Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 25 ал. 3 ЗННД

Опазване правата и интересите на страните
Чл. 25. […] (3) При всички нотариални удостоверявания във връзка с учредяване, промяна или прекратяване на права върху имот нотариусът е длъжен да направи справка в базата данни и фондовете по чл. 19, ал. 2.

чл. 25 ал. 3 ЗННД

Опазване правата и интересите на страните
Чл. 25. […] (3) При всички нотариални удостоверявания във връзка с учредяване, промяна или прекратяване на права върху имот нотариусът е длъжен да направи справка в базата данни и фондовете по чл. 19, ал. 2.

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

за задължителната сила на влязлата в сила присъда на наказателния съд за гражданския съд относно гражданските последици от деянието и по материалноправния въпрос за обхвата на отговорността на възложителя на работа за причинени вреди от противоправни действия на техни работници и служители, които (въпроси) са решени от въззивния съд в противоречие с практиката на ВКС и са от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото, основания за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1 и т. 3 ГПК. Позовава се на противоречие с ППВС №7/1959 и ППВС 4/1975. Счита, че са налице предпоставките на чл. 280, ал. 2 ГПК за допускане на касационно обжалване, тъй като решението е очевидно неправилно.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борислав Белазелков

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

1. „Вписването на декларация за оттегляне на пълномощно в регистър „Единство“, създаден с Наредба №.32/29.01.97 за служебните архиви на нотариусите и нотариалните кантори, рефлектира ли върху действителността на упълномощаването и води ли до оттегляне на пълномощното?“ /опр.№.1138/5.11.14 по г. д.№.3926/2014, ІІІ ГО/; 2.“Може ли да бъде ангажирана професионалната отговорност на нотариус за това, че е провел нотариално производство по прехвърляне на вещни права върху недвижим имот от пълномощник при вписана декларация за оттегляне на пълномощното в регистър „Единство“, при положение, че с влязло в сила решение е установено, че пълномощното не е оттеглено и че в производството по ангажиране отговорността на нотариуса също не е доказано оттеглянето на пълномощното?“; 3.“Има ли императивна норма на закон, която да задължава нотариуса да извърши справка в регистър “Единство“, и неизпълнението на която да доведе до противоправно бездействие; при вписана декларация за оттегляне на пълномощно, следва ли нотариусът да приеме, че пълномощното е оттеглено и да откаже изповядването на конкретната сделка само въз основа на данните в регистъра?“; 4.“Налице ли е пряка причинна връзка между бездействието на нотариуса и настъпили за упълномощителя вреди, след като последният не е уведомил пълномощника за оттеглянето на пълномощното и след като се е възползвал от всички процесуални способи да оспори сделката или е налице опосредяване чрез бездействие на упълномощителя или неправилно водене на процес?“.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

Отговорността за непозволено увреждане по чл. 45 ЗЗД се поражда при наличността на причинна връзка между противоправното и презумптивното виновно поведение на дееца, което в процеса не е опровергано и настъпилите вреди и че причинната връзка трябва да бъде доказана във всеки конкретен случая. Поведението на нотариуса трябва да е необходимо условие за причиняване на вредите - без него вредоносният резултат да не би могъл да настъпи. Само тогава вредоносният резултат би бил пряка и непосредствена последица от поведението на нотариуса, и би била налице изискуемата от закона причинна връзка. В настоящия случай, може да се направи обоснован извод, че е налице посочената зависимост. Това е така, защото вредата, която според ищците-купувачи се съразмерява със заплатената от тях продажна цена по нот. актове, не би била налице при положение, че нотариусът бе извършил дължимата по чл. 25, ал. 3 ЗННД и във вр. с чл. 19, ал. 2 от ЗННД проверка в базата данни фондовете на личната карта на явилото пред него лице.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Стоил Сотиров

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

следвало ли нотариусът при издаване на мотивирано постановление за издаване на констативен нотариален акт по обстоятелствена проверка служебно да извърши и други на собствеността на имота-чрез справка в Службата по вписванията и в служебния си архив за служебно известни му факти и представлявало ли непосочването на имената и броя на разпитаните свидетели в мотивираното постановление за издаване на констативен нотариален акт на основание чл. 73 ЗННД. Твърди се, че по тези въпроси е налице основание за допускане до касация, съгласно чл. 280, ал. 1, т. 2 и т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Балевски

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право