чл. 60 ал. 4 ЗКИ

Чл. 60. […] (4) Банката има право на законна ипотека върху недвижимите имоти и вещните права върху тях, които се придобиват изцяло или частично чрез ползване на банков кредит.

чл. 60 ал. 4 ЗКИ

Чл. 60. […] (4) Банката има право на законна ипотека върху недвижимите имоти и вещните права върху тях, които се придобиват изцяло или частично чрез ползване на банков кредит.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

„1. Следва ли физическо или юридическо лице да черпят права по чл. 113 ЗС, когато няма доказателства, приложени по делото - официални документи от Агенция по вписванията с дата/година на входиране, с входящ номер от Агенция по вписванията, които да доказват вписването; 2. Следва ли да се приеме, че се било запазвало ипотечното право на банката по силата на чл. 17, ал. 2 ЗЗД, след като по делото няма приложени доказателства - официални документи от Агенция по вписванията с дата на входиране, с входящ номер от Агенция по вписванията; 3. Следва ли съдът да се обосновава със „служебни проверки по телефона и това да се счита за безспорно установено доказателство по делото, и на това основание да постановява съдебно решение, за което обстоятелство не е приложен официален документ от държавната институция Агенция по вписванията за вписана договорна ипотека с конкретна дата/година; 4. Следва ли сключен договор за ипотека за обезпечаване на договор за кредит от 19.04.2007 г. да се счита за действителен, ако в нотариалния акт за ипотека няма вписан ЕИК и БУЛСТАТ на банката; Действителен ли е този ипотечен договор, когато банката не е изпълнила условията на ЗЗД при сключване на договора за ипотека и няма вписан ЕИК и БУЛСТАТ на банката; 5. Следва ли да се приеме, че е спазена предписаната законна форма - сключване на нотариално заверени договори с юридическо лице, в случая с „Банка ДСК“ ЕАД, когато липсва изписан ЕИК и БУЛСТАТ на юридическото лице и в договора за ипотечен кредит, и в нотариален акт №196, том 3, рег. №12225, нот. дело №508/26.04.2007 г., както е приел въззивният съд; 6. Неизписването на ЕИК и БУЛСТАТ води ли автоматически до недействителност на договора поради липса на законна форма; 7. В случая в договора за кредит от 19.04.2007 г. и в нотариален акт №196, том 3, рег. №12225, нот. дело №508/26.04.2007 г. за ипотека липсата на изписан ЕИК и БУЛСТАТ на юридическото лице легитимира ли ЮЛ като законно регистрирано, което може да извършва тази банкова дейност и да сключва тези договори; 8. Следва ли съдът да спазва закона и да се съобрази с изтеклата погасителна давност на двата договора.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Йонкова

Решение №****/**.**.2015 по дело №****/2013

Относно евентуалната допустимост на решението по иска, предявен от синдика в несъстоятелност по чл. 646, ал. 2, т. 3 ТЗ в редакцията преди изменението с ДВ бр.20/2013 г.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Радостина Караколева

Решение №****/**.**.2011 по дело №****/2011

Учредяването на ипотеката е недействително при наличие на някои от посочените в чл. 170 ЗЗД основания; договорните ипотеки могат да са недействителни (нищожни) и на основанията по чл. 26 ЗЗД; а вписването на ипотеката е нотариално действие, основанията за нищожност на което са регламентирани в чл. 472 ГПК (отм.), респ. в чл. 576 ГПК от 2007 г. В случая с исковата молба (предвид и посоченото й уточнение) е заявено и се претендира недействителност на учредяването на процесната законна ипотека в полза на ответната банка, поради това, че както ответниците-продавачи на процесния имот, така и ответниците-купувачи и кредитополучатели, за чиито паричен дълг и в чиято тежест е учредена ипотеката, не са собственици на имота. От естеството и предназначението на законната ипотека следва, че и тя (подобно на договорната – чл. 167, ал. 3 ЗЗД) може да се учреди само върху имот, който принадлежи на лицето, в чиято тежест тя се учредява. Поради това, въпросът относно собствеността е преюдициален относно действителността на законната ипотека. Ако последната е учредена върху имот, който към момента на вписването й не принадлежи на лицето, в чиято тежест тя се учредява, респ. чийто дълг се обезпечава с нея, тя е недействителна по аргумент и на основание чл. 170 ЗЗД.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Определение №****/**.**.2009 по дело №****/2009

дали може третото лице, суброгирало се в правата на кредитора, да иска вписване на законна ипотека за обезпечаване на вземането си, липсва противоречиво разрешаване. Налице е обаче, допълнителното основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, тъй като липсата на трайно установена практика по повдигнатия правен въпрос обуславя значимостта на разрешаването му за точното приложение на закона, както и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Любка Илиева

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право