Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 8 ал. 2 ЗОДОВ

Приложим закон
Чл. 8. […] (2) Гражданите и юридическите лица могат да предявят иск по чл. 2б, ал. 1 по приключени производства само когато е изчерпана административната процедура за обезщетение за вреди по реда на глава трета „а” от Закона за съдебната власт, по която няма постигнато споразумение.

чл. 8 ал. 2 ЗОДОВ

Приложим закон
Чл. 8. […] (2) Гражданите и юридическите лица могат да предявят иск по чл. 2б, ал. 1 по приключени производства само когато е изчерпана административната процедура за обезщетение за вреди по реда на глава трета „а” от Закона за съдебната власт, по която няма постигнато споразумение.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

няма претендираното от жалбоподателя значение и не обуславя селектирането на жалбата. Константна е практиката на ВКС, според която съдът, въз основа на фактите, наведени в обстоятелствената част на исковата молба, и заявения петитум, определя сам правната квалификация на предявения иск. Важно е не как страната определя правната квалификация на иска, а какви са фактическите твърдения, на които основава субективното си право и чиято защита търси. Съдът е длъжен, съобразно изложените от ищеца обстоятелства, на които основава иска си и отправеното искане, да определи правната квалификация на спорното право. Въззивното определение не се отклонява от тези правни разрешения, поради което не се установява поддържаното от касатора основание по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ценка Георгиева

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

1. За критериите и съотношението между тях при определяне на вредите, съответно за обезщетението от нарушение на правото по чл. 6, пар. 1 КЗПЧОС има ли значение качеството на страната по забавеното дело при преценка на критерия предмет на производството? 2. По иска по чл. 2б ЗОДОВ съдът може ли да приеме, че не е налице причинно-следствена връзка между претърпени от ищеца имуществени вреди, изразяващи се в изтекли законни лихви, и установеното „сериозно“ забавяне на съдебното производство по спора за главницата? и 3. В установяване на основанието на иска по чл. 2б ЗОДОВ обвързан ли е съдът от решението по реда на глава III „А“ ЗСВ на министъра на правосъдието или на оправомощеното от него лице, че за забавеното правосъдие държавата дължи обезщетение? Касаторът счита въпросите включени в предмета на обжалване – общата предпоставка по чл. 280, ал. 1 ГПК, и твърди, че въззивният съд им е отговорил в противоречие с практиката на Върховния касационен съд: на първия и втория – с решение №306/22.10.2019 г. по гр. д. №4482/2017 г., IV-то ГО, а на третия – с решение №42/01.07.20219 г. по гр. д. №1914/2018 г. на III-то ГО – допълнителната предпоставка по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК. По същество се оплаква, че решението е неправилно като постановено в нарушение на материалния закон и необоснованост – касационните основания по чл. 281, т. 1 и 3 ГПК. Претендира разноските по делото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

допустим ли е иск по реда на чл. 2б ал. 1 ЗОДОВ, ако ищецът е сезирал ИВСС извън 6-месечния срок по чл. 60а, респективно достатъчно ли е Инспекторатът към ВСС да е сезиран по реда на глава ІІІА от ЗСВл, за да се счете, че административната процедура по чл. 60а ЗСВ е изпълнена /реш.№.306/2018 от. 22.10.19 по г. д.№.4482/2017, ІV ГО/.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Илияна Папазова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Пропуснатият срок по чл. 60а, ал. 4 ЗСВ, в който увреденото лице от нарушение по чл. 6, пар. 1 Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи по приключеното производство е следвало да заяви претенцията си за обезщетение на вредите по административния ред в глава трета а Закона за съдебната власт, погасява ли неговото право на иск по чл. 2б ЗОДОВ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

не бил ясен и конкретен, а въпросът за допустимостта на иск за обезщетяване на неимуществени вреди по реда на ЗОДОВ законът уреждал изрично в смисъла, приет от въззивния съд в обжалвания акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борис Илиев

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

В случай, че констатира неправилна правна квалификация, дадена от първоинстанционния съд, въззивният съд обезсилва ли решението или го отменява, определяйки сам точната правна квалификация?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зоя Атанасова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Очевидна неправилност на обжалваното въззивно определение поради неправилни указания за отстраняване на нередовности на исковата молба и преповтаряне на констатациите, изложени в акта на първостепенния съд, без да се направи правен анализ на казуса.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

1. Допустим ли е искът по чл. 2б ЗОДОВ след като е предявен за по-висока сума от максимално предвидената в чл. 60а, ал. 3 ЗСВ, когато не са спазени изискванията на пар.8, ал. 2 ЗОДОВ и не е отправено искане по чл. 60а ЗСВ преди предявяване на иска?, 2. Дали подаването на заявление по чл. 60а ЗСВ, когато се претендира сума над 10 000лв., е абсолютна процесуална предпоставка за допустимостта на иска по чл. 2б ЗОДОВ?, 3. Дали е компетентен министърът на правосъдието и Инспекторатът към ВСС да разгледат заявление по глава ІІІа ЗСВ, кагота се претендира сума над 10 000лв.? и 4. Следва ли да се приеме, че за страната не съществува право на иск пред съд за присъждане на обезщетение за нарушаване на правото й на разглеждане и решаване на делото в разумен срок и да се приеме, че не е налице положителна процесуална предпоставка, установена в чл. 8, ал. 2 ЗОДОВ /изчерпване на административната процедура, по която няма постигнато споразумение/, в случаите когато страната – в предвидения 6-месечен срок е предявила директно претенцията си в съда и следва ли съдът да я препрати по компетентност на Министерството и да спре или да остави без движение делото до произнасяне от Министерството на правосъдието? Според жалбоподателите, те са уведомени от ЕСПЧ на 24.03.2016г. и с подаването на иска в съда /на 1.08.2016г./, предвиденият 6-месечен срок би бил спазен.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Илияна Папазова

1236 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право