Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 2 ал. 1 т. 4 ЗОДОВ

Отговорност за дейност на правозащитните органи
Чл. 2. (1) Държавата отговаря за вредите, причинени на граждани от разследващите органи, прокуратурата или съда, при: […]
4. налагане на наказание по Наказателния кодекс или на административно наказание, когато лицето бъде оправдано или админис-тративното наказание бъде отменено;

чл. 2 ал. 1 т. 4 ЗОДОВ

Отговорност за дейност на правозащитните органи
Чл. 2. (1) Държавата отговаря за вредите, причинени на граждани от разследващите органи, прокуратурата или съда, при: […]
4. налагане на наказание по Наказателния кодекс или на административно наказание, когато лицето бъде оправдано или админис-тративното наказание бъде отменено;

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

и чл. 13, от ЕКЗПЧ и т. 3 Протокол №7 към ЕКЗПЧ, които предвиждат право на ефективни средства за защита и обезщетение за вреди в случай на съдебна грешка. Касаторът вече е упражнил ефективно защитата си и е получил обезщетение за вреди от допуснатата съдебна грешка.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Драгомир Драгнев

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

„за характера на деянието дребно хулиганство“ с твърдението, че съдът се е произнесъл по него в противоречие с практиката на ВАС и КС на Република България. Позовава се на определение №51/17.07.2017 г. по адм. дело №30/2017 г. и определение №53/02.07.2019 г. по адм. дело №31/2019 г. – двете постановени от ВАС, както и на решение №3/04.05.2011 г. по конст. д. №19/2010 г. на КС на Република България.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Даниела Стоянова

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

1. „При административно наказание, наложено по реда на чл. 78а НК и ЗАНН, коя хипотеза на ЗОДОВ се прилага – чл. 2, ал. 1, т. 4 ЗОДОВ или чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ и с отпадането на абсолютната процесуална предпоставка за започване и продължаване на процеса отменено ли е административното наказание глоба, а като извод от предходното противоконституционно ли е, незаконосъобразно и недопустимо ли е касираното решение, мотивирано с обратното?“; 2. „Процесуалните нарушения на първоинстанционния съд във връзка с доклада му до какъв порок на въззивното решение водят, до недопустимост или неправилност на второинстанционното решение след сезирането за нарушението във въззивната жалба и непроизнасяне в тази част на въззивната жалба от въззивния съд?“ – по този въпрос се твърди очевидна неправилност и противоречие на въззивното решение с Решение №129/29.06.2015 г. по гр. д. №7040/2014 г. на ВКС, ІІІ г. о. и Решение №145 от 01.12.2017 г. по т. д. №2587/2016 г. на ВКС, І т. о.; 3. „Нарушено ли е правото на ищеца да се осведоми, да бъде редовно призован и да участва пряко в съдебния процес по делото“ – по този въпрос твърди противоречие с Тълкувателно решение №1 от 04.01.2001 г. по т. д. №1/2000 г. на ВКС, ОСГК; 4. „Следва ли ищецът по настоящото дело да се ползва от презумпцията за невиновност и допустимо ли е неспазване на същата презумпция да води до накърняване на правата на ищеца по настоящия иск?“ – твърди се противоречие с Решение на ЕСПЧ от 28.11.2019 г. по дело С-653/2019 (PPU); 5. „Следва ли в предмета на пълно главно доказване по настоящото дело да се включва доказване на конкретните обстоятелства, довели до отпадане на акта, с който е наложено административното наказание глоба, или доказването на отмяната на глобата поради липса на абсолютна процесуална предпоставка за водене на процеса е достатъчно?“; 6. „Мотивирал ли е въззивният съд решението си според изискванията на ГПК, задължителната и устойчивата съдебна практика и допустимо ли е съдебното решение при по същество липса на мотиви“? – във връзка с въпроса цитира практика на ВКС по чл. 290 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Даниела Стоянова

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

Въззивното определение в частта, с която са възприети и инкорпорирани мотивите на първоинстанционния съд, представлява погрешно отъждествяване на материалноправната с процесуалноправната легитимация на страните. Това неправилно прилагане на процесуалния закон е видно от съдържанието на самото определение, тъй като в него не е посочена нито една процесуална разпоредба, предвиждаща конкретна процесуална пречка за развитие на производството в случая. Цитирани са единствено материалноправни разпоредби на ЗОДОВ, които могат да се приложат само при разрешаване на спора по същество. Така съдът превратно е изтълкувал процесуалните норми, уреждащи възможността за прекратяване на делото, в противоречие с техния действителен смисъл /contra legem/ и е допуснал явно и съществено нарушение на задължението си по чл.2 от ГПК да разреши всяка подадена молба за защита и съдействие на лични и имуществени права. Ето защо определението следва да бъде допуснато до касационно обжалване поради очевидната му неправилност.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Драгомир Драгнев

Решение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

Пасивно материалноправно и процесуалноправно легитимирана страна ли е съдът да отговаря по иск по чл. 2, ал. 1, т. 4 ЗОДОВ – в случай, че с влязла в сила присъда ищецът е бил признат за виновен и осъден на наказание по НК, и по реда на възобновяване на наказателните дела е бил признат за невиновен и оправдан?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

(уточнен от съда, съгласно т. 1, изреч. 3 – in fine от ТР №1/19.02.2010 г. на ОСГТК на ВКС) – пасивно материалноправно и процесуалноправно легитимирана страна ли е съдът да отговаря по иск по чл. 2, ал. 1, т. 4 ЗОДОВ – в случай, че с влязла в сила присъда ищецът е бил признат за виновен и осъден на наказание по НК, и по реда на възобновяване на наказателните дела е бил признат за невиновен и оправдан. Жалбоподателите-ответници Р. и Р. поддържат, че този въпрос е разрешен с въззивното решение в противоречие с тълкувателно решение (ТР) №5/15.06.2015 г. на ОСГК на ВКС, а касаторът-ищец сочи, че не е ясно дали това ТР следва да се приложи в случая, както и че този въпрос е решаван противоречиво от съдилищата.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Решение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

как следва да се определи обезщетение за неимуществени вреди съгласно критериите за справедливост по чл. 52 ЗЗД и кои обстоятелства от значение за определяне на обезщетението по размер следва да се преценят, когато с иска се претендира обезщетение за вреди само по едно от водените наказателни производства с повдигнато обвинение в престъпление, по което ищецът е бил оправдан, при наличие и на други приключили наказателни производства.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

Решение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

Задължително настаняване и лечение или принудителни медицински мерки, когато те бъдат отменени поради липса на законно основание и за прилагане от съда на административна мярка, когато решението му бъде отменено като незаконосъобразно?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зоя Атанасова

Решение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

Относно процесуалната легитимация на съда и прокуратурата да представляват държавата като процесуални субституенти по искове за вреди от неоснователно обвинение, когато влязла в сила осъдителна присъда е отменена по реда за възобновяване на наказателното преследване и е започнало изтърпяване на наложеното наказание и за правомощието на въззивния съд да се произнесе по правната квалификация на предявените искове. Относно определянето на размера на дължимото обезщетение за неимуществени вреди според законовия критерий за справедливост по чл. 52 ЗЗД, които (въпроси) са решени в противоречие с практиката на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борислав Белазелков

123 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право