Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 22 ЗННД

Други действия на нотариуса
Чл. 22. Ако му е възложено от страните, нотариусът може във връзка с нотариалните производства да изготвя и да проверява проекти за документи, да дава устни и писмени консултации, да посредничи за изясняване волята на страните, да прави справки, да набавя документи, книжа и други, както и да бъде изпълнител на завещание или управител на имущество.

чл. 22 ЗННД

Други действия на нотариуса
Чл. 22. Ако му е възложено от страните, нотариусът може във връзка с нотариалните производства да изготвя и да проверява проекти за документи, да дава устни и писмени консултации, да посредничи за изясняване волята на страните, да прави справки, да набавя документи, книжа и други, както и да бъде изпълнител на завещание или управител на имущество.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

се обосновава в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, поради противоречие на приетото от въззивния съд с т. 6 ТР №7/2013 г. по тълк. дело №7/2012 г. на ОСГТК на ВКС, възприето и в последващи тълкувателни решения, съответно посочени.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

Съставлява ли предвидима пряка и непосредствена вреда увеличената стойност на имота, от който купувачът е съдебно отстранен?
Ограничена ли е отговорността на продавача от предвиденото в чл. 192, ал. 1, изр. 1 ЗЗД, когато продадената вещ принадлежи изцяло на трето лице, а преди сключването на договора купувачът не е извършил всяка възможна проверка, за да се убеди, че продавачът е собственик.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Драгомир Драгнев

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

от значение за спора, които са от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото. Поддържат, че решението е постановено при допусната от съда очевидна неправилност. Молят да се допусне касационното обжалване и да се отмени обжалваното решение като неправилно.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веска Райчева

Решение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

Ограничена ли е договорната отговорност на продавача от предвиденото в чл. 192, ал. 1, изр. 1 ЗЗД, когато имотът принадлежи изцяло на трето лице, а преди сключването на договора купувачът не е извършил всяка възможна проверка, за да се убеди, че продавачът е собственик?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Определение №****/**.**.2013 по дело №****/2013

1. Нормата на чл. 25, ал. 1 ЗННД включва ли и задължение за нотариуса да извършва справки в собствения си служебен архив и има ли той право и задължение да дава информация на лица, относно такива удостоверявания по сделки, по които те не са участници или страни, решаван противоречиво от съдилищата – решение №64/27.02.2012 г. по в. гр. дело №1363/2011 г. на Пловдивския апелативен съд, решение №1490/22.12.2008 г. по гр. дело №5178/2007 г. на ВКС, IV г. о., постановено по реда на ГПК/отм./, 2. за задължението на нотариуса да пази тайна относно обстоятелствата, станали му известни при извършване на неговата дейности, че справки по архива на нотариуса се дават единствено по искане на участващо в нотариалното производство лице или по писмено разпореждане на съдия или прокурор, който е от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото и който е разрешаван противоречиво от съдилищата, 3. плащането по т. 20 Тарифата за нотариалните такси към ЗННД поражда ли договорни правоотношения по договор за възлагане по чл. 22 ЗННД, който е от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото, 4. наличието на договор за възлагане по чл. 22 ЗННД рефлектира ли върху обема на отговорността на нотариуса по чл. 73 ЗННД, който е от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото, 5. причинната връзка, като елемент от фактическия състав на чл. 45 ЗЗД предполага ли се или следва да бъде доказвана във всеки конкретен случай. Когато твърдяната вреда е типична и обичайна последица от деянието причинната връзка предполага ли се или следва да бъде доказвана във всеки конкретен случай, решен в противоречие с практиката на ВКС – т. 2 ППВС №7/30.12.1959 г. , 6. допустимо ли е въззивният съд да основе решението си на незаявено до момента от ищеца обстоятелство/факт, представляващ елемент от фактическия състав на основното правоотношение, следва ли в случай на служебно констатирани от съда обстоятелства от значение за спора те да се включат в доклада по делото и да се укаже разпределението на доказателствената тежест, решен в противоречие с практиката на ВКС, цитирани са решения на състави на ВКС, постановени по реда на чл. 290 ГПК, 7. допустимо ли е откриване на производство по чл. 193 ГПК за опровергаване на съдържанието на частен свидетелстващ документ, респективно допустими ли са свидетелски показания за опровергаването му, решение №51/21.07.2010 г. по т. дело №528/2009 г. на ВКС I т. о., постановено по чл. 290 ГПК, решение №634/02.10.1987 г. по гр. дело №387/1987 г. на ВС, I г. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зоя Атанасова

Определение №****/**.**.2013 по дело №****/2012

от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото: следва ли да се тълкува разширително разпоредбата на чл. 25 ЗННД, като се приеме, че нотариусът е задължен да извърши действия по упътване, разясняване на фактическото положение и др., или това трябва да се извърши по негово усмотрение. Още се сочи, че в решението си първоинстанционният съд е приел, че съгласно чл. 45, ал. 2 ЗЗД във всички случаи на непозволено увреждане вината се предполага до доказване на противното, и тъй като тази презумпция не е оборена от ответника, съдът намира, че са налице всички елементи на фактическия състав на разпоредбата на чл. 73, ал. 1 ЗННД, вр. чл. 45 ЗЗД и чл. 25 ЗННД, поради което предявените искове са доказани по основание.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мими Фурнаджиева

Решение №****/**.**.2010 по дело №****/2010

на правото, 2. изготвяне на всякакви книжа – молби, тъжби, заявления, жалби и други, свързани с възложената от клиента работа и 3. представителство на доверителите и подзащитните и защита на правото и законните им интереси пред органите на съдебната власт, административните органи и служби, както и пред физически и юридически лица.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право