Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 46 ал. 1 т. 11 ЗМСМА

Чл. 46. (1) Кметът на район или кметство: […]
11. организира изпълнението на актовете на общинския съвет и на кмета на общината, отнасящи се до територията и гражданите на района или кметството;

чл. 46 ал. 1 т. 11 ЗМСМА

Чл. 46. (1) Кметът на район или кметство: […]
11. организира изпълнението на актовете на общинския съвет и на кмета на общината, отнасящи се до територията и гражданите на района или кметството;

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

с поредни номера 1 и 2 са от значение за изхода на делото и се отнасят изцяло до вътрешните взаимоотношения между кмет на община и кмет на кметство, регламентирани от разпоредбата на чл. 46, ал. 1, т. 11 ЗМСМА, вменяващ задължение в тежест на последния да „организира изпълнението на актовете на кмета на общината, отнасящи се до територията на кметството”. При данните по делото, че предмет на процесния договор за изработка №47/18.ІІ.2009 г., сключен между бургаското търговско д-во и кмета на общината настоящ касатор, е било създаването на светещ в червена светлина надпис „ДОБРЕ ДОШЛИ В З.”, съоръжението очевидно е било предназначено „за територията на това село от [община] – на основание сключен от кмета на общината договор с изпълнителя. Ето защо, подписването от страна на кмета на това село на приемо-предавателния протокол от 28.ІV.2009 г., предпоставящ монтирането на въпросното съоръжение там, е било в изпълнение на горепосоченото негово административно задължение по закон. Като е приел това с атакуваното въззивно решение Смолянският ОС всъщност въобще не се е произнасял по третия въпрос от изложението на касатора, погрешно отъждествяващ касационните отменителни основания по чл. 281, т. 3 ГПК, от една страна, с основания за допустимост на касационния контрол – от друга, което в конкретния случай е обективно негодно да обоснове приложно поле на касационното обжалване. Освен т. 4 от задължителните за съдилищата в Републиката постановки на ТР №1/19.ІІ.2010 г. на ОСГКТК на ВКС по тълк. дело №1/2009 г., в случая приложимост имат и разясненията в мотивите към т. 1 от същото, според които: „Материалноправният или процесуалноправният въпрос трябва да е от значение за изхода по конкретното дело, за формиране решаващата воля на съда, но не и за правилността на обжалваното решение, за възприемането на фактическата обстановка от въззивния съд или за обсъждане на събраните по делото доказателства.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Марков

Решение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

Налице ли е съкращаване на щата, когато е издадена изрична заповед на работодателя за това? Достатъчни ли са само регистрацията в бюрото по труда и отбелязванията в трудовата книжка, или е необходимо представянето и на други доказателства, за да се приеме, че ищецът е останал без работа след уволнението? Следва ли от обезщетението по чл. 225, ал. 1 КТ да се приспадне обезщетението, получено от ищеца поради заболяване (временна неработоспособност) през същия период?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право