Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 155 ал. 1 ЗЕ

Чл. 155. (1) Клиентите на топлинна енергия в сграда – етажна собственост, заплащат консумираната топлинна енергия по един от следните избрани от тях начини:
1. на 11 равни месечни вноски и една изравнителна вноска;
2. на месечни вноски, определени по прогнозна консумация за сградата, и една изравнителна вноска;
3. по реална месечна консумация.

чл. 155 ал. 1 ЗЕ

Чл. 155. (1) Клиентите на топлинна енергия в сграда – етажна собственост, заплащат консумираната топлинна енергия по един от следните избрани от тях начини:
1. на 11 равни месечни вноски и една изравнителна вноска;
2. на месечни вноски, определени по прогнозна консумация за сградата, и една изравнителна вноска;
3. по реална месечна консумация.

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

1. възможно ли е въз основа на закон да възникне граждански договор между две страни, като с нормата на закона да се замени волеизявлението на една от страните по договора, 2. в хипотезата на наследен, топлоснабден недвижим имот, възниква ли облигационно правоотношение между Топлофикационното дружество и наследника, по силата на което последният да дължи цената, без да е налице волеизявление от наследника, обективирано в писмен договор за покупко продажба на топлинна енергия, съобразно разпоредбите на чл. 149, ал. 1, т. 6 ЗЕ, които са от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото. Поддържа, че е неправилно възприетото становище в решение №******г. по гр. дело №3184/2013 г. на ВКС, III г. о., че потребител на топлинна енергия е лицето, което получава топлинна енергия и я използва за собствени нужди като ползва топлоснабдения имот по силата на вещно или по силата на облигационно право на ползване. Според жалбоподателя неправилни са и изводите в същото решение, че по силата на закона между битовия потребител и топлопреносното предприятие възниква правоотношение по продажба на топлинна енергия при публично известни общи условия, без да е необходимо изричното им приемане от потребителя, че липсата на подадена от потребителя молба за откриване на партида не означава, че няма облигационни отношения между страните, тъй като тези отношения се презумират от закона. Сочи, че тази практика на ВКС следва да бъде променена, тъй като е неправилна.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зоя Атанасова

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

– съществува ли процесуално задължение въззивният съд при наличието на повече от една въззивна жалба против решението на първоинстанционния съд да разгледа и обсъди възраженията и оплакванията на всички постъпили против това решение жалби; има ли процесуално задължение въззивният съд да разгледа и обсъди всички възражения и въпроси, посочени в съответната жалба; ако такова задължение съществува представлява ли непроизнасяне по една от постъпилите въззивни жалба съществено процесуално нарушение, като се твърди, че разпоредбата на чл. 269, изр. 2 ГПК е сравнително нова и по приложението й не е налице достатъчно богата съдебна практика, а именно от действителното и точно съдържание на разпоредбата следва да се изведат и отговорите на поставените въпроси.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Василка Илиева

Определение №****/**.**.2011 по дело №****/2011

- от кой момент започва да тече погасителната давност за вземане, за което е имало образувано изпълнително дело, прекратено на основание чл. 330, ал. 1, б. д ГПК /отм./, чл. 433, ал. 1, т. нов ГПК/ Според жалбоподателя, имало различни разрешения - давността започвала да тече от последното изпълнително действие, предприето по изпълнителното дело, както е прието от въззивната инстанция в настоящия правен спор, или давността спира да тече до прекратяването му с изтичане на двегодишния срок. Цитирана е съдебна практика на ВС, Решение на ОС [населено място] и определения на окръжни съдилища.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Таня Райковска

Решение №****/**.**.2009 по дело №****/2009

Дали помесечните задължения на потребителите на топлинна енергия към топлоснабдителните дружества са периодични плащания по смисъла на чл. 111, б. в ЗЗД и съответно приложима ли е кратката тригодишна погасителна давност?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд, съдия Татяна Върбанова

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право