Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 15 ЗНА

Чл. 15. (1) Нормативният акт трябва да съответствува на Конституцията и на другите нормативни актове от по-висока степен.
(2) Ако нормативен акт противоречи на регламент на Европейския съюз, прилага се регламентът.
(3) Ако постановление, правилник, наредба или инструкция противоречат на нормативен акт от по-висока степен, правораздавателните органи прилагат по-високия по степен акт.

чл. 15 ЗНА

Чл. 15. (1) Нормативният акт трябва да съответствува на Конституцията и на другите нормативни актове от по-висока степен.
(2) Ако нормативен акт противоречи на регламент на Европейския съюз, прилага се регламентът.
(3) Ако постановление, правилник, наредба или инструкция противоречат на нормативен акт от по-висока степен, правораздавателните органи прилагат по-високия по степен акт.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Длъжен ли е въззивният съд да обсъди в мотивите към решението си довод за погасяване по давност на вземането за процесната сума, който е направен с искова молба, с която е предявен отрицателен установителен иск за недължимост на сумата, като доводът е поддържан и във въззивната жалба на ищеца?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

на материалното и процесуално право: 1.“Кои са императивните материално-правни норми, които следва да бъдат приложени в конкретния случай?“; 2.“Приложима и е, в разглеждания случай, нормата на чл. 52 Конституцията и има ли тя императивен характер?“; 3.“Императивни ли са разпоредбите на чл. 5, чл. 35, чл. 45 и чл. 47 Закона за задължителното осигуряване?“; 4.“Следва ли съдът при тълкуване на договорна клауза по правилата на чл. 20 и чл. 20а ЗЗД да търси действителната, а не предполагаема воля на страните, произтичаща от изменението на тази клауза, като наред с това изследва целта на договора и основанието на което той е изменен – подзаконов нормативен акт- ПМС №57/2015 г.?“; 5.“Длъжен ли е съдът да обсъди всички доказателства по делото и да вземе отношение към всички доводи, изложени от страните и длъжен ли е, на основание чл. 15 ЗНА, да прилага Конституцията и другите нормативни актове от по- висока степен?“; 6.“ Допустимо ли е въззивният съд да извършва селективна преценка на представените по делото доказателства или следва да извърши преценка на всички доказателства в съвкупност, а когато не кредитира някои от тях или ги приема за недостоверни, следва ли да изложи мотиви за това?“

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ваня Алексиева

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

за тълкуване на акт на ЕС, то трябвало да сезира СЕС. При неотправяне на преюдициално запитване и реално, и формално се стигнало до изцяло произволно неприлагане на валидна и неотменена правна норма КЗ. Липсвали мотиви в тази насока. Дори да се приемело, че е възможно пряко да се приложи нереципирано или частично реципирано европейско законодателство, то неминуемо трябвало да се приеме, че това решение не намирало приложение в отношенията между частноправните субекти, още повече, когато се касаело за пряко приложима правна норма. Директивата нямала пряко действие. От друга страна, дадено частно лице не можело пряко да се позовава на действие на нетранспонирана директива – така било в решение Faccini Dori C-91/92. В този смисъл щяло да следва да се приложи принципът “Dura lex, sed lex”. Счита, че националните съдилища нямали задължения да прилагат директно директивите. Позоваването на решение от 24.10.2013 г. по дело С-277/2012 г. на СЕС. Позовава се на решението по дело С-22/2012 г., от което прави извод, че решението на СЕС не определя конкретно кръга лица, имащи право на обезщетение, а от друга страна, изрично приема, че се дължи по силата на гражданската отговорност съгласно приложимото към спора на главното производство национално право.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

в контекста на защитната си теза. Страната е заявила, че обжалваното решение било и очевидно неправилно с доводи за неправилност на решението, поради неприлагане на разпоредбите на чл. 8 и чл. 15 ЗНА, така както ги разбира жалбоподателя, както и относно прилагането на чл. 81, ал. 3 ЗЗД. Разгледани са нормите на чл. 14 и чл. 15 НТК, като е изброена практика на ВАС и ВКС, подкрепяща разбирането на страната, че тази практика приемала прилагането на норми с по- висока степен от тези на общинските наредби. Други доводи във връзка с това основание не са развити.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Симеон Чаначев

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

относно допустимостта на обективно съединени главни искове за отговорността на неизправната страна по трудов договор, за имуществени и неимуществени вреди от договорно неизпълнение на основание чл. 79, ал. 1, предл. второ ЗЗД и на деликтно основание –чл. 49 ЗЗД, предявени срещу работодател юридическо лице, което може да носи отговорност за имуществени вреди от незаконно уволнение на договорно и деликтно основание, извън предмета на иска по чл. 225 КТ и лимитираното обезщетение до шест брутни заплати. Този главен въпрос е разделен на множество подвъпроси, които съдът поради смисловото им повтаряне обобщава редакционно както следва:

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Диана Хитова

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

въззивният съд се е позовал на заключението на назначената допълнителна съдебно- счетоводна експертиза, което е в противоречие със заключението на основната неоспорена от страните експертиза. Оплакванията за неправилност на решението в частта, с която е отхвърлена претенцията по чл. 86 ЗЗД са за неправилно приложение на материалния закон- чл. 86 и чл. 84, ал. 2 ЗЗД.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Дияна Ценева

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

може ли едно нищожно решение за отнемане на несъществуващо тогава (на 27.05.2008г) научно звание на касатора, извършено от нелегитимен научен съвет при ИЕСС, чрез употреба на атестационна комисия, в пълна неотносимост и несъответствие с действащия тогава ЗНСНЗвания, да бъде валидирано от съставите на първоинстанционния и въззивния съд, които потвърждават законосъобразността на уволнението, извършено със заповед№23/15.07.2008г „поради липса на квалификация” . Въпросът се свързва с основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, тъй като касаторът е уволнен на основание акт за „отнемане на научно звание, който е нищожен поради обстоятелствата, посочени във въпроса и касационната жалба. Изтъква се, че в действащия тогава ЗНСНЗвания има законова празнина относно обжалването на отнемане на научно звание по съдебен път, както и че липсва аналогичен фактически състав в съдебната практика.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право