Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 80 ал. 1 ЗДС

Чл. 80. (1) Имот – държавна собственост, който се владее или държи без основание, който се ползва не по предназначение или нуждата от който е отпаднала, се изземва въз основа на заповед на областния управител въз основа на мотивирано искане на съответния министър или ръководител на ведомство.

чл. 80 ал. 1 ЗДС

Чл. 80. (1) Имот – държавна собственост, който се владее или държи без основание, който се ползва не по предназначение или нуждата от който е отпаднала, се изземва въз основа на заповед на областния управител въз основа на мотивирано искане на съответния министър или ръководител на ведомство.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

„Настаняването в процесния имот със заповед с посочено основание „Реституция“ причина лие и следва ли да се приеме че последващия договор за наем е сключен законосъобразно?“; „Опорочен ли е договорът за наем и следва ли да се приеме, че договорът е сключен при хипотезата на чл. 27 или чл. 28 ЗЗД?“; и „Умишленото неуреждане на въпроса със собствеността на процесния имот частна държавна собственост от страна на Министерството на Отбраната, предпоставка ли е за издаване на административен акт на основание разпоредбата на чл. 80, ал. 1 ЗДС?“. Жалбоподателката счита, че тези въпроси са разрешени от въззивния съд в противоречие с практиката на Върховния касационен съд /ВКС/, същевременно че са от значение за точното прилагане на закона и развитието на правото. Не са посочени конкретни решения на ВКС, а са посочени решения на Върховния административен съд /ВАС/. Поддържа и очевидна неправилност на обжалваното решение, без да посочи в какво тя се състои.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борис Илиев

Решение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

Какъв е статута на портиерското жилище, кой е меродавният момент, към който същият се преценява и по какъв начин може да бъде променено предназначението на самостоятелен обект, предвиден като обща част, в обект – индивидуална собственост?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веселка Марева

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

Какъв е статута на портиерското жилище, кой е меродавният момент, към който същият се преценява и по какъв начин може да бъде променено предназначението на самостоятелен обект, предвиден като обща част, в обект – индивидуална собственост?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Донкова

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

от значение за точното прилагане на закона, като се излагат оплаквания: неправилно е възприел БАН за едноличен собственик на имота, като не е обсъдил детайлно въпросите, посочени във въззивната жалба, а именно дали държавата е активно легитимирана страна, която служебно да бъде конституирана в процеса. Ищецът не е конкретизирал точно частта от недвижимия имот, за която претендира собственост. Твърди се противоречие с ППМС№******г.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Здравка Първанова

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

за допустимостта на иска. Излага подробни съображения за недопустимост на предявения установителен иск поради липса на правен интерес и поддържа, че дори и въззивният съд да е имал правото да се произнесе за пръв път по допустимостта на иска, то постановеното от него определение е недопустимо, тъй като е постановено въпреки липсата на право на иск. Поддържа още, че обжалваното определение е неправилно поради незаконосъобразност на наложената обезпечителна мяркаспиране на изпълнението по предаването на обекта на концесията от концесионера на концедента. Твърди, че към момента на подаване на молбата за допускане на обезпечение спиране на изпълнението по предаване на обекта на концесията би могло единствено да бъде осъществено чрез отмяна на издадената вече заповед №******г. на министъра на туризма, чрез която същият упражнява правата си по чл. 78, ал. 1 ЗК вр. чл. 101, ал. 1 ППЗК. Сочи, че с оглед отказа на концесионера да извърши предаване на обекта, е съставен на основание чл. 78, ал. 3 КЗ приемо-предавателен протокол и от този момент правомощията по изземване на обекта на концесията преминават върху Областния управител на [населено място], който е сезиран с писмо изх. №Т-08-00-563 от 12.12.2016г. на Министерство на туризма да изпълни правомощията си по чл. 78, ал. 3, т. 1 КЗ вр. чл. 80, ал. 1 ЗДС. Поради това поддържа, че няма правомощията да изпълни допуснатата обезпечителна мярка. Счита, че до издаването на заповедта на областния управител наложената обезпечителна мярка се явява нецелесъобразна, а след като такава заповед бъде издадена, тя подлежи на обжалване по административен ред, в което производство може да бъде поискано спиране на изпълнението, но наложената по реда на ГПК обезпечителна мярка не би могла да има приложение в административното производство. Поддържа, че дори и обезпечителната мярка да се приеме за адекватна, то с налагането й се постига запазване на фактическото състояние по договорното правоотношение и продължаване изпълнението на задълженията на жалбоподателя по него, поради което по този начин обезпечителната мярка замества решението по същество на спора, изведен от иска, каквато съществена роля тя не би могла да играе.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Баева

Решение №****/**.**.2011 по дело №****/2010

Налице ли е нищожност по смисъла на чл. 26, ал. 2 ЗЗД на допълнително споразумение /анекс/, когато същото е сключено от субект, който не е страна или пълномощник на страна по основната сделка?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Решение №****/**.**.2011 по дело №****/2009

Относно правото на държавно ведомство да защитава правото на публична държавна собственост върху предоставените му имоти и да претендира от свое име последиците от ползване на имотите не по предназначение и извън нуждите, за които са предоставени. Какви са последиците от ползването на имот публична държавна собственост не по предназначението му?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Цачева

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право