Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 114 т. 1 ЗДвП

Чл. 114. На пешеходците е забранено:
1. да навлизат внезапно на платното за движение;

чл. 114 т. 1 ЗДвП

Чл. 114. На пешеходците е забранено:
1. да навлизат внезапно на платното за движение;

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

доказано ли е с надлежни доказателствени средства в процеса правоизключващото възражение, направено от застрахователя, относно наличието на „случайно деяние? Кой е началният момент, от който възниква задължението на водача да предприеме мерки за безопасност и по-конкретно да намали скоростта си на движение – този, в който той е имал обективна възможност да възприеме опасността за движение или друг? В какво се изразява дължимата грижа от страна на водача на МПС и оказана ли е тя, така че да изключва вината му за ПТП, ако се е движел със скорост по-ниска от разрешената и е предприел незабавно мерки по спиране, считано от момента, в който могъл за пръв път да възприеме конкретната опасност на пътя? Твърди се, че е налице противоречие с решение №13/17.02.2017 г. по т. д. №50230/2016 г., IV т. о., ВКС, постановено по реда на чл. 290 ГПК, както и с т. 1 ППВС №7/30.12.1959 г. Вторият въпрос е свързан с приложението на нормата на чл. 51, ал. 2 ЗЗД във връзка с определянето на степента на съпричиняване. Твърди се, че е налице противоречие с решение №145/18.12.2014 г. по т. д. №4332/2013 г., I т. о., ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Марио Първанов

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Относно значението на установяване наличието на съответствие между разстоянието на видимост и опасната зона за спиране и изискването - при управление на МПС на къси светлини, в нощно време, да се управлява с по-ниска скорост, която да е съобразена с дължината на осветеност на фаровете, както и за необходимостта от съобразяване с поведението на пешеходец, придвижващ се по извънградски път, който е в близост до населени места.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Илияна Папазова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

1) как следва да се прилага принципът на справедливост, въведен в чл. 52 ЗЗД, и какви са критериите за определяне на дължимото обезщетение за претърпени неимуществени вреди при предявен пряк иск срещу застрахователя; 2) кои са предпоставките по чл. 51, ал. 2 ЗЗД за намаляване на претендираното с иска по чл. 432, ал. 1 КЗ обезщетение за вреди; и 3) при какви критерии намира приложение разпоредбата на чл. 106, ал. 5 КЗ в условията на предявен иск срещу застрахователя и кой е началният момент, от който се дължи законна лихва за забава върху застрахователното обезщетение по чл. 432 КЗ в условията на изискани от застрахователя доказателства, с които увреденото лице не е имало възможност да се снабди. Жалбоподателят навежда допълнителното основание по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК за допускане на касационното обжалване, като сочи, че обжалваното въззивно решение било постановено в противоречие с ППВС №17/18.11.1963 г., ППВС №4/23.12.1968 г., решение №19/19.04.2019 г. по търг. дело №1408/2018 г. на I-во търг. отд. на ВКС, решение №276/12.12.2018 г. по търг. дело №2346/2017 г. на II-ро търг. отд. на ВКС, решение №60139/09.11.2021 г. по търг. дело №1703/2020 г. на II-ро търг. отд. на ВКС, решение №354/23.01.2019 г. по търг. дело №840/2018 г. на II-ро търг. отд. на ВКС, решение №128/04.02.2020 г. по търг. дело №2466/2018 г. на I-во търг. отд. на ВКС и решение №167/30.01.2020 г. по търг. дело №2273/2018 г. на II-ро търг. отд. на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

1. При преценка на критериите за определяне на скоростта на движение като технически съобразена, по смисъла на чл. 20, ал. 2 ЗДвП, длъжен ли е съдът да обсъди и да вземе пред вид всички затруднения и препятствия в движението, произтичащи от пътните условия и ситуации, знаците, маркировката, психофизическото състояние на водача, включително управлението на МПС с включени къси светлини, в тъмната част от денонощието, без наличие на допълнително осветление, интензивността на движението, близостта до населено място, както и всички други отрицателно действащи фактори?
2. Необходимо ли е преценката дали има виновно поведение на водача и нарушаване на разпоредбите на чл. 20, ал. 2 ЗДвП, да се изследва конкретната пътна обстановка, мястото на удара и поведението на пешеходеца с оглед възможността обективно и субективно да се възприеме дадено препятствие като опасност за движението?
3. При преценката дали водачът е управлявал със съобразена скорост, при движение в тъмната част от денонощието, длъжен ли е съдът в мотивите на решението да обсъди и съпостави дължината на осветеност на фаровете, респ. конкрнетните условия на видимост /разстоянието на видимост/ с дължината на опасната зона за спиране на лекия автомобил и да определи дали е налице съответствие между тези фактори?
4. Несъответствието между разстоянието на видимост и опасната зона за спиране при конкретната скорост, представлява ли основание да се приеме, че скоростта на управление е несъобразена?
5. Движението на къси светлини, в нощно време, представлява ли основание за избор на по-ниска скорост, която да е съобразена с дължината на осветеност на фаровете?
6. При определяне на опасността като непредвима, по смисъла на чл. 20, ал. 2 ЗДвП, длъжен ли е съдът да вземе пред вид всички условия на конкретната пътна обстановка и поведението на пострадалия и да даде обоснован отговор дали водачът на моторното превозно средство е бил длъжен да очаква възникване на опасност на пътя?
7. Пешеходец, придвижващ се по извънградски път, който е в близост до населени места и за който път няма изрична забрана за придвижване на пешеходци, представлява ли предвидима опасност за водачите на МПС, движещи се по този път?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Илияна Папазова

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

За приложението на критерия за справедливост в чл. 52 ЗЗД, съобразно обективно установените вреди и търпими от тях болки и страдания и в съответствие с всички относими критерии за определяне размера на обезщетението за неимуществени вреди. (По иск срещу ЗАД „ДаллБогг: Живот и Здраве" за обезщетяване на претърпени от ищеца неимуществени вреди, в причинна връзка с ПТП)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

1234 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право