Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 19 ал. 3 ЗДС

Чл. 19. […] (3) Имоти или части от тях – частна държавна собственост, могат да се отдават под наем на юридически лица с нестопанска цел, определени за осъществяване на общественополезна дейност, без търг от министъра, ръководителя на друго ведомство или областния управител, на когото имотът е предоставен за управление, при условия и по ред, определени с правилника за прилагане на закона.

чл. 19 ал. 3 ЗДС

Чл. 19. […] (3) Имоти или части от тях – частна държавна собственост, могат да се отдават под наем на юридически лица с нестопанска цел, определени за осъществяване на общественополезна дейност, без търг от министъра, ръководителя на друго ведомство или областния управител, на когото имотът е предоставен за управление, при условия и по ред, определени с правилника за прилагане на закона.

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

1/ Действията на Министъра на отбраната по извършване на оглед и констатиране начина на стопанисване на отдадения под наем обект, по необявяване на процедура за търг за същия този обект, както и по приемане на наемните вноски за периода на ползване на обекта и издаване на фактури за тези вноски, в т. ч. бездействията му – непредприемане на каквито и да било действия повече от 10 години за прекратяване на договора, непредприемане на дадените му по закон принудителни действия, представляват ли „съгласие по смисъла на закона?; 2/ Фактът на осчетоводяването на постъпилите от „ Рострой” ООД към Министерство на отбраната преводи, като наем по сметка „401 Доставчици „ и издаването на фактури с основание „наем„, като действия по Закона за счетоводството, съставляват ли конклудентни действия за изразяване на съгласие и непротивопоставяне на ползването на недвижим имот след изтичане на срока на договора за наем за този имот?; 3/ При наличието на действия от страна на наемодателя на недвижим имот, макар и този имот да е държавна собственост, които сочат на съгласие и непротивопоставяне от негова страна на ползването на имота и след изтичане на срока на действие на договора за наем, поражда ли се основание за претендиране на обезщетение за ползване на имота, по арг. от чл. 236, ал. 2 ЗЗД или се дължи наем за този период?; 4/ При недоказани права / правомощия от страна на наемодателя да се разпорежда с имота, предмет на договора за наем и при съставен АДС петнадесет години след датата на сключване на договора за наем, валиден ли е този договор за наем, въз основа на който се претендира плащане на обезщетение? Всички въпроси са обосновавани в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, с формално позоваване на нормата.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

Решение №****/**.**.2014 по дело №****/2010

Достатъчно ли е нарушение само на една от посочените норми – чл.4 и чл.19 или това нарушение трябва да е кумулативно, едновременно и на двете разпоредби? Кой момент следва да се преценява липсата на декларация по чл.19 от закона – преди, по време или след завършване но оценката от лицензираните оценители?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мария Славчева

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право