Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 38 ал. 2 ЗМСМА

Чл. 38. […] (2) (Нова – ДВ, бр. 65 от 1995 г., изм., бр. 69 от 1999 г., в сила от 03.08.1999 г., доп., бр. 69 от 2006 г.; доп., бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.; изм., бр. 9 от 2011 г.; изм. и доп., бр. 19 от 2014 г., в сила от 05.03.2014 г.) Кметът на общината, както и кметовете на райони и кметства се избират пряко от населението за срок от 4 години при условия и по ред, определени с Изборния кодекс.

чл. 38 ал. 2 ЗМСМА

Чл. 38. […] (2) (Нова – ДВ, бр. 65 от 1995 г., изм., бр. 69 от 1999 г., в сила от 03.08.1999 г., доп., бр. 69 от 2006 г.; доп., бр. 63 от 2007 г., в сила от 03.08.2007 г.; изм., бр. 9 от 2011 г.; изм. и доп., бр. 19 от 2014 г., в сила от 05.03.2014 г.) Кметът на общината, както и кметовете на райони и кметства се избират пряко от населението за срок от 4 години при условия и по ред, определени с Изборния кодекс.

Решение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

Обусловено ли е правото на парично обезщетение за неизползван платен годишен отпуск от възможностите за отлагане на ползването му в рамките на текущата календарна година с оглед разпоредбата на чл. 38, ал. 7 ЗМСМА?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Марио Първанов

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

/уточнени при условията на Тълкувателно решение №1/19.02.2010 г. на ОСГТК на ВКС/ за това обусловено ли е правото на парично обезщетение за неизползван платен годишен отпуск от възможностите за отлагане на ползването му в рамките на текущата календарна година с оглед разпоредбата на чл. 38, ал. 7 ЗМСМА. Твърди се, че тези въпроси са решавани противоречиво от съдилищата. Посочени са съдебни решения.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Марио Първанов

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

– при връчване на заповед за уволнение на кметски наместник следва ли заповедта за уволнение да бъде връчена на кметския наместник съобразно правилата на Кодекса на труда и предвидените в него хипотези, е обсъждан от въззивния съд в контекста на правното действие, което връчването има по отношение на съществуването на правоотношението между кметския наместник и общината. Съдът е посочил, че връчването няма конститутивен ефект, доколкото заповедта е с декларативно действие и нейното връчване не е част от фактическия състав по прекратяването на трудовото правоотношение. От тези съображения е изведено, че волеизявлението на работодателя за прекратяването на правоотношението е достатъчно, за да настъпи целеният с него правен ефект, като касаторът не сочи и не представя съдебна практика, която да опровергава това становище. Заявените доводи в подкрепа на повдигнатия въпрос, че ищцата е била на работа не по силата на срочен трудов договор, а въз основа на съдебното решение, с което е била възстановена, поради което и срокът на действие на правоотношението не е изтекъл, не могат да обосноват претендираното обуславящо значение на поставения въпрос. Според разясненията, дадени от ВКС в ТР №6/2014 г., ОСГК, възстановяването на работа по смисъла на чл. 344, ал. 1, т. 2 КТ, не създава ново, друго трудово правоотношение в сравнение с прекратеното, а по силата на решението на съда или при отмяна от работодателя, се постановява неговото продължаване. Макар с решението да се възстановява същото по вид трудово правоотношение между страните, не се заличават осъществилите се междувременно факти от значение за съществувалото, съответно възстановено трудово правоотношение (сравни аргументите в ТР №2/2012 г., ОСГК). Възстановяването на работника или служителя на заеманата преди уволнението длъжност разкрива, че уволнението е било е незаконно, а с оглед неговата незаконосъобразност, то не е въздействало и прекратително върху трудовото правоотношение. Ето защо то не се възстановява, а продължава да съществува със съдържанието и обема, каквото то е имало преди уволнението, като запазва и своя източник – трудов договор, избор или конкурс. Ето защо и възприетият извод, че трудовият договор е прекратен на 7 декември 2015 г., към който извод е адресиран поставения от касатора въпрос, не противоречи на съдебната практика. Жалбоподателката не заявява и не установява наличието на други допълнителни основания по чл. 280, ал. 1, т. 2 – 3 ГПК, като не прилага съдебна практика, която да доказва противоречивото разрешаване на въпроса, нито аргументира приноса на последния за развитието на правото и точното прилагане на закона. Ето защо, касационно обжалване по този въпрос не следва да се допусне.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мими Фурнаджиева

Решение №****/**.**.2011 по дело №****/2010

Относно доказателствената сила на счетоводните книги, като е приел за доказано оспорването на официалните документи по делото – заповед № 71 А/12.05.2005 г. и заповед № 95/21.07.2004 г., мотивирал се единствено с доказателствената сила на платежната ведомост за заплатите, където всъщност следва да намери отражение резултата от тяхното изпълнение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право