Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 43 ал. 1 б. а ЗН

Чл. 43. (1) Завещателното разпореждане е унищожаемо:
а) когато е направено от лице, което по време на съставянето му не е било способно да завещава, и

чл. 43 ал. 1 б. а ЗН

Чл. 43. (1) Завещателното разпореждане е унищожаемо:
а) когато е направено от лице, което по време на съставянето му не е било способно да завещава, и

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Нищожно ли е нотариално завещание на основание чл. 42, б. б ЗН, във вр. с чл. 24, ал. 1 ЗН поради неспазена форма, ако е налице несъвместимост на свидетел съгласно чл. 584, т. 3 ГПК?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Розинела Янчева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

относно автентичността на завещанието, първоинстанционният съд по искане на ответницата е допуснал и приел заключение по съдебно-почеркова експертиза, извършена от вещо лице Щ. К. Н.. Вещото лице Н. е дало пред съда заключение, че ръкописният текст върху документа и подписът под саморъчното завещание не са изпълнени от сочения за техен автор Д. В. Р.. От заключението и от обясненията на вещото лице в открито съдебно заседание става ясно, че в сравнителните материали и изследвания документ са налице разминавания в начина на изписване на букви и цифри. Вещото лице е посочило в заключението си множество общи и частни признаци, сочещи различие при изписване на буквата „Д“ в подписите на сравнителните образци и на процесното завещание. Посочени са такива признаци на различие и в цялостното съдържание на завещанието и сравнителните образци. Вещото лице е дало заключение въз основа на безспорни сравнителни материали, съставени до 2015 г., като по зададен въпрос е обяснило пред съда, че при влошаване на здравословното състояние на Д. Р. след 2015 г. и при забавени движения при паркинсон или дълбока старческа възраст почеркът се изменя, като става по-слабо обработен и с изкривени щрихи. Процесното завещание обаче е изписано с нормален почерк, без начупени щрихи и изкривявания, което подкрепя извода, че то не е автентично. Вещото лице е заявило, че не му е представен от ответната страна сравнителен материал, съставен след 2015 г. В тази връзка Апелативен съд – Бургас е предоставил възможност на Д. Й., при наличие и обосноваване на предпоставките по чл. 266, ал. 2 ГПК, да посочи или представи такъв материал, но въпреки дадената възможност това не е сторено. Пред въззивния съд е представен „телефонен указател“, за който Й. е изложила твърдения, че е принадлежал на завещателя, но съдът с определение №270/21.06.2022 г., поради недостоверността на материала, предвид оспорването му от насрещната страна, а също и поради преклузия за представянето му (тъй като ответницата е имала възможност да представи материала пред първоинстанционния съд при допускане на единичната експертиза, но не го е направила), не е възложил работата на тройната експертиза да бъде извършена въз основа на този материал. Поради извършеното оспорване на приетото от първоинстанционния съд заключение, искането за допускане на експертиза от въззивния съд и извода си за допуснато от първоинстанционния съд процесуално нарушение, изразяващо се в непредоставена възможност на ответната страна да събере доказателства за оборване на оспореното заключение на единичната експертиза, Апелативен съд - Бургас е предоставил такава възможност на Д. Й. чрез допускане на тройна съдебно-графологична експертиза. Тази експертиза е била заличена от въззивния съд, поради невнасяне от страна на Й. на определения от съда депозит.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Розинела Янчева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Относно задължението на въззивния съд да се произнесе по всички фактически твърдения на страните и доказателствата, които сочат във връзка с тях, да разгледа всички възражения и доводи на страните; ако по делото са събрани противоречиви доказателства, да посочи защо и на кои се дава вяра и на кои – не, като тази решаваща дейност се отрази в мотивите към съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Здравка Първанова

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Очевидно неправилни ли са изводите във въззивното решение за неспазване на формата и съдържанието на завещанието, така и относно приетото, че завещанието е частно завещателно разпореждане, а не универсално и начина, по който съдът е тълкувал волята на завещателката въпреки, че между страните не е имало спор относно направеното разпореждане за след смъртта?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

на свидетелката. Според въпросната свидетелка, тя в продължение на шест месеца се е грижела за Г. Ц., която от кръста надолу била неподвижна. Ц. приемала обезболяващи лекарства поради силни болки. Имала изключително остра и точна памет. Изпращала свидетелката до друго помещение от къщата, с указания къде точно каква вещ може да намери. Свидетелката „завиждала на паметта на болната жена. Окачествява я като адекватна до последния й ден. Тя говорела със свидетелката нормално, преценявала хората, изказвала задоволство от полаганите грижи. Грижите за Ц. свидетелката поделяла с друга жена, с която присъствали неизменно в дома на Ц. в продължение на 24 часа.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Розинела Янчева

1237 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право