Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 37 ал. 1 ЗДвП

Чл. 37. (1) При завиване наляво за навлизане в друг път водачът на завиващото нерелсово пътно превозно средство е длъжен да пропусне насрещно движещите се пътни превозни средства. От същото правило помежду си се ръководят и водачите на релсовите пътни превозни средства.

чл. 37 ал. 1 ЗДвП

Чл. 37. (1) При завиване наляво за навлизане в друг път водачът на завиващото нерелсово пътно превозно средство е длъжен да пропусне насрещно движещите се пътни превозни средства. От същото правило помежду си се ръководят и водачите на релсовите пътни превозни средства.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Дали съдът, при приложението на чл. 52 ЗЗД и определяне на справедливо обезщетение за причинени неимуществени вреди от непозволено увреждане, трябва да се съобрази с указанията, съдържащи се в Постановление №4/23.12.1968г. на Пленума на ВС (т. 11), и да обсъди всички конкретни съществуващи обстоятелства и въз основа на общата им оценка да определи конкретния размер на обезщетението по справедливост?
Дали въззивният съд е ограничен от посоченото във въззивната жалба и може ли този съд да се произнесе извън нейните предели, като определи по-ниско справедливо обезщетение за неимуществени вреди, търпени в резултат на причинена при ПТП смърт, въпреки липсата на оплакване за това от другата страна?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Ненова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

по делото касаят размера на дължимото обезщетение за репариране на вредите и наличие на съпричиняване на вредите от страна на водача на лекия автомобил БМВ. Анализирайки събраните по делото писмени доказателства, разпитаните свидетели и кредитираната съдебно-автотехническа експертиза, както и приобщената административно-наказателна преписка, е достигнал до извод, че водачът на лекия автомобил Ауди А4е нарушил разпоредбите на чл. 37, ал. 1 ЗДвП и чл. 47 ЗДвП, като е навлязъл в кръстовището и е предприел завой наляво без да пропусне движещия се направо автомобил БМВ, отнел е предимството на последния и е последвал механичният контакт между двете МПС. В този смисъл е счел, че не се установява твърдението на ответното дружество, че при управление на лекия автомобил БМВ, водачът му е нарушил разпоредбите на ЗДвп, респективно, че не се установява противоправно поведение, което да е в причинна връзка с процесното ПТП и причинените вреди. Кредитирал е заключението на вещото лице по САТЕ, като е приел, че е налице тотална загуба за застрахованата вещ, с оглед пазарната стойност на автомобила към 08.02.2020 г. от 97 500 лв. и стойността на ремонтните дейности, които следва да се извършат за възстановяването му - 84 241.88 лв. Като е взел предвид, че дължимото застрахователно обезщетение е в общ размер на 78 000 лв. /разликата между действителната стойност на автомобила от 97 500 лв. и стойността на запазените части от 19 500 лв./, както и извършеното плащане от ответника в размер на 39 858.25 лв., е намерил, че предявената искова претенция се явява основателна за сумата от 38 141.75 лв.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Костадинка Недкова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Дали при предявен от увреденото лице пряк иск срещу застрахователя по задължителна застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите, в застрахователното обезщетение се включва лихвата за забава от датата на уведомяване на застрахователя до тази на неговото предявяване, както и относно началния момент, от който се начислява лихвата за забава, включена в застрахователното обезщетение по чл. 429 КЗ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ивайло Младенов

