Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 21 ал. 4 ЗДФИ

Чл. 21. […] (4) Лица, които са разпоредили или допуснали незаконни плащания, носят пълна имуществена отговорност солидарно с лицата по ал. 3.

чл. 21 ал. 4 ЗДФИ

Чл. 21. […] (4) Лица, които са разпоредили или допуснали незаконни плащания, носят пълна имуществена отговорност солидарно с лицата по ал. 3.

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

не е обуславящ, защото не е въпрос по тълкуване на правна норма, която да е приложена от въззивния съд (т. р. №1/2010г. на ОСГТК). Това е въпрос по правилността на решението, тъй като се изисква преценка ВКС на събраните по делото доказателства, която дейност се извършва едва в производството по чл. 290 ГПК, поради което въпросът е извън приложното поле на чл. 288 ГПК. Дори да се приеме, че въпросът е поставен във връзка със задължението на въззивния съд да обсъди всички доказателства по делото, доколкото касаторът оспорва, че не са обсъдени писмените доказателства, представени от него, то следва да се посочи, че СГС е изпълнил процесуалните си задължения в съответствие с практиката на ВКС по чл. 235 и чл. 236 ГПК като е обсъдил всички доказателства по делото, включително и тези, за които касаторът твърди, че не са били взети предвид от съда. Освен това, ако се приеме, че въпросът е относно задължението на съда да обсъди всички доказателства по делото, и при условие, че има трайно формирана практика на ВКС по правния въпрос, то искането по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК по правната си същност ще е искане за изменение на трайно установената практика. Това искане обаче, ще е неоснователно, поради липсата на предпоставките за изменение на практиката- промяна на законодателството или на обществените условия (т. р.№1/2010 г. на ОСГТК).

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Александър Цонев

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

– кой е опрамощен да определи начина на разходването на средствата от фонд СБКО и допустимо ли е съдът да променя така определения начин, респ. да изключва лица, които компетентният орган – Общото събрание на работниците и служителите, е определил като получатели на средствата от този фонд. Твърденията на касатора в случая не могат да обосноват извод, че въззивното решение е очевидно неправилно, тъй като не обосновават порок на въззивния акт /с него да са нарушени императивни материално-правни норми или основополагащи правни принципи, да е приложена несъществуваща или отменена правна норма, да е приложена правна норма със смисъл, различен от действително вложения, да е налице отказ да се приложи процесуална правна норма, довела до процесуално нарушение, в резултат на което да е формиран погрешен правен извод или да е налице необоснованост на извод относно правното значение на факт в разрез с правилата за формалната логика, опита и научните правила/, установим пряко и единствено от съдържанието на последния /без анализ на извършените процесуални действия на съда и страните, както и без съобразяване на действителното съдържание на защитата им, събраните доказателства и тяхното съдържание/.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ценка Георгиева

Решение №****/**.**.2018 по дело №****/2015

– законосъобразно ли са изплатени командировъчните средства на полетния състав, въз основа на заповед на ответника в производството, издадени въз основа на една и съща наредба и доколко това изплащане противоречи на чл. 21, ал. 1 и ал. 4 ЗДФИ. С оглед тълкуването, дадено с посоченото по-горе тълкувателно решение, касае се за един и същ предмет, установен различно с двете съдебни решения, поради което е и налице основанието по чл. 303, ал. 1, т. 4 ГПК за отмяна на неправилното съдебно решение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Велислав Павков

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

в противоречие с установената практика на ВКС, решавани противоречиво от съдилищата и които са от значение за точното прилагане на закона. Като такъв счита въпроса:” Произнасянето по материалноправен въпрос по приложението на чл. 21, ал. 1 и ал. 4 ЗДФИ и в частност кога вредата е причинена умишлено и е пряка и непосредствена последица от поведението на виновното лице.” В тази връзка поддържа, че е налице противоречива практиката по обуславящите изхода на делото въпроси относно законосъобразността на заповедта за определяне размера на подлежащите на изплащане обезщетения по чл. 220, 222 и 224 КТ, както и осъществено ли е от посочените длъжностни лица, в частност главния счетоводител, неправомерно действие или бездействие по време на изпълнението и – чл. 280, т. 2 ГПК. Позовава се на Р №862/28.05.2012 г. по вгрд№886/2010 г. на САС, влязло в сила при условията на чл. 296, т. 3 ГПК и на определение №536/15.04.2014 г. по грд№7254/2013 г. на ВКС, постановено по реда на чл. 288 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Даниела Стоянова

Решение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

Относно приложението на чл. 21, ал. 1, т. 1, т. 1 ЗДФИ кога вредата е причинена умишлено и е пряка и непосредствена последица от поведението на виновното лице.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Цачева

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

относно законосъобразността на заповедта за определяне размера на подлежащите на изплащане парични средства за изпълнение на полетни задания в чужбина, както и осъществено ли е изпълнителния директор неправомерно бездействие по време на изпълнението и. Приложено е решение №862/28.05.2012 г. по гр. д. №886/2010 г. на Софийски апелативен съд, влязло в сила при условията на чл. 296, т. 3, пр. І-во ГПК с постановяване на определение по чл. 288 ГПК №709 от 04.06.2013 г. по гр. д. №126/2013 г. на ІІІ г. о. ВКС, в което е прието, че с издаването на заповед от 03.05.2006 г. на изпълнителния директор З. Г. С. за определяне на командировъчните пари на пилотите за период, идентичен с процесния, дружество [фирма] е било ощетено по негова вина със сумата 29664,59 лева, констатирана по акт за начет от 03.07.2007 г. на А., която ответникът е осъден да заплати на основание чл. 21, ал. 1 и ал. 4 ЗДФИ.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Цачева

Решение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

Относно допустимостта на свидетелските показания при оборване на законната доказателствена сила на акта за начет,като разрешен от въззивния съд в противоречие с решение № 158 от 19.07.11г.по гр.дело № 1146/10г.на III г.о.на ВКС,постановено по реда на чл. 290 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Бояджиева

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право