Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 8 ал. 3 ЗН

Чл. 8. […] (3) В случаите на предходните алинеи еднокръвни и едноутробни братя и сестри получават половината от това, което получават родните братя и сестри.

чл. 8 ал. 3 ЗН

Чл. 8. […] (3) В случаите на предходните алинеи еднокръвни и едноутробни братя и сестри получават половината от това, което получават родните братя и сестри.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Нищожно ли е на основание чл. 42, б. в ЗН завещание, което е направено както заради вече положени грижи за завещателя, така и с оглед на бъдещи грижи, които ще бъдат полагани за него до края на живота му; може ли в такъв случай, при тълкуване волята на завещателя, да се приеме, че единственият мотив за съставяне на завещанието противоречи на закона, тъй като нарушава принципа за безвъзмездност на завещателното разпореждане?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Розинела Янчева

Решение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

За задължението на съда да обсъди всички доводи и възражения на страните и събраните относими към спора доказателства, като изгради самостоятелни изводи от тях. (По положителен установителен иск за собственост на единадесет земеделски имота и една гора с искане съдът да признае, че ищците са изключителни собственици, като същите са се позовали на наследство, реституция и придобивна давност за периода след реституцията - 1999 – 2000 г. до предявяване на иска)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

Решение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

При предявен положителен установителен иск или ревандикационен иск, правото по чл. 76 ЗН следва да бъде предявено чрез отделен иск, който да е съединен с иска за собственост. Надлежни страни по иска по чл. 76 ЗС са: като ищец - неразпоредилият се с дела си сънаследник, а като ответници - прехвърлителят и приобретателят на съответната идеална част. С оглед естеството на спорното правоотношение решението трябва да бъде еднакво спрямо страните по сделката, поради което последните се явяват необходими другари по иска по чл. 76 ЗН, като предявяването на претенцията срещу тях е условие за допустимостта на процеса, т.е. другарството е задължително.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гергана Никова

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

относно собствеността върху имота, който въпрос няма да може да бъде пререшаван в бъдещ процес между същите страни. В случая, излагайки съображения, че ищцата не е изключителен собственик на двата имота, въззивният съд изцяло е отхвърлил претенцията по чл. 108 ЗС, с което е създал предпоставка да се формира сила на пресъдено нещо, отричаща притежаването на каквито и да е права от ищцата по отношение на процесните имоти. Това произнасяне е несъвместимо с правното положение, произтичащо от позициите на страните в частите им, в които отсъства противоречие. Тази несъвместимост представлява основание за допускане на касационното обжалване при условията на чл. 280, ал. 2, хипотеза 3 ГПК и прави безпредметно обсъждането дали са налице основания за допускане на обжалването по чл. 280, ал. 1 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гергана Никова

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

във въззивното решение липсва произнасяне, поради което те не могат да обусловят допустимостта на касационното обжалване. Първите два въпроса са формулирани според нейните доводи за допусната в решението аритметична грешка при определяне квотите на съделителите, каквато съдът е приел, че не е налице, тъй като изразената в диспозитива на решението негова воля напълно съвпада с формираната воля съгласно мотивите към решението. В допълнение следва да се отбележи, че в действителност касаторката е поискала по реда на чл. 247 ГПК съдът да измени своето становище по тълкуването и приложението на разпоредбата на чл. 8, ал. 3 ЗН, което според установената практика на ВКС е недопустимо да се направи в производство по чл. 247 ГПК. Третият поставен въпрос има отношение към правилността на решението по допускане на делбата, чиято поправка е поискана, а не към обжалваното решение, поради което също не може да послужи като основание за допускане на касационно обжалване. Наред с това представената от касаторката практика на ВКС във връзка с приложението на чл. 247 ГПК се отнася до различни от настоящата хипотези и никакво противоречие с нея не е налице, нито са налице посочените в т. 4 на ТР №1/2009г. на ОСГТК на ВКС предпоставки за допускане на касационно обжалване на основание чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Пламен Стоев

Решение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

Трябва ли съсобственикът, който се позовава на придобивна давност за чуждата идеална част върху наследствен имот, да доказва при спор за собственост, че е извършил действия, отблъскващи владението на сънаследниците и установяващи своене, чрез които е обективирано спрямо съсобствениците намерението му да владее техните идеални части за себе си?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Владимир Йорданов

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2012

дали в хипотезата на чл. 8, ал. 4 ЗН низходящите на пълнокръвни братя и сестри изключват от наследяване низходящите на еднокръвни и едноутробни братя и сестри. Нормата на чл. 8, ал. 4 ЗН е ясна и не се нуждае от тълкуване – “по- близкият по степен и низходящият на по- близък по степен изключват по- далечния по степен”, т. е близостта се определя от степента на родство, а не от това дали роднините са пълнокръвни или непълнокръвни. Както се вижда от разпоредбата на чл. 8, ал. 3 ЗН, последното обстоятелство има значение само за определяне на дела от наследството, но не и за придобиване на качеството на наследник по закон.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Дияна Ценева

Решение №****/**.**.2010 по дело №****/2009

Относно приложението на чл. 89 ПР ЗН. С обжалваното решение не е приложена нормата на чл. 89 ЗН, като е прието, че квотите от наследството на Б. С., починала на 26.02.1948г. следва да се определят по отменения ЗН. В Р № 1181 от 15.01.2008г. по гр.д.№ 331/2007г. на ВКС I гр.о., Р №3110/31.10.2006г. по гр.д.№ 1824/2005г. на IVа гр.о. на ВКС. Р № 715/17.07.2007г. по гр.д.№ 663/2006г. на ВКС IV гр.о., с предмет спор за други имоти, оставени в наследство от същата наследодателка Б.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право