Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 17 ал. 2 ЗК

Кворум
Чл. 17. […] (2) Ако не се явят необходимият брой членове, събранието се провежда един час по-късно, независимо от броя на присъстващите.

чл. 17 ал. 2 ЗК

Кворум
Чл. 17. […] (2) Ако не се явят необходимият брой членове, събранието се провежда един час по-късно, независимо от броя на присъстващите.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

са от значение за точното прилагане на закона и развитието на правото. Поддържа, че в частта, с която се атакува решението за освобождаване на управителя, искът е недопустим, поради липсата на правен интерес от търсената с него защита, тъй като ищецът не е легитимиран да упражнява потестативното право на освободения председател за защита срещу него, още повече, че той не е встъпил в производството по делото по реда на чл. 58, ал. 2 ЗК. Извън това, поддържа, че обжалваното решение е правилно по същество, като във връзка с довода за първоначалната липса на кворум възразява, че проверката, осъществявана от съда по конститутивния иск с правно основание чл. 58, ал. 1 Закона за кооперациите се простира до съответствието на решението на общото събрание на закона и устава, но само в рамките на въведените от ищеца в преклузивния срок по чл. 58, ал. 3 и 5 ЗК основания за отмяна, чието разширяване и допълване в рамките на висящо производство след изтичането на този срок намира за недопустимо. Посочено е, че в исковата молба не са изложени доводи във връзка с кворума и мнозинството при приемане на атакуваните решения, поради което тяхното обсъждане е недопустимо. Наведен е довод, че искането за прогласяване нищожността на клаузата на чл. 25, ал. 2 от устава на кооперацията не съдържа реквизитите на инцидентен установителен иск, поради което законосъобразно не е било разгледано като такъв, както и че ненадлежното представителство на член-кооператор не води автоматично до опорочаване на решенията на общото събрание, а се взема предвид при определяне на кворума и мнозинството. Оспорен е и доводът за липсата на избрани председател и протоколчик на събранието, с възражението, че изборът им е установен както от ръкописния и машинописния варианти на водения протокол, така и от показанията на разпитания по делото свидетел. Направено е искане да не бъде допуснато касационно обжалване на въззивното решение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ивайло Младенов

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

1/ Следва ли да се приеме, че членове на УС на кооперация не са узнали за датата, на която е насрочено събрание на УС, ако е спазена процедурата по свикването му? – въпросът не се обосновава в някоя от хипотезите на чл. 280, ал. 1 ГПК, а се сочи относим към преценката за очевидна неправилност на въззивното решение, на основание чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК; 2/ Решението на УС на земеделска кооперация, за свикване на ОС на кооперацията, от категорията на задължителните ли е, за да се счита редовно свикването? – въпросът поддържан също като относим към очевидна неправилност на въззивния акт, с оглед противоречие с чл. 21, ал. 2 ЗК; 3/ Може ли съдът да тълкува разширително чл. 21, ал. 2 ЗК или хипотезите на задължително, предварително решение на УС на кооперация са изчерпателно изброени в закона? – въпросът сочен в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, единствено с цитиране на нормата; 4/ Следва ли да се считат за съществени и водещи до незаконосъобразност пропуски при отразяване на резултатите от гласуване, при вземане на решения от ОС на кооперация, ако в протокола не са отразени гласовете „против и въздържал се, а е отчетен само броя на гласувалите „за, както и допустимо ли е събранието да взема решения и при условията на спадащ кворум от момента на неговото откриване, в хипотезата на чл. 17, ал. 2 ЗК до приключване на работата му? – въпросът обосноваван в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, поради противоречие на въззивното с решение №164/01.02.2013 г. по т. д.№982/2011 г. на 1, т. о. на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

дали предвиденото мнозинство следва да се изчисли от присъствувалите 53 член-кооператора или от гласувалите 42 такива, е било счетено, че неявяването на необходимия брой членове към откриване на събранието представлява доброволен отказ от правото на участие и на глас. Отказът от правото по чл. 9, ал. т. 2 ЗК на член-кооператор не следва да има за последица и лишаването от това право на явилите се и желаещи да го упражнят членове, поради което събранието е обявено от законодателя за законно и при провеждането му с т. нар. "спадащ кворум". Мнозинство следва да се изчисли от гласувалите член-кооператори, а не от регистрираните за участието в събранието към момента на откриването му. По отношение на шест от вписаните в списъка като гласували лица, не са били представени доказателства за възникнало членствено правоотношение съобразно ЗК и Устава на кооперацията – чл. 9, ал. 2, поради което и с оглед тайния вот техните гласове, според съда, са били приспаднати от позитивния вот за Я. Я., т. е. от получените от него „за 24 гласа. И съответно при резултат 18 на 18 гласа за двамата предложени за председатели на кооперацията, ВОС е намерил, че не е налице предвиденото в Устава обикновено мнозинство и взетото по т. 3 решение е назаконосъобразно.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Кристияна Генковска

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

е свързан с обстоятелствата, поддържани от касатора, а не с решаващите правни изводи на съда, а освен това обективира невярно интерпретиране на фактите по делото, тъй като при проведеното гласуване и взетите решения вотът не може да бъде променян, независимо че неутвърдените членове са гласували по първите три точки от дневния ред. Излага и съображения за неоснователност на касационната жалба.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Баева

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право