Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 40 ал. 1 ППЗДС

Чл. 40. (1) Наемната цена на помещения, предназначени за здравни, образователни и хуманитарни дейности за социално задоволяване на съответните нужди на населението или на юридически лица с нестопанска цел, определени за осъществяване на общественополезна дейност, се определя в троен размер спрямо наемната цена на жилище със същата полезна площ и показатели.

чл. 40 ал. 1 ППЗДС

Чл. 40. (1) Наемната цена на помещения, предназначени за здравни, образователни и хуманитарни дейности за социално задоволяване на съответните нужди на населението или на юридически лица с нестопанска цел, определени за осъществяване на общественополезна дейност, се определя в троен размер спрямо наемната цена на жилище със същата полезна площ и показатели.

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

пред двете инстанции въпросът действителна ли е клаузата на договора за наем, определяща изчисляването на месечната наемна цена на база цялата площ на наетия имот, включваща не само полезната площ, отразена в чл. 1.2, но и идеалните части от дворното място, върху което се намира отдадената под наем сграда, посочени в чл. 1.1 на договора. Законът за държавната собственост и ППЗДС определят реда за провеждането на търговете и сключването на наемни договори за имоти – публична държавна собственост. Разпоредбата на чл. 41 ППЗДС предвижда, че първоначалната наемна цена при провеждане на търговете за отдаване под наем на имоти за административни, производствени и стопански нужди не може да бъде по-ниска от размера на наемната цена за жилище със същата полезна площ и показатели, увеличена до 40 пъти в зависимост от реалните пазарни цени за съответния район. Тя може да се намали до 30% при неявяване на кандидата на първи търг и до 50 на сто при последващи търгове. Наемната цена на помещенията, предназначени за здравни, образователни и хуманитарни дейности за социално задоволяване на съответните нужди на населението или на юридически лица с нестопанска цел, определени за осъществяване на общественополезна дейност, каквато е ищцовата фондация, се определя в троен размер спрямо наемната цена на жилище със същата полезна площ и показатели съгласно чл. 40, ал. 1 ППЗДС, като наемната цена за ведомствените жилища, ателиета и гаражи се определя за 1 кв. м. полезна площ съобразно категорията на населеното място и останалите предпоставки, регламентирани в чл. 33 от правилника. Нормите за управлението на имоти-публична държавна собственост са императивни. По задължителен за правните субекти начин е уредено отдаването на имоти-публична държавна собственост под наем и определянето на първоначална минимална цена за 1 кв. м. полезна площ. ППЗДС определя изчисляване на наемната цена на база полезна площ /чл. 40, ал. 1 вр. чл. 33, ал. 1/ и това изискване е съобразено при изготвянето на оценката на процесния имот – 11,46 лв. /кв. м. за имот с полезна площ 612,89 кв. м. при насрочване на търга. Определянето на наемна цена и за идеални части от дворното място в договора е лишено от правно основание поради противоречие с императивните правни норми. Въззивният съд е заключил, че сумата 66367,01 лв. – депозит и наемна цена, изчислена за 350,67 кв. м. /2/3 ид. ч. от имот целия с площ 526 кв. м./ е получена без основание / При начална липса на такова/ от ответника, който дължи връщането й. Същият е изпаднал в забава на 10.12.2014 г. с получаването на писмото-покана от посочената дата, като към 10.12.2014 г. дължимата главница е в размер на 47009,97 лв. и искът по чл. 86 ЗЗД е основателен до размер на 2780.16 лв.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Чорбаджиева

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право