Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 5 ал. 3 ЗДС

Чл. 5. […] (3) Актът за държавна собственост няма правопораждащо действие.

чл. 5 ал. 3 ЗДС

Чл. 5. […] (3) Актът за държавна собственост няма правопораждащо действие.

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

1. Придобил ли е ответникът правото на собственост по отношение на процесния имот по способите, предвидени в закона - респ. чл. 25 ЗСПЗЗ, чл. 19 ЗСПЗЗ?
2. Коя е приложимата правна норма- тази на пар. 4а, ал. 4 ПЗР ЗСПЗЗ или тази на чл. 25 ЗСПЗЗ, в случаите когато ползувателят не е заплатил на бившия собственик стойността на предоставената му за ползване земеделска земя и бившият собственик не е заплатил на ползувателя стойността на законно построената от него вилна сграда?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емануела Балевска

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

Представлява ли територия за рекреационна дейност земята, върху която е изграден почивен комплекс, находящ се в национален парк и прилага ли се спрямо тази територия Наредба № 7/22.12.2003 г. за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони при определяне на площта, необходима за ползване на почивния комплекс?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Маргарита Соколова

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

Чия е доказателствената тежест за доказване правото на собственост по предявен положителен установителен иск за собственост /или ревандикационен иск/ в случаите, в които ищецът се легитимира с констативен нотариален акт по давност по чл.587 ГПК, а ответниците- с акт за общинска или държавна собственост и договор за придобиване на собствеността от общината или държавата?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Теодора Гроздева

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2017

в противоречие с приетото във влязлото в сила решение №886 от 3.05.2016 год. по гр. д. №5138/2015 год. на Софийски апелативен съд, както и в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК поради разрешаване на по - общия въпрос за предпоставките за преминаване на правото на държавна собственост към държавни предприятия, в противоречие с представените решения на ВКС по чл. 290 ГПК – Р 33 от 6.04.2011 год. по гр. д. №992/2010 год. ІІ г. о. и Р 111/25.02.2016 год. по гр. д. №6821/2014 ІІ г. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

в изложението по чл. 284, ал. 3, т. 1 ГПК са свързани с проблема дали при реституция по ЗВСОНИ трябва да се изследва наличието на основанията по чл. 2, ал. 3 от цитирания закон за възстановяване на собствеността – имотът да се намира в собственост на държавата, общините или техни еднолични дружества и да съществува реално в размерите, в които е бил отнет. Твърди се, че въззивният съд не е намерил за необходимо да прецени тези обстоятелства, което противоречи на ТР №№1/95 г. и 6/2006 г., както и на решения на ВКС, постановени по реда на чл. 290 ГПК – основание по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК. Твърдяното противоречие не е налице. Видно е от мотивите към въззивното решение, касаещи спора от фактическа страна, че в същото е обсъден фактът, че към влизане в сила на реституционния закон имотът е бил включен в капитала на еднолично държавно търговско дружество / [фирма]/, а впоследствие, след влизане на закона в сила - изнесен на публична продан за принудително събиране на парични задължения на дружеството към трети лица. Обсъден е и фактът, че съществуващата в имота постройка /метален цех/ е изградена без каквито и да било строителни книжа, поради което е налице хипотезата на незаконно строителство по смисъла на чл. 2, ал. 6 ЗОСОИ. Тези изводи съответстват на събраните по делото доказателства и крайният извод за настъпила в полза на ищците реституция не противоречат на посочените по-горе тълкувателни решения и решения на ВКС по чл. 290 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ваня Атанасова

Решение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

Относно преценката на въведената със ЗОСОИ и ЗДС пречка за възстановяване на собствеността върху имот, публична държавна собственост към настъпилата по силата закона – ЗВСВОНИ и по влязлото в сила решение на административния съд за отмяна на отчуждаването реституция относно ½ ид. ч. от имота с оглед разясненията по т. 3 на ТР № 6 по т. д. № 6/2005 год. на ОСГК на ВКС и по въпроса за допустимостта на косвения съдебен контрол в контекста на разясненията по т. д. № 5/2011 год. на ОСГК на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2014

в кои случаи е налице правен интерес от предявяване на отрицателен установителен иск. Обжалваното решение не противоречи на това тълкувателно решение, тъй като в съответствие с него съставът на САС е приел, че касаторът МВР има правен интерес от предявяване на отрицателен установителен иск за собственост на процесния имот, тоест че искът е допустим и поради това се е произнесъл по съществото на спора за собственост на този имот.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Теодора Гроздева

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

дали процесните сгради са част от имущество, и на кое от преобразуваните предприятия- на праводателя на ищците или на ответника са били предоставени за стопанисване и управление и преминали в собственост на съответното дружество – с довод, че е произнесен в противоречие с Р 340/15.07.2010 год. ВКС-I г. о. , Р 238/09.08.2010 год. ВКС-I г. о..

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емануела Балевска

Решение №****/**.**.2013 по дело №****/2011

Поражда ли правно действие решението на принципала за намаляване на капитала на еднолично акционерно дружество с държавно имущество чрез обезсилване на акции, ако намаляването на капитала не е вписано в търговския регистър? Ползва ли се с пряко отчуждително действие и има ли за последица промяна на собствеността върху включения в капитала на [фирма] недвижим имот Разпореждане № 10/23.09.1999г. на МС, с което имотът е обявен за публична държавна собственост и впоследствие е предаден за ползване и управление на ДА „Д.”?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

Решение №****/**.**.2013 по дело №****/2011

Поражда ли правно действие решението на принципала за намаляване капитала на еднолично АД с държавно имущество чрез обезсилване на акции, ако това обстоятелство не е вписано в търговския регистър, а спрямо третите добросъвестни лица – и ако не е обнародвано в “Д. вестник? Ползва ли се с пряко отчуждително действие и води ли до промяна в собствеността последвалото разпореждане на МС № 10/23.03.1999 год., с което включеният в капитала на [фирма] имот?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд, съдия Мария Славчева

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право