Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 58 ЗН

Чл. 58. До приемането на наследството лицето, което има право да наследява, може да управлява наследствените имущества и да упражнява владелчески искове за запазването им.

чл. 58 ЗН

Чл. 58. До приемането на наследството лицето, което има право да наследява, може да управлява наследствените имущества и да упражнява владелчески искове за запазването им.

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

1/ Представлява ли действие на обикновено управление или е разпоредително такова, действието на призования за наследяване, състоящо се в погасяване със собствени средства на наследствен дълг; 2/ Обективират ли приемането на наследството, респективно предполагат ли намерение за приемане на наследството съгласно чл. 49, ал. 2 ЗН, действията на призования към наследяване състоящи се в частичното плащане със собствени средства на наследствен чужд дълг. Твърди се противоречие на обжалвания акт с практиката на съдилищата, както и очевидна неправилност.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веселка Марева

Решение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

Ако в действителност е налице разделност на дълга и се дължи съобразно нея , искът пак ще следва да се разгледа срещу всеки ответник , или само по отношение на обжалвания и тогава до размера на задължението претенцията следва да се уважи , а до пълния заявен размер да се отхвърли , което няма да кореспондира напълно с волята на ищеца и ще рефлектира върху вземанията за разноски по негативен за него начин . Ето защо съдът е длъжен да изиска посоченото уточнение от ищеца ,за което е приложим реда за оставяне на исковата молба без движение (чл. 100 ГПК отм.,сега чл. 129, ал. 1 ГПК ) поради непосочена цена на иска , макар че при неизпълнение няма да е налице основание за връщане на исковата молба и десезиране от разглеждане на спора.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

допустим/основателен ли е иск за малолетен наследник на доверител по договор за поръчка, сключен с оглед личността, без наследника да е приел по опис, да е уведомена другата страна за смъртта и при направено възражение от тази страна за недължимост, поради неприемане на наследството. Противоречие с ТР №1/ 09.12.2013г ОСГТК се изтъква и по въпроса за задълженията на въззивния съд, когато променя квалификацията. Касаторът счита, че въззивният съд е нарушил диспозитивното начало и служебните си задължения за съответни указания, но оплакването е за разгледан непредявен иск, т. е сочи се и недопустимост на решението. С посочване на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК се поставят множество въпроси, формулирани в двадесет и осем точки. Общ е доводът, че няма практика по тях и отговорът им би имал принос за точното прилагане на закона. Първата група въпроси касаят положението на малолетен наследник, предявил вземане на наследодателя си без да е приемал наследството по опис, съответно значението, което има уведомяването за запзване интересите на ответната страна. Втората група въпроси касаят института на договора за поръчка като сключен с оглед на личността, основанието да се търси обезщетение по този договор за неизпълнение (каквато оспорвана от касатора квалификация е дал въззивния съд) , предоставянето на средства за изпълнение от страна на доверителя и последиците от тази забава или неизпълнение (чл. 285 ЗЗД), а в тази връзка и значението, което има смъртта на единия от доверителите.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право