Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 3 ЗЛС

Чл. 3. (1) Лицата, които не са навършили 14-годишна възраст, са малолетни.
(2) Вместо тях и от тяхно име правни действия извършват техните законни представители – родители или настойници.

чл. 3 ЗЛС

Чл. 3. (1) Лицата, които не са навършили 14-годишна възраст, са малолетни.
(2) Вместо тях и от тяхно име правни действия извършват техните законни представители – родители или настойници.

Решение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

Приложима ли е презумпцията за наличие на знание за увреждане по чл. 135, ал. 2 ЗЗД, когато приобретател по увреждащата сделка е малолетно лице?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мими Фурнаджиева

Решение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

Следва ли да бъде конституиран органа по настойничеството,когато лицето е поставено под запрещение в производството по делото?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Василка Илиева

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

Кога е налице промяна в обстоятелствата, при която следва да се изменят мерките относно упражняването на родителските права спрямо малолетните и ненавършилите пълнолетие деца? (по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК)
Кои са елементите от фактически състав на чл. 59, ал. 7 СК? (по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Албена Бонева

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

(материалноправен и процесуалноправен): 1. Непълнолетният, призован да наследи, адресат ли е на чл. 61, ал. 2 ЗН и по неговата молба за приемане на наследството под опис прилага ли се изискването за срок от чл. 61, ал. 1 ЗН? и 2. Дали тези въпроси са по допустимостта на молбата за приемане на наследството под опис? Касаторът счита въпросите за обуславящи определението, а допълнителните основания съответно от чл. 280, ал. 1, т. 2 и 3 ГПК извежда с доводи, че въззивният съд е решил материалноправния въпрос в противоречие с влезлите в сила решения, които прилага, а отговорът на процесуалноправния е от значение за точното прилагане на чл. 61 ЗН в охранителното производство по приемане на наследството под опис и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Решение №****/**.**.2014 по дело №****/2014

В интерес ли е на малолетно дете разрешение по чл. 127 б “а”, ал. 2 СК, дадено от съда до навършване на пълнолетие от детето, без ограничение в броя на пътуванията до страна, която не е член на Европейския съюз, предвид и обстоятелствата, че родителят, на когото не са предоставени за упражняване родителските права, има местожителство и местоживеене в България – с оглед осъществяването на режима на личните контакти, общуването и поддържането на емоционална връзка между него и детето, както и обстоятелствата, че родителят, на когото са предоставени за упражняване родителските права, на практика неограничено във времето ще може да преценява възможността и броя на пътуванията, както и местоживеенето и средата, в която детето расте и се отглежда?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Решение №****/**.**.2013 по дело №****/2011

Относно приложимостта на разпоредбата на чл. 51, ал. 2 ЗЗД в случаите, когато пострадалото при деликт дете е допринесло за настъпване на вредоносния резултат поради неупражнен върху него надзор на родителите му. К. контрол.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд, съдия Камелия Ефремова

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2012

следва да се има предвид, че нормата на чл. 5 ЗЛС урежда възможността за поставяне под запрещение и предпоставките за това. С уважаването на иска се установява, че са налице двата елемента от състава на правната норма – медицински /страдание от душевна болест/ и юридически - /невъзможност на лицето да се грижи за работите си вследствие на болестта/ - т. 4 ППВС №******г. на ВС. Наличието на влязло в сила решение по чл. 5, ал. 1 ЗЛС е предпоставка за успешното провеждане на иск по чл. 26, ал. 2 ЗЗД в хипотезата на нищожност на договора поради липса на съгласие, но такъв иск не е предявен и разгледан по делото. Известно е, че правното основание на иска се определя от съда, но само въз основа на фактическите и правни твърдения на ищеца, както и на заявения петитум в исковата молба. Съдът не би могъл да поправи грешките на страните в процесуалното им поведение, защото това би било в разрез с принципите за диспозитивното начало и равенството на страните в процеса.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Таня Митова

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2011

от предмета на спора / за което възразява в отговора си и ответникът по жалба/, а излага доводи по съществото му с оплаквания за неправилност на въззивното решение поради нарушение на материалния закон и на съдопроизводствените правила. Твърди, че за подобни казуси няма съдебна практика, поради което обжалването е от значение за точното прилагане на закона.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право