Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 55 ЗН

Чл. 55. Когато след приемането на наследството се открие завещание, което не е било известно, наследникът не е длъжен да удовлетвори заветите по него извън стойността на наследството или ако те накърняват неговата запазена част. В тези случаи наследникът може да иска намаляването и на заветите по други завещания.

чл. 55 ЗН

Чл. 55. Когато след приемането на наследството се открие завещание, което не е било известно, наследникът не е длъжен да удовлетвори заветите по него извън стойността на наследството или ако те накърняват неговата запазена част. В тези случаи наследникът може да иска намаляването и на заветите по други завещания.

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

на свидетелски показания по делото, като жалбоподателите твърдят, че ищецът не е правил искане за събиране на гласни доказателствени средства относно авторството на документа, като свидетелски показания са допуснати единствено относно обстоятелствата дали трето за спора лице се е грижило за починалата Х. Т.. Считат, че съдът е действал в пълно противоречие с разпоредбата на чл. 156, ал. 2 ГПК. Жалбоподателите сочат, че и по възражението за възстановяване на запазена част съдът е цитирал преписката по заповед № 332/25.10.1994 г., която касае конкретно процесния имот и никой друг такъв, както и нотариален акт от 2005 г. и решение за възстановяване на право на собственост на ПК – Лом, каквито документи не са приети като доказателства по делото, а също и показания на свидетелката А., която нито е давала показания в тази насока, нито разпитът й е бил допуснат за установяване на подобни обстоятелства. Предвид така визираните процесуални нарушения от страна на въззивния съд, жалбоподателите считат, че позовавайки се на нередовно събран доказателствен материал, Окръжен съд - Монтана е постановил очевидно неправилно решение по смисъла на чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК. На следващо място, в изложението е визирано основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК по въпросите: Коя страна носи доказателствената тежест при оспорването на частен документ - саморъчно завещание; В кои случаи следва да се приеме, че е изпълнена доказателствената тежест при оспорването на частен документ; Необходимо ли е насрещната страна в производството по оспорване да извършва доказване, когато страната, носеща доказателствена тежест, не я е изпълнила. Въпросите са формулирани във връзка с мотивите в атакуваното решение, че ответниците не са провели насрещно доказване чрез представяне на доказателства във връзка с възражението им за нищожност на завещанието. Жалбоподателите се позовават на противоречие по този въпрос с практиката на ВКС (решение № 123/7.04.2014 г. по гр. д. № 2393/2013 г., ІV г. о., определение № 298/4.06.2018 г. по гр. д. № 5001/2017 г., І г. о., решение № 60/23.04.2013 г. по гр. д. № 693/2012 г., ІІ г. о., решение № 158/3.07.2013 г. по гр. д. № 1455/2013 г., ІІ г. о. и др.), съгласно която при оспорване автентичността на саморъчното завещание с твърдения, че то не е написано и подписано от завещателя, страната, която се ползва от него, следва да установи неговата истинност чрез пълно и пряко доказване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Розинела Янчева

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2019

При какви предпоставки може да се пристъпи към отмяна на дарение с цел попълване на възстановена запазена част от наследството, след като е отменено общо завещателно разпореждане в полза на същото лице?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

1./ От кой момент започва да тече погасителната давност на иска по чл. 30, ал. 1 ЗН, при положение, че заветникът е извършил правно действие по приемане на завещанието по смисъла на т. 3, б. г ППВС №******г.; 2./След извършване на това правно действие, ирелевантно ли е от кой момент наследниците по закон са узнали за завещанието; 3./След като в самия предварителен договор е уговорено, че владението ще се упражнява от купувача, правилно ли съдът е направил обратен извод – че придобивната давност не е изтекла, считано от 0.07.2007г. до предявяване на иска през 2018г.; 4./ Може ли въззивният съд да направи такъв извод без да е оборена презумпцията по чл. 69 ЗС и без въобще да я обсъди. Прилагат се решения на ВКС като се сочи, че те приемат за начален момент на погасителната давност за упражняване правата по чл. 30 ЗН момента на обяваване на завещанието.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Здравка Първанова

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

следва ли въззивният съд, при решаване на спора по същество, да се произнесе по всички изложени във въззивната жалба доводи и съответно да прецени всички установени по делото факти и всички доказателства в тяхната съвкупност, Окръжен съд – Варна е постановил решението си в противоречие с практиката на ВКС, обективирана в решение №323/27.09.2012 г. по гр. д. №408/2011 г., І г. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Розинела Янчева

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

приложима ли е нормата на чл. 55 ЗН след като с влязло в сила решение е отхвърлен иска на наследника по чл. 30, ал. 1 ЗН и дали осъществяването на владение от страна на този наследник върху завещания недвижим имот е такова без правно основание. Счита, че доколкото в мотивите към т. 4 на ТР №3/2013г. изрично се казва, че изискването за приемане на наследството под опис не е приложимо при хипотезата на чл. 55 ЗН, когато завещанието е станало известно след приемане на наследството, то общата норма на чл. 30, ал. 1 ЗН не намира приложение при конкуренция с нормата на чл. 55 ЗН.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светлана Калинова

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

/поражда ли право на собственост протокола за обявяване на саморъчно завещание относно имотите- предмет на завещанието/ не е свързан с неяснота или непълнота на правна норма. Нормата на чл. 48 ЗН ясно сочи от кой момент наследникът по завещание придобива собствеността върху имотите- предмет на завещанието- от момента на откриване, а не от момента на приемане на наследството, респективно не от момента на обявяване на завещанието. Освен това, по този въпрос има и последователна съдебна практика- например Тълкувателно решение №148 от 10.12.1986 г. на ОСГК на ВС, решение №310 от 09.04.2009 г. по гр. д.№721/2008 г. на ВКС, ГК, Трето г. о., решение №437 от 17.01.2012 г. по гр. д.№70/2011 г. на ВКС, ГК, Трето г. о. и др. Поради това произнасянето на ВКС по този въпрос не би било от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото по смисъла на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, разяснен в т. 4 Тълкувателно решение №1 от 19.02.2010 г. по гр. д.№1/2009 г. на ОСГТК на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Теодора Гроздева

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

с посочената характеристика. Касационният съд няма правомощието да извежда правния въпрос от значение за изхода на конкретното дело от твърденията на касатора, както и от сочените от него факти и обстоятелства в касационната жалба. Противното би нарушило диспозитивното начало във вреда на ответната страна по касационната жалба. Съдът може от обстоятелствената част на изложението по чл. 284, ал. 3, т. 1 ГПК да конкретизира, да уточни и да квалифицира правния въпрос от значение за изхода по конкретното дело, но не и да го формулира. Предвид това, в случая не е налице общото основание за допускане на касационното обжалване. Оплакванията за допуснати от въззивния съд нарушения на процесуалните правила не могат да послужат като основание за селектиране на касационната жалба, доколкото обсъждането им е допустимо в производство по чл. 293 ГПК, но не и в рамките на производството по чл. 288 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гергана Никова

Решение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

Трябва ли да се изследва характера на завещателното разпореждане – дали е универсално завещание или завет по иск за възстановяване на запазена част от наследство срещу ползващо се от завещанието лице, което не е наследник по закон, ако наследството не е прието под опис, и ако завещанието е универсално, необходимо ли е приемането по опис на наследството от наследника със запазена част?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Капка Юстиниянова

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право