Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 23 т. 2 ЗКИР

Чл. 23. Недвижим имот – обект на кадастъра е: […]
2. сграда, включително изградена в груб строеж както и съоръжение на техническата инфраструктура, в което има самостоятелен обект;

чл. 23 т. 2 ЗКИР

Чл. 23. Недвижим имот – обект на кадастъра е: […]
2. сграда, включително изградена в груб строеж както и съоръжение на техническата инфраструктура, в което има самостоятелен обект;

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

В случай на искане за издаване на удостоверение за вписвания, отбелязвания и заличавания относно недвижим имот, необходимо ли е да бъде установена собствеността на имота и липсата на титул за собственост основание ли е за постановяване на отказ за издаване на такова удостоверение с оглед нормата на чл. 47, ал. 1 ПВ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Маргарита Соколова

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

за това дали има правен интерес да установи, че каменните основи, съществуващи към момента на предявяване на иска, но без оградни стени и покрив са носители на право на строеж за ответниците, което право иска да се отрече, въззивното решение е съобразено със съдебната практика. Право на строеж може да съществува отделно от правото на собственост върху терена само за обособен обект на правото на собственост съобразно съдебната практика по чл. 63 ЗС. То не е обстрактно право, а съдържанието му включва правото да се построи обособен обект на правото на собственост и притежателят на това право да стане собственик на този обект. Каменните основи не съставляват самостоятелен обект и не инкорпорират право на строеж. Съдебната практика приема, че предмет на иск за собственост, включително и на отрицателен установителен иск не може да бъде несъществуващ, или бъдещ обект на правото на собственост. /Р 53/17.02.2011г. по гр. д.№1467/2009г.ІІ гр. о. Р №384/02.11.2011г. по гр. д.№1450/2010г.І. Р №408/28.05.2010г. по гр. д.№52/2009г. С решение по такъв иск не може да се обособява вещ освен в изрично предвидените в закон случаи.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

за цената на иска може да се повдигне от ответника или служебно от съда най-късно в първото заседание за разглеждане на делото. Прегледът на данните по делото сочи, че както с отговорите на исковата молба, така и в първото по делото заседание, проведено на 28.01.2016 г., ответниците не са повдигнали въпрос за цената на иска. Не е процедирано в тази насока и служебно от съда. Едва впоследствие, с молба вх. №1006/28.04.2016 г. /л. 165 от първоинстанционното дело/ процесуалният представител на касатора е поискал исковата молба да бъде оставена без движение на основание чл. 129, ал. 4 ГПК до внасяне на пълната държавна такса за разглеждане на иска по чл. 108 ЗС, като се постави задача на вещото лице за действителната пазарна цена на правото на собственост на търговско помещение със застроена площ от 93 кв. м. В молбата са развити съображения, поддържани и в касационната жалба и в изложението, че търговската площ не е 44 кв. м., както е вписано в удостоверението за данъчна оценка, а е 93 кв. м., както се установява от заключението на вещото лице, и с невярно декларираната площ се заобикаля заплащането на държавна такса за исковото производство.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Маргарита Соколова

Решение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

Когато предмет на ипотека е право на собственост върху терена ипотеката разпростира ли действието си и върху бъдещите приращения върху имота във вид на новопостроени сгради по време на действие на ипотеката при липса на уговорки за действието на ипотеката спрямо отделни елементи на правото на собственост, включително и спрямо бъдещите приращения и по въпроса за необходимата и достатъчно пълна индивидуализация на ипотекираното право да се построи и придобие в собственост цяла бъдеща сграда с оглед изискването на чл. 166, ал. 2 и чл. 167, ал. 1 ЗЗД и следва ли всички бъдещи самостоятелни обекти в бъдещата сграда да бъдат включени със съответната им индивидуализация за да има ипотеката действие върху цялата сграда по отношение и на отделните самостоятелни обекти в нея, възникнали с построяване на сградата?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зоя Атанасова

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право