упражнявано от трети лица върху заявените за възстановяване имоти. Тъй като материално правната им легитимация на собственици формално е предпоставена от влязъл в сила позитивен реституционен акт, преди приключване на административната процедура по възстановяване на собствеността те не биха могли да защитят правата си чрез предявяване на положителен установителен иск за собственост или ревандикационен иск, чрез който да спрат течението на придобивната давност, поради което такава не тече.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гергана Никова

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

от значение за изхода по конкретното дело, разрешен в обжалваното въззивно решение, е този, който е бил включен в предмета на спора и е обусловил правните изводи на съда по това дело. Последователно разграничено е в мотивите към тази точка на тълкувателното решение, че релевантният въпрос /бил той материално- или процесуалноправен/ трябва да е от значение за формиране решаващата воля на съда, но не и за правилността на решението, за възприемането на фактическата обстановка от въззивния съд или за обсъждане на събраните по делото доказателства. На плоскостта на това разграничение в процесния случай по необходимост се налага извод, че първият /т. нар „процесуалноправен” въпрос/, формулиран в изложението по чл. 24, ал. 3 ГПК към жалбата на „Булинтра АД, се отнася изцяло до правилността на атакуваното въззивно решение, докато останалите три въпроса са извън предмета на спора по делото и следователно имат само хипотетичен характер. Ето защо, при липса на главното основание за допустимост на касационното обжалване по чл. 280, ал. 1 ГПК, безпредметно се явява обсъждането налице ли е някоя от двете релевирани от търговеца настоящ касатор допълнителни предпоставки /в случая по т. 1 и по т. 3 на същия законов текст/.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Марков

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

дали процесните земя и сграда са били включени в активите на „Редки метали” и дали стойността на същите е част от капитала при преобразуването чрез създаването на 17 търговски дружества. Обсъдени са и доказателствата относно кадастралния и регулационен статут на процесния терен, упражняваната фактическа власт от Б. Б. И. (настанен в имота през 1950 г., сключил през 1973 г. договор за наем в качеството на работник в мина Б. и преустановил заплащането на наема през 1995 г., който момент релевира като начало на давностно владение), както и актуването на имота: през 1968 г. - като държавен имот (отстъпен за ползване на ОНС) и през 2009 г. - като частна общинска собственост на основание чл. 2, ал. 1, т. 1 във връзка с чл. 3, ал. 3 ЗОС. От правна страна съдът е приел, че Б. Б. И. е следвало да докаже по реда на пълното и главно доказване правопораждащите факти относно титулярството в правото на собственост (владение в срока по чл. 79 ЗС, упражнявано върху самостоятелна вещ, което да е непрекъснато, спокойно, явно, несъмнително и с намерение да се държи вещта като своя), както и предпоставките, изключващи приложението на чл. 86 ЗС и мораториума по пар. 1 ЗИД на ЗС (ДВ, бр. 46/2006 г.). Въззивният съд се е позовал на указанията в отменителното Решение №119/28.05.2013 г. по гр. д.№839/2012 г. на ВКС, І г. о., съгласно което, ако се установи по делото, че процесният имот е бил със статут на ведомствено жилище и е бил включен в капитала на държавното предприятие „Редки метали”, то след преобразуването му през 1991 г. в еднолично търговско дружество с държавно имущество „Редки метали”, ще намери приложение нормата на чл. 17а ЗППДОП и имотът ще бъде със статут на частна собственост, а като такъв правото на собственост върху него може да бъде придобито на оригинерно придобивно основание чрез давностно владение. Формиран е извод, че при новото разглеждане на делото несъмнени доказателства в тази насока не са събрани. Тежестта е била за ищеца, който черпи права от установяването на положителния факт, че процесните имоти са били включени в капитала на ДФ „Редки метали”. Липсата на доказателства в тази насока елиминира възможността да се приеме, че имотът не се придобива от държавата, респ. от общината и за него не действа забраната за придобиване по давност, установена с нормата на чл. 86 ЗС във всичките й редакции и мораториума по пар. 1 ЗИД на ЗС (ДВ, бр. 46/2006 г.).

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гергана Никова

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2014

обуславя въззивното решение, но въззивния съд го е решил в съответствие с константната практика, провеждана ВКС в решенията по чл. 290 ГПК (не единствено в цитираните от касатора).

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Решение №****/**.**.2012 по дело №****/2012

Създават ли се права за кооперативните организации, които са построили сгради върху общинска земя, без да е налице валидно учредено право на строеж? Налице ли е правна легитимация на Р., с оглед на предхождащо вливане чрез поемане на дейност и последващо правоприемство? Следва ли правото да се придобие собствеността с влизане в сила на ЗОбС да се признае на организацията-правоприемник? Установяването произхода на средствата за строителство може ли да стане не само с писмени , но и с гласни доказателства? Дали понятието „сгради и постройки’, по чл. 3 ал.3 от ЗОбС включва временните постройки, посочени в чл.120 ППЗТСУ/ отм./? Договорът за прехвърляне на търговско предприятие, в който е отразено запазване на юридическата самостоятелност на прехвърлителя, води ли до ограничаване на правоспособността му?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емануела Балевска

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2012

за необсъждане на доказателствата, допустимостта на касационното обжалване се поддържа по члл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, тъй като въззивния съд се е произнесъл по изведения въпрос в противоречие със задължителна практика по ПП ВС 7-65 и ПП ВС 1-53 и ПП ВС 1-85.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емануела Балевска

Решение №****/**.**.2011 по дело №****/2009

Относно точната правна квалификация на исковете за неоснователно обогатяване, с които съдът е сезиран, предвид обстоятелството, че иска касае компесаторни инструменти, предоставени по ЗСКИ.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право