Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 58 ал. 3 ЗК

Основания и ред
Чл. 58. […] (3) Членът на кооперацията може да предяви иск в двуседмичен срок от деня на решението, а ако не е присъствал при решаването – от деня на узнаването или уведомяването му. Когато се иска отменяне на действие, срокът започва да тече от деня на узнаването му.

чл. 58 ал. 3 ЗК

Основания и ред
Чл. 58. […] (3) Членът на кооперацията може да предяви иск в двуседмичен срок от деня на решението, а ако не е присъствал при решаването – от деня на узнаването или уведомяването му. Когато се иска отменяне на действие, срокът започва да тече от деня на узнаването му.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

Допустимо ли е въззивният съд да се произнася по незаявени в жалбата доводи и да приема за недоказани факти и обстоятелства, които не са заявени като спорни между страните?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Вероника Николова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

от значение за спора, са решени в противоречие с практика на ВКС по чл. 290 ГПК – основание за допускане до касация, съгласно чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, както и на очевидна неправилност относно началната дата, от която започва да тече срокът за предявяване на иска по чл. 58, ал. 1 ЗК, когато обстоятелствата –предмет на взетите решения на ОС на член-кооператорите се вписват в ТРР ЮЛНЦ на решенията за.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Балевски

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

са от значение за точното прилагане на закона и развитието на правото. Поддържа, че в частта, с която се атакува решението за освобождаване на управителя, искът е недопустим, поради липсата на правен интерес от търсената с него защита, тъй като ищецът не е легитимиран да упражнява потестативното право на освободения председател за защита срещу него, още повече, че той не е встъпил в производството по делото по реда на чл. 58, ал. 2 ЗК. Извън това, поддържа, че обжалваното решение е правилно по същество, като във връзка с довода за първоначалната липса на кворум възразява, че проверката, осъществявана от съда по конститутивния иск с правно основание чл. 58, ал. 1 Закона за кооперациите се простира до съответствието на решението на общото събрание на закона и устава, но само в рамките на въведените от ищеца в преклузивния срок по чл. 58, ал. 3 и 5 ЗК основания за отмяна, чието разширяване и допълване в рамките на висящо производство след изтичането на този срок намира за недопустимо. Посочено е, че в исковата молба не са изложени доводи във връзка с кворума и мнозинството при приемане на атакуваните решения, поради което тяхното обсъждане е недопустимо. Наведен е довод, че искането за прогласяване нищожността на клаузата на чл. 25, ал. 2 от устава на кооперацията не съдържа реквизитите на инцидентен установителен иск, поради което законосъобразно не е било разгледано като такъв, както и че ненадлежното представителство на член-кооператор не води автоматично до опорочаване на решенията на общото събрание, а се взема предвид при определяне на кворума и мнозинството. Оспорен е и доводът за липсата на избрани председател и протоколчик на събранието, с възражението, че изборът им е установен както от ръкописния и машинописния варианти на водения протокол, така и от показанията на разпитания по делото свидетел. Направено е искане да не бъде допуснато касационно обжалване на въззивното решение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ивайло Младенов

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1. Допустимо ли е пълномощник от избрания състав за участие в общо събрание на пълномощниците да упълномощава друг пълномощник от същия избран състав, без това да е предвидено в устава на кооперацията?; 2.2 Притежава ли пълномощникът, избран за участие в общото събрание на пълномощниците на кооперацията, всички права и задължения на член кооператора във връзка с участието на последния в общото събрание на кооперацията, в т. ч. да упълномощава друг избран пълномощник за същото общо събрание на пълномощниците? 2.3Представлява ли преупълномощителна сделка упълномощаването, което е извършил пълномощник от избрания състав на пълномощниците на друг пълномощник от същия избран състав за представителство в общо събрание на пълномощниците или е първоначална упълномощителна сделка? Позовава се на допълнителното основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК за достъп до касация, като поддържа, че отговорът на поставените въпроси ще допринесе за попълване на празнота в Закона за кооперациите относно конкретните правомощия на избрания пълномощник за общото събрание на кооперацията, заместено от събрание на пълномощниците.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

1. Може ли решение на управителния съвет на кооперация с организационен характер, да породи задължения за членовете на кооперацията, с които да им се нарушават основни членствени права; 2. При наличието на кои съществени елементи, решение на управителния съвет на кооперация се характеризира с организационен характер; 3. При наличието на кои съществени елементи, решение на управителния съвет на кооперация се характеризира с конститутивно действие спрямо членовете на кооперацията и 4. Може ли с решение на управителния съвет на кооперация, с което се определя форма и съдържание на пълномощно за представителство на член-кооператор пред общото събрание на кооперацията, да се ограничи правото на член-кооператор да участва в общото събрание на кооперацията чрез представител.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Татяна Върбанова

1234 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право