Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 24 ал. 2 ЗН

Чл. 24. […] (2) Завещателят изявява устно своята воля на нотариуса, който я записва така, както е изявена, след което прочита завещанието на завещателя в присъствието на свидетелите. Нотариусът отбелязва изпълнението на тия формалности в завещанието, като означава и мястото, и датата на съставянето му. След това завещанието се подписва от завещателя, от свидетелите и от нотариуса. За съставяне на нотариалното завещание нотариусът се ръководи от разпоредбите на чл. 578, ал. 1 и 2 от Гражданския процесуален кодекс.

чл. 24 ал. 2 ЗН

Чл. 24. […] (2) Завещателят изявява устно своята воля на нотариуса, който я записва така, както е изявена, след което прочита завещанието на завещателя в присъствието на свидетелите. Нотариусът отбелязва изпълнението на тия формалности в завещанието, като означава и мястото, и датата на съставянето му. След това завещанието се подписва от завещателя, от свидетелите и от нотариуса. За съставяне на нотариалното завещание нотариусът се ръководи от разпоредбите на чл. 578, ал. 1 и 2 от Гражданския процесуален кодекс.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Кои са критериите – релевантните обстоятелства и доказателствата за тях, въз основа на които съдът извършва преценката по искането за освобождаване от внасяне на държавна такса и разноски по делото?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гергана Никова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Нищожно ли е нотариално завещание на основание чл. 42, б. б ЗН, във вр. с чл. 24, ал. 1 ЗН поради неспазена форма, ако е налице несъвместимост на свидетел съгласно чл. 584, т. 3 ГПК?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Розинела Янчева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Може ли съдът да основе своите правни изводи само на избрани доказателства или на части от доказателства, без да обсъди другите събрани по делото такива и без да изложи мотиви защо не ги възприема и кредитира и защо ги игнорира?
При предявен евентуален иск, оставен без разглеждане от първоинстанционния съд, дължи ли произнасяне въззивният съд, когато пред него се е сбъднало условието за разглеждането му?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Теодора Гроздева

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

За начина на възстановяване на запазената част на наследник, накърнена с безвъзмездни разпореждания на наследодателя, е налице съдебна практика по приложението на закона, в която се приема, че решаването му изисква освен конкретните изчисления и преценка дали наследникът може да получи от останалия в наследството на наследодателя чист актив имущество, на каква стойност е то и дали съответства на стойността на запазената му част.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Снежанка Николова

Решение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

Установената в чл. 584, т. 3 ГПК несъвместимост на инструментарните свидетели по отношение на завещателя, който се явява по смисъла на чл. 572 ГПК единственото лице - страна и участник в нотариалното производство по съставяне на нотариално завещание, приложима ли е и по отношение на лицето, в чиято полза се завещава? (на осн. чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК) (Иск по чл. 42, б. „б“ ЗН за обявяване нищожността на завещателното разпореждане, обективирано в нотариално завещание)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Милена Даскалова

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

и съгласието и било дадено вследствие на това, което я питали. При тези данни липсва компактно, ясно и и хомогенно изразена воля за разпореждане с имущество. Не може да се приема, че принципът за устност е спазен, поради наличие на проведен разговор и давани отговори на зададени от нотариуса въпроси. Устната форма не е спазена, щом волята на лицето е формулирана и продиктувана от нотариуса (свидетелски показания на свидетелите Т. и Г.), тъй като възможността да коригира изявлението на завещателя е изключително ограничена и то само с граматически и стилови поправки. Горният извод не може да се опровергае от посоченото от свидетеля Т., че К. казала каква е волята и – самият свидетел не е посочил конкретно изявление на лицето, а и самият той (като помощник нотариус) е заявил, че е възпроизвел в завещанието изявлението на самия нотариус. Въззивният съд е формирал решаващия извод, че доколкото основният принцип за устно изразяване на последната воля на завещателя не е спазен, то на основание чл. 42, б. б вр. чл. 24, ал. 2 ЗН завещателното разпореждане, което не е направено в надлежната форма, е нищожно.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Владимир Йорданов

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

в противоречие с практиката на Върховния касационен съд и Върховния съд в тълкувателни решения и постановления и в противоречие с практиката на Върховния касационен съд - основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК. По въпроса какво включва владението като правен институт се твърди противоречие с ТР №4/17.12.2012 г. по тълк. д. №4/2012 г., ОСГК, ВКС, а относно пасивната легитимация при иск по чл. 108 ЗС - противоречие с решение №128/2011 г. по гр. д. №538/2010 г., ВКС, ІІ г. о., определение №248/2016 г. по гр. д. №1290/2016 г., ВКС, І г. о., определение №222/2016 г. по гр. д. №836/2016 г., ВКС, І г. о., решение №47/2017 г. по гр. д. №3021/2016 г., ВКС, І г. о. и решение №33/2011 г. по т. д. №417/2010 г., ВКС, ІІ т. о. Жалбоподателката посочва, че не владее спорната реална част и не претендира да е неин собственик, същата се владее от трето за спора лице, като с обжалваното решение е допусната ревандикация срещу невладеещ ответник. Решението е и недопустимо поради нарушение на чл. 22, ал. 1, т. 5 ГПК, тъй като при постановяването му е участвал съдия, взел участие и при постановяване на решение №1230/10.06.2013 г. по гр. д. 1283/2013 г. на Окръжен съд - Варна, приобщено към настоящето производство /относно съдийското безпристрастие и необходимосттта от отвод при предубеденост се сочат решение №7212/2016 г. по адм. №5740/2016 г., ВАС и решение №200/2018 г. по т. д. №592/2016 г., ВКС, ІІ т. о./. Във връзка с индивидуализацията на спорната реална част се твърди противоречие с решение №201/2016 г. по гр. д. №2212/2016 г., ВКС, І г. о. Касаторът се позовава и на решение №178/2018 г. по гр. д. №4573/2016 г., ВКС, І г. о., че за уважаване на ревандикационния иск не е достатъчно да бъде установено, че ищецът е придобил правото на собственост на твърдяното от него придобивно основание, но и че притежава това право към момента на предявяване на иска, решение №39/2017 г. по гр. д. №3394/2016 г., ВКС, ІІ г. о., в което се приема, че съдът дължи обсъждане на всички доводи и възражения, които касаят не само предмета на делото по иск по чл. 108 ЗС, но и въведените от страните като спорни преюдициални правоотношение или насрещни права, и решение №537/1995 г. по гр. д. №469/1994 г., ВКС, І г. о., съгласно което силата на пресъдено нещо при ревандикационния иск се формира само по отношение претендираните /признати или отречени с решението/ придобивни основания; придобивни основания, които не са релевирани и разгледани с решението, остават открити за бъдещи съдебни спорове. В частта относно негаторния иск по чл. 109 ЗС решението противоречи на решение №215/2011 г. по гр. д. №874/2010 г., ВКС. Твърди се и наличие на очевидна неправилност по смисъла на чл. 280, ал. 2 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Здравка Първанова

123 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право