Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 58 ал. 5 ЗК

Основания и ред
Чл. 58. […] (5) Във всеки отделен случай искът може да се предяви не по-късно от 3 месеца от приемане на решението или от извършване на действието.

чл. 58 ал. 5 ЗК

Основания и ред
Чл. 58. […] (5) Във всеки отделен случай искът може да се предяви не по-късно от 3 месеца от приемане на решението или от извършване на действието.

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

„1. Приложима ли е разпоредбата на чл. 58, ал. 5 ЗК, касаеща тримесечния преклузивен срок за допустимост на исковете по чл. 58, ал. 1 ЗК от член-кооператор?“ в противоречие с практика на ВКС, обективирана в решение №162/15.08.2016г., т. д.№1855/2014г. на ІІ т. о., решение №186/17.10.2018г., т. д.№1563/2017г., І т. о. и определение №117/28.11.2008г., т. д.№443/2008г., ІІ т. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

за тълкуване и прилагане на разпоредбата на чл. 58, ал. 3 ЗКооп при преценка на началния момент, от който започва да тече срокът за обжалване по чл. 58, ал. 3 ЗКооп, с оглед преценка на допустимостта на исковете по чл. 58, ал. 1 ЗКооп и по-конкретно:

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Людмила Цолова

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

„Спазен ли е тримесечният преклузивен срок по чл. 58, ал. 5 ЗК ако ищецът с уточняваща молба в изпълнение указанията на първоинстанционния съд след изтичането му е посочил като ответник по иска кооперацията вместо първоначалния ответник – физическо лице е съобразен с разпоредбата на чл. 129, ал. 5 ГПК. Ищецът е предприел дължимите действия по отстраняване нередовностите на исковата молба, свързана с процесуалната легитимация на ответника, в рамките на законния едноседмичен срок, поради което поправената искова молба се смята за редовна от деня на подаването й. Всяко изменение в съдържанието на исковата молба преди връчване на препис от нея се счита за допустима поправка, по отношение на която не се прилагат процесуалните ограничения, важими при изменение на иска. Вторият въпрос – относно наличието на порок на обжалваното решение, в чието постановяване участва член на въззивния състав, който се е произнесъл с решение относно законността на проведеното общо събрание на кооперацията и взетите решения по реда на чл. 25 и сл. ЗТР – не е от значение за изхода на спора, а за правилността на обжалвания съдебен акт, тъй като не е обусловил правните изводи на съда по предмета на спора. Решение, постановено при евентуално основание за отвод, не е нищожно, нито недопустимо съгласно трайно установената съдебна практика. Нарушението по чл. 281, т. 3, предл. второ ГПК е основание за касационно обжалване на решението като НЕПРАВИЛНО поради опасение за предубеденост на състава, който иначе е законен.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Чорбаджиева

Решение №****/**.**.2016 по дело №****/2014

Дали член – кооператор, който не е присъствал на ОС е обвързан с доказване на твърдяния от него момент на узнаване за решенията и съответно изтичането на 14-дневния срок за предявяване на иска по чл. 58, ал.1 ЗК от този момент ли тече или е достатъчно искът да бъде предявен в общия 3-месечен преклузивен срок с разрешението, дадено с постановеното по реда на чл. 290 ГПК Решение № 7 от 01.02.2013 г. на ВКС по т.д.№ 1130/2011 г., ТК, І т.о. и на основание т. 3 на чл. 280, ал. 1 ГПК по въпросите. Релевантен ли е моментът на узнаване за едно от приетите от ОС решения за срока по чл. 58, ал. 2 ЗК за отмяна на всички останали решения на общото събрание. Приложима ли е презумпцията на чл. 7, ал. 1 ЗТР към момента на узнаване на приети от ОС на кооперацията решения.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мария Славчева

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

в противоречие с практиката на ВКС, които се решават противоречиво от съдилищата и които са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото:

