Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 25 ЗК

Представителство при съдебни спорове
Чл. 25. По съдебни спорове между кооперацията и член на управителния съвет кооперацията се представлява от председателя, а когато спорът е между кооперацията и нейния председател от избрани от общото й събрание едно или няколко лица.

чл. 25 ЗК

Представителство при съдебни спорове
Чл. 25. По съдебни спорове между кооперацията и член на управителния съвет кооперацията се представлява от председателя, а когато спорът е между кооперацията и нейния председател от избрани от общото й събрание едно или няколко лица.

Решение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

За да се определи дали имотите, граничещи с коловозното развитие на железопътните гари, в чиито граници навлизат обекти на железопътната инфраструктура, представляват публична държавна собственост по смисъла на чл. 3, ал. 1 ЗЖТ, необходимо ли е да се съобрази предназначени ли са имотите за изграждане на такива обекти по смисъла на чл. 3, ал. 1 ЗЖТ, предл.2 и дали с оглед функционалното им предназначение са били публична държавна собственост и по смисъла на Закона за БДЖ и ППЗБДЖ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светлана Калинова

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

„Следва ли въззивният съд да обсъди всички допустими и относими доказателства, възражения и доводи на страните и да изложи мотиви, ако някое доказателство приема за недостоверно?"

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Марков

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

трябва да е от значение за изхода по конкретното делото, за формиране решаващата воля на съда. К. съд, упражнявайки правомощията си за дискреция на касационните жалби, трябва да се произнесе, дали соченият от касатора правен въпрос от значение за изхода по конкретното дело е обусловил правните изводи на съда по предмета на спора.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Балевски

Решение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

Процесуалната легитимация на страните е абсолютна процесуална предпоставка за надлежно упражняване правото на иск и за наличието й съдът следи служебно. По силата на чл. 26, ал. 2, т. 1 ЗК кооперацията се представлява от нейния председател. Процесуалното представителство за подаване на исковата молба и последващите процесуални действия е учредено от лице, което към момента на подписване на пълномощното не е имало право да го учредява предвид продължаването на представителството на кооперацията каквото е било отпреди момента на оспорените решения на общото събрание, и е в нарушение на определението по чл. 61 ЗК, задължително за органите на кооперацията и за член кооператорите до окончателното разрешаване на спора в производството по което то е постановено. Съобразно представените доказателства съдът при дължимата преценка дали исковото процесуално правоотношение е възникнало валидно, е следвало да прекрати производството по делото. Осъществените процесуални действия, тъй като заздравяване на порочно образувания процес е невъзможно в конкретния случай (по съдебни спорове между кооперацията и нейния председател, както е в случая, кооперацията се представлява от избрани от общото й събрание едно или няколко лица – чл. 25 ЗК), са опорочени и постановените решения са недопустими.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мими Фурнаджиева

Решение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

Съгласно действащата процесуална уредба, една от формите за защита на длъжника срещу вземане, за което е издадена заповед за изпълнение по реда на чл. 410 ГПК или чл. 417 ГПК, е оспорването му по исков ред при наличие на предпоставките по чл. 424, ал. 1 ГПК – намерени новооткрити обстоятелства или нови писмени доказателства от съществено значение за делото, които не са могли да бъдат известни на длъжника до изтичането на срока за подаване на възражението или с които не е могъл да се снабди в същия срок. Оспорването на вземането по този ред е обвързано със спазването на определен срок, който е посочен изрично в чл. 424, ал. 2 ГПК, а именно -в тримесечен срок от деня, в който на длъжника е станало известно новото обстоятелство, или от деня, в който длъжникът е могъл да се снабди с новото писмено доказателство, но не по-късно от една година от погасяване на вземането.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд, съдия Камелия Ефремова

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

нередовност ли е на исковата молба невнасянето в срок на определени по чл. 29, ал. 4 ГПК разноски за особен представител и невнасянето основание ли за връщане на исковата молба, налице ли е противоречие в интересите на представляван и представител по чл. 29, ал. 4 ГПК когато член кооператор е предявил срещу кооперацията иск за отмяна решения на ОС - избрано ново ръководство - което обстоятелство е отказано да се впише в търговския регистър и какво е съотношението между чл. 29, ал. 4 ГПК и чл. 25 ЗК - при противоречие в интересите между представител и представляван съдът ли назначава особен представител или ОС на кооперацията. Поддържа основания по чл. 280, ал. 1, т. 2 и т. 3 ГПК и представя копие от Опр. №5823/22.12.2009 г. по ч. т. д.№613/2009 г. на ВнАС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Ковачева

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2010

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мария Славчева

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право