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

в противоречие със задължителната практика на ВКС и ВС в тълкувателни решения и постановления- ППВС №4/1968 г., относно приложението на чл. 52 ЗЗД, с практиката на ВКС по чл. 290 ГПК, обективирана в решение №749/05.12.2008 год., по т. д. №387/2008 год., на ВКС, Т. К., ІІ т. о., както и че същите въпроси са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото. Поддържа се, че в противоречие с принципа на справедливото възмездяване на щетите, присъденото обезщетение за претърпените от ищеца неимуществени вреди е в изключително и необосновано завишен размер, както и че то не съответства на действителния размер на моралните вреди, не е съобразено с обществения критерий за справедливост и с практиката на съдилищата в подобни случаи. Наведен е довод, че въззивният съд не е анализирал и не е взел предвид безспорно установени факти и обстоятелства, а само формално е посочил кои обстоятелства следва да бъдат съобразени, без реално да съпостави относимите факти с действително справедливия размер на обезщетението. С позоваване на задължителната тълкувателна практика на ВКС е изложено, че определянето на справедливия размер на обезщетението предполага преценка на обективно съществуващи, конкретни обстоятелства, специфични за конкретното дело, които следва да бъдат оценени адекватно и в тяхната съвкупност, с посочване на значението им спрямо съдържанието на увреждането. Посочено е, че критерият за справедливост по чл. 52 ЗЗД е нарушен, когато съдът е изброил релевантните за определяне на обезщетението факти, но не е мотивирал оценъчен извод за приноса им спрямо вида и обхвата на вредите или неправилно е преценил последните. Твърди се, че при преценка за тежестта на увреждането съдът не е съобразил, че оздравителният процес на ищеца протича в рамките на нормалното възстановяване за подобен род травми, без усложнения и при обичаен ход на лечението.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

от значение за изхода по конкретното дело, разрешаването на който е обусловило правните му изводи, постановени в основата на обжалвания съдебен акт и за който е налице някоя от допълнителните предпоставки по чл. 280, ал. 1, т. 1 и т. 3 ГПК. Формулираният в т. 1 въпрос е процесуално-правен и се отнася до правомощията на въззивния съд при произнасяне по жалбата, с която е сезиран. Практиката на касационния съд по поставения въпрос е трайно установена и Софийски градски съд я е съобразил. Въззивният съд е длъжен да направи свои фактически и правни изводи по делото, като обсъди в тяхната съвкупност всички допустими и относими доказателства, поотделно и в тяхната връзка, а не изолирано едно от друго, както и във връзка с възраженията и доводите на страните, и да изложи съображения кои от тях намира за неоснователни и защо; да посочи въз основа на кои доказателства намира някои факти за установени, а други - за неосъществили се; да обсъди защитните тези на страните; съблюдаването на това правило обезпечава истинността и обосноваността на фактическите констатации и правилността на решението. Тези задължения са изпълни от съда, като той е съобразил наведените оплаквания във връзка със степента на съпричиняване и погасяване на обезщетението по давност и е достигнал до собствени фактически и от там правни изводи. Следователно изводът му, обосноваващ ангажирането на обезпечителната отговорност на застрахователното дружество - касатор, е направен при всеобхватна преценка на събраните доказателства, както и при съобразяване на възраженията на страните. От изложеното следва, че въззивният съд е извършил самостоятелна преценка на събрания пред него и пред първата инстанция доказателствен материал и по свое вътрешно убеждение е направил своите фактически и правни изводи, отразени в постановеното решение, а действията му са съобразени със задължителната съдебна практика, формирана с многобройни решения на ВКС по чл. 290 ГПК, на която дори се позовава и касатора. За пълнота на мотивите следва да се посочи също, че така формулиран въпросът действително се обхваща от общия въпрос за правомощията на въззивната инстанция, за който беше уточнено, че е налице практика по чл. 290 ГПК, но и сам по себе си представлява оплакване срещу изводите на съда, обусловили решаващата му воля. Така поставен акцентира върху правилността на извършените процесуални действия от страна на съда и на още едно основание може да обуслови липса на основание за допускане до касационно обжалване, доколкото тази проверка се прави единствено при произнасяне по същество на касационната жалба.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Василка Илиева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

„При неотчитане на всички установени по делото правнорелевантни факти и обстоятелства за определяне на обезщетението за неимуществени вреди нарушава ли се принципът на справедливостта, залегнал в нормата на чл. 52 ЗЗД?“. Твърди, че е налице допълнителното основание за достъп до касация по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, тъй като поставеният въпрос е разрешен от състава на апелативния съд в противоречие с ППВС №4/1968 г. и решение №14 от 10.02.2014 г. по гр. д. №3706/2013 г. на ВКС, ІV г. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мадлена Желева

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2021

Как следва да се прилага принципът на справедливост, въведен в чл. 52 ЗЗД, и какви са критериите за определяне размера на дължимото обезщетение за претърпени неимуществени вреди при предявен пряк иск срещу застрахователя?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Баева

123 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право