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

Определение №****/**.**.2013 по дело №****/2012

относно членството на касаторите в кооперацията бил разрешен в противоречие с друго решение на ПОС, в „ което било записано всяко лице което има правен интерес”. Страната е изложила разбирането си за доказаност на правния си интерес, чрез представяне на „ Книга за имуществата, като е направено оплакване, че съдът не е разгледал и съобразил тези писмени доказателства. Така е обосновано наличие предпоставките на чл. 280, ал. 1, т. 2 ГПК. Във връзка с основанието по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК е развито оплакване за неправилност на решението, като е изложена защитната теза на касаторите по доказване на фактите, свързани с регистрацията на член- кооператорите.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Елеонора Чаначева

Решение №****/**.**.2013 по дело №****/2011

Дали член – кооператор, който не е присъствал на ОС е обвързан с доказване на твърдяния от него момент на узнаване за решенията и съответно изтичането на 14-дневния срок за предявяване на иска по чл.58, ал.1 ЗК от този момент ли тече или е достатъчно искът да бъде предявен в общия 3-месечен преклузивен срок?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Тотка Калчева

Определение №****/**.**.2010 по дело №****/2009

на материалното право, който според него, разрешен от въззивния съд и обусловил крайния правен резултат по делото, да попада в обсега на чл. 280, ал. 1 ГПК- главна предпоставка за допускане на частно касационно обжалване, към реда за осъществяването на което нормата на чл. 274, ал. 3 ГПК препраща.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ваня Алексиева

Тълкувателно решение №****/**.**.2005 по дело №****/2005

1. С какъв иск се претендира отмяната на незаконосъобразен акт на орган на производствена кооперация за прекратяване на членствено правоотношение на член-кооператор?
2. С какъв иск се претендира отмяната на незаконосъобразен акт на орган на производствена кооперация за прекратяване на трудово правоотношение на член-кооператор?
3. С какъв иск се реализира отговорността на производствена кооперация за вреди причинени на член-кооператор от незаконно освобождаване от работа, чиято неправомерност е установена по съдебен ред?
4. При незаконно недопускане на член-кооператор, с когото е създадено трудово правоотношение в изпълнение на чл. 9, ал. 2 ЗК и по реда на глава пета от КТ да постъпи на работа с какъв иск се осъществява защитата на накърнените му права?
5. Дължи ли се обезщетение по чл. 220, ал. 1 КТ и от страната, която има право да прекрати трудовото правоотношение с едностранно предизвестие на другата страна при неспазване срока на предизвестие?
6. Дължи ли се обезщетение по чл. 221, ал. 1 КТ от производствена кооперация на член-кооператор при прекратяване на трудово правоотношение от член-кооператор в хипотезите регламентирани в чл. 327 КТ, т. 2 - За?
7. Дължи ли се обезщетение по чл. 221, ал. 2 КТ от член-кооператор на производствена кооперация когато членственото му правоотношение е прекратено при условията на чл. 12, ал. 1, т. 2 3К?
8. Дължат ли се обезщетения по чл. 222, ал. 1 КТ при освобождаване от работа на член-кооператор на основанията по КТ регламентирани в чл. 328, ал. 1 КТ, т. 1 - 4, по чл. 222, ал. 2 КТ при освобождаване от работа на член-кооператор на основанията по чл. 325, т. 9 КТ и чл. 327, т. 1 КТ и по чл. 222, ал. 3 КТ при освобождаване от работа на член-кооператор след като е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяване?
9. Дължи ли се обезщетение по чл. 224 КТ на член-кооператор при изключване от производствена кооперация по чл. 12, ал. 1, т. 2 ЗК?
10. Дължи ли се обезщетение по чл. 224 КТ на член-кооператор при прекратяване на трудово правоотношение на основания по КТ?
11. С какъв иск се реализира отговорността на производствена кооперация и виновните длъжностни лица за вреди, причинени на член-кооператор в хипотезите на чл. 226, ал. 1 КТ, т. 1 и 2?
12. С какъв иск се реализира отговорността на производствена кооперация и виновните длъжностни лица за вреди причинени на член-кооператор в хипотезата на чл. 226, ал. 2 КТ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право