Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 70 ЗКИР

Чл. 70. (1) Производството по създаване на имотния регистър за всеки съдебен район се открива със заповед на министъра на правосъдието в съответствие с програмата по чл. 94, ал. 2.
(2) В заповедта по ал. 1 се посочват съдебният район и графикът за изготвяне на партиди на недвижимите имоти по отделните райони съгласно чл. 35, ал. 2, както и се определя съответният съдия по вписванията.
(3) Заповедта се обнародва в “Държавен вестник”.

чл. 70 ЗКИР

Чл. 70. (1) Производството по създаване на имотния регистър за всеки съдебен район се открива със заповед на министъра на правосъдието в съответствие с програмата по чл. 94, ал. 2.
(2) В заповедта по ал. 1 се посочват съдебният район и графикът за изготвяне на партиди на недвижимите имоти по отделните райони съгласно чл. 35, ал. 2, както и се определя съответният съдия по вписванията.
(3) Заповедта се обнародва в “Държавен вестник”.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Как се извършва вписване на договор по чл. 192 ЗУТ за учредяване на право на преминаване при действащата персонална система на вписванията, за да бъде той противопоставим на последващи приобретатели на имота?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гълъбина Генчева

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

При липса на въведен „Имотен регистър“ и продължаващо вписване при условията на Правилника за вписванията по партида на собственика /персонална, а не реална система на вписванията/, може ли да се приеме, че вписването на нотариален акт за прехвърляне на недвижим имот няма оповестително действие, само на основание на това, че след издаването на нотариален акт за поправка на грешка в първоначалния нотариален акт относно землището, в който се намира имотът, не е била създадена нова помощна имотна партида, а нотариалният акт за поправка на грешката е отбелязан в първоначално създадената за имота помощна партида? Въпросът е свързан с това, при действаща персонална система на вписванията, какво е правното значение на помощната имотна партида по чл. 33б ПВ за валидността и действието на вписването на актове по чл. 4, б. а ПВ.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Теодора Гроздева

Решение №****/**.**.2014 по дело №****/2014

Когато предмет на ипотека е право на собственост върху земя, ипотеката разпростира ли действието си върху всички елементи/правомощия/ влючени в съдържанието на правото на собственост в тяхната динамика, в частност и върху бъдещите приращения върху имота във вид на построени сгради по време на действието на ипотеката, при липсата на уговорка за изключване действието на ипотеката спрямо отделни елементи на правото на собственост, включително и спрямо бъдещите приращения ? Коя е необходимата и достатъчно пълна и точна индивидуализация на ипотекирано право да се построи и придобие в собственост цяла бъдеща сграда,независимо дали става въпрос за ипотека на право на собственост, заедно с правомощието на собственика да строи в собствения си имот или за ипотека на право на строеж на бъдеща сграда върху чужд имот;ако предмет на учредената ипотека е цяла бъдеща сграда,задължително условие ли е според действащото българско право в предмета на ипотеката да бъдат включени със съответната им индивидуализация всички бъдещи самостоятелни обекти в бъдещата сграда, за да има действие учредената ипотека върху цялата сграда и по отношение на отделни самостоятелни обекти в нея, възникнали с построяването на сградата ? Представлява ли недостатък на вписването обстоятелството,че ипотечният акт е вписан по поименна партида на учредителя на ипотеката по правилата на Правилника за вписванията и не е вписан по имотна партида на имота при все още неоткрито и неосъществено производство на създаване и въвеждане на имотен регистър съгласно чл. 70 ЗКИР?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Диана Хитова

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2014

между страните е каква е действителната воля на страните относно предмета на договора за ипотека и какво следва да се разбира от израза „заедно с правото на строеж, включващо првавото да се построи и придобие в собственост жилищна кооперация „КЦ-55”, блок А и блок Б, която ще бъде изградена върху гореописания УПИ.” Намерил е за неоснователни възраженията на касатора, че ипотеката не е учредена върху ограниченото право на строеж, а върху бъдещата сграда, която собственикът на земята ще построи и ще придобие по силата на приращението. Приел е, че в договора за ипотека е следвало да се посочи, че се ипотекира жилищната сграда, която собственикът ще построи, като се индивидуализира всеки самостоятелен обект от нея. Направил е извод, че не е налице валидно учредена ипотека в полза на банката, поради обстоятелството, че [фирма] не е притежавал учредено право на строеж, с оглед невъзможността да притежава такова върху собствения си имот, доколкото такова се учредява в полза на трето лице и поради липсата на индивидуализация на отделните обекти в сградата съгласно изискването на чл. 166, ал. 2 ЗЗД. Приел е, че от съдържането на уговореното в договора за ипотека не възниква съмнение, че е ипотекирано именно правото на строеж, а не бъдещата сграда, която собственикът ще построи и придобие по силата на приращението. Посочил е, че не може да се смесват фактическите състави на чл. 63 и чл. 92 ЗС, тъй като са различни релевантните факти и основания, обуславящи тяхното възникване и правните последици от реализацията им. Поради това е приел, че уговореното в договора за ипотека тя да се учреди върху правото на строеж, включващо правото да се построи и придобие в собственост жилищна сграда няма правна стойност, тъй като собственикът не може да учреди в своя полза суперфиция, не е възможно самоучредяване след като се притежават пълните вещни права върху имота. Построеното се придобива в собственост по силата на приращението, тъй като правото на собственика да строи в имота си е част от правото на ползване. Приел е също така, че след изменението от 2000 г. в чл. 166, ал. 1 ЗЗД се съдържа изрично изискване за валидно вписване на ипотеката, което трябва да се извърши в имотния регистър, в който съгласно ЗКИР за всеки имот се води партида от пет части и която по съдържание е различна от персоналната партида, представена като доказателство по делото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Диана Хитова

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право