Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 11 ал. 2 ЗОС

Чл. 11. […] (2) Имоти и вещи – общинска собственост, се използват съобразно предназначението им и за нуждите, за които са предоставени. Предоставените имоти и вещи не могат да се преотстъпват за ползване, да се ползват съвместно по договор с трети лица, да се отдават под наем или да се пренаемат, освен в случаите, предвидени в закон.

чл. 11 ал. 2 ЗОС

Чл. 11. […] (2) Имоти и вещи – общинска собственост, се използват съобразно предназначението им и за нуждите, за които са предоставени. Предоставените имоти и вещи не могат да се преотстъпват за ползване, да се ползват съвместно по договор с трети лица, да се отдават под наем или да се пренаемат, освен в случаите, предвидени в закон.

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

Какъв е характерът на договорите за безвъзмездно управление на недвижими имоти – публична общинска собственост, вещноправен или облигационен, и подлежат ли на вписване в Службата по вписвания съгласно чл. 4 ПВ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

Решение №****/**.**.2013 по дело №****/2012

Дължи си се обезщетение при действащ договор за учредено право на ползване върху имот, частна общинска собственост; подлежи ли този договор на едностранно прекратяване преди изтичане на уговорения срок?
Приетото в мотивите на решение, постановено от административния съд в производство по обжалване на заповед по чл. 65, ал. 1 ЗОС, относно вида на сключения между страните договор, задължително ли е за гражданския съд?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Жанин Силдарева

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2012

– дължи ли се обезщетение при действащ договор за учредено право на ползване върху имот, частна общинска собственост; подлежи ли този договор на едностранно прекратяване преди изтичане на уговорения срок. Подържа се довод и за разрешаване на процесуален въпрос – обвързан ли е гражданския съд от решението на административния съд, с което е потвърдена заповед на кмета за изземване на имота по принудителен ред.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Жанин Силдарева

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2011

засяга произнасянето на окръжния съд по претенцията за заплащане на сумата 3352.66 лв., обезщетение за ползване на недвижим имот за периода от 12.06.2009 г. до 28.09.2009 г. Останалите претенции съдебният състав е разгледал по същество и цитираният въпрос не е относим към решението по тях. В. съд не се е произнесъл по така формулирания въпрос. В мотивите на обжалваното решение не е бил разглеждан случай относно правомощията на съда по чл. 270, ал. 3 ГПК в хипотеза, при която е осъществена неправилна квалификация на фактите. В. съд е обсъдил обстоятелствената част и петитума на исковата молба така, както са заявени и след като е констатирал, че обезщетението за ползване на недвижим имот е за времето от 12.06.2009 г. до 28.09.2009 г., т. е. е за бъдещ период е обосновал извод за процесуална недопустимост на иска. При обсъждането й, въззивният съд се е произнесъл по неправилното процесуално въвеждане на петитума, обуславящо процесуална пречка за разглеждане на иска по същество, а не се е произнесъл по квалификация на фактите, както необосновано поддържа касаторът в изложението по чл. 284, ал. 3, т. 1 ГПК. Въпросът на касатора е извън изложените доводи на въззивната инстанция. Обсъждането на фактите и подвеждането им под конкретен фактически състав съдът извършва по същество само при редовно сезиране с допустим иск. Основанието по чл. 280, ал. 1 ГПК има за предмет правни въпроси, по които въззивният съд се е произнесъл, а по правни въпроси, по които не се е произнесъл не може да се формира противоречиво произнасяне, с което да възникне отклонение от задължителна или казуална съдебна практика /чл. 280, ал. 1, т. 1 и т. 2 ГПК/, да се формира неправилна или неактуална съдебна практика, или да се тълкува непълна, неясна или противоречива правна уредба – чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК /в този смисъл са разясненията в тълкувателно решение №1/2009 г. от 19.02.2010 г. по тълкувателно дело №1/2009 г. на общото събрание на гражданска и търговска колегия на Върховния касационен съд, т. 1-4/. К. е длъжен да изложи ясна и точна формулировка на правния въпрос от значение за изхода по конкретното дело, разрешен в обжалваното решение в някоя от хипотезите на чл. 280, ал. 1, т. 1 – 3 ГПК. В конкретният случай това задължение не е изпълнено, като не са обосновани общи и допълнителни основания по цитираните норми.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Симеон Чаначев

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право