Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 39 ал. 5 ЗМСМА

Чл. 39. […] (5) (Предишна ал. 4 – ДВ, бр. 32 от 2011 г., в сила от 19.04.2011 г.) Заместник-кмет може да бъде освободен без предизвестие със заповед на кмета на общината, съответно на кмета на района.

чл. 39 ал. 5 ЗМСМА

Чл. 39. […] (5) (Предишна ал. 4 – ДВ, бр. 32 от 2011 г., в сила от 19.04.2011 г.) Заместник-кмет може да бъде освободен без предизвестие със заповед на кмета на общината, съответно на кмета на района.

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

За задължението на съда да обсъди всички възражения и твърдения на страните,за задължението на съда да тълкува действителната воля на страните, дали е необходимо за да се приложи хипотезата на прекратяване по чл.39, ал.4 ЗМСМА трудовото правоотношение да е възникнало на основание чл.39 ЗМСМА и ако страните не са се позовали на същата тя следва ли да урежда отношенията им, както и когато трудовия договор възникне въз основа н5 разпоредби на КТ и в договора изрично е записано ,че се прекратява по КТ, включително по реда на чл.71 КТ следва ли да се прилагат тези правила когато отношенията се уреждат от специален закон?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веска Райчева

Решение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

За действието във времето на влязло в сила решени/определение на Върховен административен съд, с което е отменен общ административен акт – отпадат ли с обратна сила правните последици, настъпили от този общ административен акт или съдебното решение/определение, с което общият административен акт е отменен има действие само занапред.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зоя Атанасова

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

– 1. за действието във времето на влязъл в сила съдебен акт, с който е отменен административен акт, както и по въпроса заличават ли се в този случай с обратна сила последиците от изпълнението на този административен акт, решен в противоречие с практиката на ВКС. Цитирани са решения на състави на ВКС – Търговска колегия, постановени по чл. 290 ГПК и определение на състав на ВКС по чл. 288 ГПК. 2. въпросът съдът уточни и конкретизира съобразно правомощията си по т. 1 от т. решение №1/2010 г. по т. дело №1/2009 г. на ОСГТК на ВКС както следва – за действието във времето на влязло в сила решение/определение на Върховен административен съд, с което е отменен общ административен акт – отпадат ли с обратна сила правните последици, настъпили от този общ административен акт или съдебното решение/определение, с което общият административен акт е отменен има действие само занапред, който е от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зоя Атанасова

Решение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

Разполага ли кмета на общината с правомощията си по чл. 44, ал. 1, т. 3 ЗМСМА да назначава и освобождава от длъжност заместник – кмета, за периода от време, посочен в нормата на чл. 161, ал. 1 ИК, когато като кандидат, регистриран за участие в избори, е следвало да бъде в задължителен отпуск /от регистрацията до обявяването на изборните резултати/, но такъв отпуск не е ползван и кметът е бил на работа ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ценка Георгиева

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

1/ Кметът на общината, регистриран като кандидат за народен представител, следва ли да се счита за лице, заемащо държавна служба по смисъла на чл. 161, ал. 1 от Изборния кодекс, което задължително следва да ползва предвидения в цитираната норма отпуск за участие в избори; 2/ Явяването на работа и неползването на предвидения в нормата на чл. 161, ал. 1 ИК отпуск като кандидат, регистриран за участие в избори за народен представител, лишава ли кмета на общината от правомощията му по чл. 44, ал. 1, т. 3 ЗМСМА да назначава и освобождава от длъжност заместник-кмета на общината; 3/ Как се съотнася понятието държавна служба към правомощията на кмета по ЗМСМА и действията му като териториален орган на изпълнителната власт, осъществяващ функции на държавна власт на територията на съответната община. По отношение на първия въпрос касаторът сочи, че е налице противоречива практика на съдилищата, но такава не е представена с касационната жалба. По втория и третия въпрос се поддържа основанието по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, като се твърди, че въпросите са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ценка Георгиева

Определение №****/**.**.2013 по дело №****/2013

за липса на мотив от формална или съдържателна страна с оглед фактическите основания за уволнение, тъй като законът в този случай не обвързва установяването им с извод за законосъобразност, в рамките на съдебния контрол, съобразно изведената в чл. 360, ал. 1 КТ подведомственост. При освобождаване на основание чл. 39, ал. 5 ЗМСМА съдът следва да провери само дали ищецът е бил назначен на длъжност заместник-кмет и дали е освободен от компетентния за това орган – кмет на община, съответно кмет на район.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Албена Бонева

Определение №****/**.**.2013 по дело №****/2013

за характера и съдържанието на нормата на чл. 39, ал. 5 ЗМСМА – представлява ли тя специално основание за уволнение без предизвестие или е свързана с тези по КТ. Поддържа се, че въпросът е от значение за точното прилагане на закона и развитие на правото, тъй като даденото от въззивния съд разрешение на поставения въпрос е в съответствие с уеднаквената по реда на чл. 290 ГПК съдебна практика, но последната е в противоречие с международни договори, по които България е страна, които са част от вътрешното право и имат предимство пред нормите от вътрешното право, които им противоречат / чл. 8 от Всеобщата декларация за правата на човека на О., чл. 6 на Международния пакт за икономически, социални и културни права, чл. 6 от Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи и чл. 2 Конвенция №111 на Международната организация на труда/, с Конституцията на Република България, Кодекса на труда и Закона за нормативните актове и Закона за администрацията. Според касатора с практиката на съдилищата по този въпрос се ограничават прокламираните с цитираните международни актове право на труд и право на защита срещу незаконно уволнение, които ограничения се основават на убеждения и/или политическа принадлежност, без да са установени със закон. За да обоснове наличието на поддържаното основание по чл. 280, т. 3 ГПК касаторът посочва и това, че при тълкуване нормата на чл. 39, ал. 5 ЗМСМА ВКС не се е съобразил с Конституцията като върховен закон, която се прилага пряко и според която международните договори са част от вътрешното право, със ЗНА, уреждащ съотношението между общ и специален закон, с КТ, където са посочени изчерпателно споровете, които не се разглеждат от съда, сред които не са споровете за освобождаване на заместник кмет, със Закона за администрацията където изчерпателно са посочени случаите, при които трудовото правоотношение се прекратява по преценка на съответния орган.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Даниела Стоянова

Определение №****/**.**.2013 по дело №****/2013

от значение за изхода по конкретно дело, разрешен с обжалваното въззивно решение е от значение за точното прилагане на закона, когато разглеждането му допринася за промяна на създадена поради неточно тълкуване съдебна практика или за осъвременяване на тълкуването й с оглед изменения в законодателството и обществените условия, а за развитие на правото, когато законите са непълни, неясни или противоречиви, като точното прилагане на закона и развитието на правото по смисъла на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК формират общо правно основание за допускане на касационно обжалване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Надя Зяпкова

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право