Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 60 ЗН

Чл. 60. (1) Наследниците, които са приели наследството, отговарят за задълженията, с които то е обременено, съобразно дяловете, които получават.
(2) Наследникът, който е приел наследството по опис, отговаря само до размера на полученото наследство.

чл. 60 ЗН

Чл. 60. (1) Наследниците, които са приели наследството, отговарят за задълженията, с които то е обременено, съобразно дяловете, които получават.
(2) Наследникът, който е приел наследството по опис, отговаря само до размера на полученото наследство.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

№1; Тълкувателно решение №1/21.06.2018 г. по тълк. д. №1/2016 г. на ОСНГТК на ВКС, решение №92 от 17.11.2020 г. по т. д. №1275/2019 г. на ВКС, II т. о., решение №372 от 14.01.2019 г. по т. д. №1199/2015 г. на ВКС, II т. о. и решение №20 от 30.06.2020 г. по т. д. №376/2018 г. на ВКС, I т. о. – по въпрос №2; ППВС №4/23.12.1968 г., решение №83 от 06.07.2009 г. по т. д. №795/2008 г. на ВКС, II т. о., решение №95/24.10.2012 г. по т. д. №916/2011 г. на ВКС, I т. о., решение №154 от 30.10.2012 г. по т. д. №807/2011 г. на ВКС, II т. о. и решение №142 от 15.10.2015 г. по т. д. №2766/2014 г. на ВКС, I т. о. – по въпрос №3 и Тълкувателно решение №1 от 09.12.2013 г. по тълк. д. №1/2013 г. на ОСГТК на ВКС – по въпрос №7.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Петя Хорозова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Необходимо ли е доказването на каузалното правоотношение като причина за издаването на записа на заповед, в случай на обвързаност на записа на заповед с каузалното правоотношение, от които длъжникът черпи релативни възражения, относими към погасяването на вземането по записа на заповед?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Евгений Стайков

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

от значение за изхода по конкретното дело, разрешен в обжалваното въззивно решение е този, който е бил включен в предмета на спора и е обусловил правните изводи на съда по това дело. Последователно разграничено е в мотивите към тази точка на тълкувателното решение, че материалноправният и/или процесуалноправният въпрос трябва да е от значение за изхода на делото, за формиране решаващата воля на съда, но не и за правилността на обжалваното решение, за възприемането на фактическата обстановка от въззивния съд или за обсъждане на събраните по делото доказателства. На плоскостта на това разграничение в процесния случай по необходимост се налага извод, че първите два правни въпроса, формулирани в изложението по чл. 284, ал. 3 ГПК се отнасят до правилността на атакуваното въззивно решение, докато третият е с изцяло хипотетичен характер. Ето защо, при така установената липса на главното основание по чл. 280, ал. 1 ГПК за допустимост на касационния контрол, безпредметно се явява обсъждането дали е налице релевираната от касатора К. допълнителна предпоставка за това по т. 1 на същия законов текст. Невярно като факт е твърдението му за противоречие на атакуваното въззивно решение с цитираното в него /и поради това точно съобразено/ решение на ВКС, постановено по реда на чл. 290 ГПК: Р. №211/23.VІІ.2012 г. на ІV-то г. о. по гр. дело №177/2011 г.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Марков

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

1/относно причинната връзка между деянието и настъпването на вредоносния резултат; 2/ относно предпоставките, при които поведението на пострадалия представлява принос за настъпването на вредоносния резултат по смисъла на чл. 51, ал. 2 ЗЗД и задължението на съда да преценява всички доказателства относно наличието на принос в тяхната съвкупност и действителна тежест; 3/ относно задължението на съда да обсъди всички събрани по делото доказателства без да ги пропуска и в тяхната съвкупност, като изложи мотиви защо кредитира едни доказателства, а отхвърля други, и да обсъди всички доводи и възражения на страните по предмета на спора.; 4/ относно преценката на свидетелските показания по реда на чл. 172 ГПК, когато пред съда са представени протоколи от разпити, проведени в досъдебното производство, съдържащи различни показания от дадените пред гражданския съд относно едни и същи факти и обстоятелства.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Кристияна Генковска

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

от значение за спора в противоречие с практиката на ВКС, който е разрешаван противоречиво от съдилищата и който е от значение за точното приложение на закона и развитие на правото. Моли да се допусне касационно обжалване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веска Райчева

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

Дали в хипотезата на чл. 11 ЗН, когато починалото лице не е оставило наследници или всички наследници са се отказали от наследството или са изгубили правото да го приемат, държавата става универсален правоприемник на починало лице и дали в този случай за държавата е налице правен интерес да инициира производство по чл. 61 ЗН?
В случай, че в хипотезата на чл. 11 ЗН починалото лице е оставило в наследство и имущество, което става собственост на общината по силата на тази норма, допустима ли би била молбата на държавата по чл. 61 ЗН за приемане по опис на наследството на починалото лице, ако преди подаването й в специалната книга при районния съд е вписано приемане по опис на наследството на същото лице от общината?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ваня Атанасова

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

по смисъла на чл. 280, ал. 1 ГПК, макар, че се сочи, че такива са налице. Въпросите по смисъла на визираната правна норма следва да бъдат формулирани ясно, точно и категорично и в съответствие с изложеното в обжалваното решение. Липсата на яснота, точност и категоричност при формулиране на въпрос(материалноправен и/или процесуалноправен) не налага обсъждане на хипотезите по точки 1-3 от чл. 280, ал. 1 ГПК. Изложението съдържа само описание на съдебни актове на ВКС по чл. 290 ГПК и съображения относно фактическия състав на правната норма на чл. 87, ал. 3 ЗЗД. Върховният касационен съд не е задължен да изведе въпросите от изложението на касационната жалба, нито от сама нея, тъй като това би довело до нарушение на принципа за диспозитивното начало/чл. 6 ГПК/. Поради това касационно обжалване на въззивното решение не следва да бъде допуснато.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Стоил Сотиров

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

Допустимо ли е разваляне на алеаторен договор за прехвърляне на недвижим имот срещу задължение за издръжка и гледане, сключен между родител и дете с оглед личността на приобретателя, ако същият не съдържа клаузи за гледане от трето лице, сключен е именно с оглед личността на приобретателя и е изпълняван приживе от него, а след смъртта му наследниците не са поканени да продължат изпълнението? Съдържащите се във въпроса подвъпроси за характера на договора, необходимостта от покана към наследниците на приобретателя и неизпълнението като основание за развалянето на договора, според касаторите, са разрешени в противоречие с цитираната практика на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

123 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право