Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 26 ал. 1 ЗК

Председател на кооперацията
Чл. 26. (1) Председателят на кооперацията се избира измежду членовете на кооперацията за срок четири години. Той е председател и на управителния съвет и участва в неговата работа с равен глас.

чл. 26 ал. 1 ЗК

Председател на кооперацията
Чл. 26. (1) Председателят на кооперацията се избира измежду членовете на кооперацията за срок четири години. Той е председател и на управителния съвет и участва в неговата работа с равен глас.

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

1/ При заведен иск по чл. 58, ал. 1 Закона за кооперациите и оспорена активна легитимация ищецът следва ли да представи документи, чрез които да установи изпълнени ли са изискванията на чл. 8 ЗК?; 2/Възможно ли е в устава на кооперацията да бъдат въвеждани допълнителни изисквания към членовете на УС освен посочените в чл. 20, ал. 1 ЗК? 3/ Изброените изисквания към членовете на УС на кооперацията в чл. 20, ал. 1 ЗК изчерпателни ли са? 4/Председателят на кооперацията член ли е на УС по право? Въпросите се обосновават с позоваване на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Решение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

относно приложното поле на разпоредбата на чл. 328, ал. 2 КТ и кои са субектите на потестативното право на уволнение поради сключване на договор за управление на предприятието. Прието е, че този въпрос е решен в противоречие с посочената практика на Върховния касационен съд

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Марио Първанов

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

какво е приложното поле на разпоредбата на чл. 328, ал. 2 КТ и кои са субектите на потестативното право на уволнение поради сключване на договор за управление на предприятието; трябва ли в договора за управление да има конкретни бизнес задачи и бизнес програми, като и уговорено възнаграждение за управителя; допустимо ли е председателят на кооперацията да сключи с нея и договор за управление; какви са възможностите за оспорване на частен документ от страната, която не го е подписала и допустимо ли е да се направи възражение за недействителност на волеизявление след изтичане на срока за оспорване на документа. Твърди се, че тези въпроси са решени в противоречие с практиката на ВКС и имат значение за точното прилагане на закона и развитието на правото. Представени са решения на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Марио Първанов

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

за избор на ръководни органи на кооперацията в деня на събранието, не може да се обоснове с предвидено в чл. 16, ал. 2 ЗК изключение, доколкото на общото събрание не са присъствали всички член-кооператори.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Евгений Стайков

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

първи сочи т. 8 ТР №1/17.07.2001 г. на ВКС, ОСГК и Р.№485/05.07.2010 г. по гр. д.№1253/2009 г. на ВКС,І г. о. По въпрос втори сочи ТР №5/14.11.2012 г. по т. д.№5/2012 г. на ВКС, ОСГТК; Опр.№600/27.09.2013 г. по ч. д.№5751/2013 г. на ВКС и Опр.№923/ 07.12.2012г. по гр. д.№807/2012г. на ВКС. По въпрос трети поддържа основанието съобразно постановени от ВКС решения. По въпрос четвърти счита, че е налице противоречие с Р.№381/21.03.2012 г. по гр. д.№756/2010 г. на ВКС. По въпрос пети сочи Р.№100/04.06.2010 г. по т. д.№799/2009 г. на ВКС, ІІ т. о. и излага съображения за незаконосъобразност.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Ковачева

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право