Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 67 ал. 2 ЗДДС

Размер на данъка
Чл. 67. […] (2) Когато при договаряне на доставката не е изрично посочено, че данъкът се дължи отделно, приема се, че той е включен в договорената цена.

чл. 67 ал. 2 ЗДДС

Размер на данъка
Чл. 67. […] (2) Когато при договаряне на доставката не е изрично посочено, че данъкът се дължи отделно, приема се, че той е включен в договорената цена.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

1/ Договорената между страните продажна цена общо на обекта и земята, предмет на прехвърлителната сделка, уговорена без ДДС, следва ли при определяне размера на неустойката същият да се формира от сумата на договорената цена без ДДС и върху нея да се начисли ДДС?; 2/ Действителна ли е уговорената неустойка към момента на сключване на договора, поради противоречие с добрите нрави, ако е налице неустойка за забава за изпълнение на задълженията на страните, а именно: неустойката на изпълнителя се определя като процент върху цялата договорена продажна цена, а неустойката за забавено плащане от страна на възложителя се определя като процент само от забавеното плащане? Касаторът се позовава на допълнително основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, тъй като счита че поставените въпроси са от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Кристияна Генковска

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

1. Императивна ли е разпоредбата на чл. 67, ал. 2 ЗДДС, която гласи, че когато при договаряне на доставката не е изрично посочено, че данък върху добавената стойност се дължи отделно, се приема, че той е включен в договорената цена? Жалбоподателят твърди, че въпросът в изложението е решен в противоречие с практиката на ВКС, формирана с решение №557 от 13.07.2010г. по гр. д. №116/2019г. на ВКС, ГК, ІV г. о., в което се посочва, че една от страните по договора не може сама да дерогира разпоредбата на чл. 67, ал. 2 ЗДДС и да задължи другата страна да заплати по – висока цена от договорената. Счита също, че произнасянето на ВКС по поставения въпрос ще бъде от значение за точното прилагане на закона, както и за развитие на правото. Позовава се и на очевидна неправилност на обжалваното решение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

за дължимост на ДДС, който е извън неговата компетентност и поради произнасяне извън предмета на спора. Касаторът поддържа и твърдение, че обжалваният акт е неправилен- постановен в нарушение на закона и необоснован, поради което следва да се отмени. Излага доводи, че в нарушение на съдопроизводствените правила е разгледан въпросът дали трябва да се начислява ДДС по процесната сделка- без да е променен докладът по делото, без да са уведомени страните и да им е предоставена възможност за изложат защитните си тези. Намира, че решението е необосновано, като решаващият съдебен състав не е съобразил периодичните плащания между страните и признанието с конклудентни действия на дължимостта на ДДС по конкретните фактури. Счита, че съдът не може да преценява дали се дължи ДДС или не, а единствено дали е платена договорената цена. Моли да бъде обезсилено решението и върнато за ново разглеждане на въззивния съд, евентуално- отменено, като бъде постановено ново за уважаване на предявения иск, ведно със законната лихва. Претендира разноски.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

въззивният съд се е произнесъл в противоречие с практиката на ВКС, обективирана в т. 3 Тълкувателно решение №1/09.12.2013г. по тълк. д. №1/2013г. на ОСГТК на ВКС, решение №107/27.07.2015г. по т. д. №4680/2013г. на ВКС, ТК, I т. о., решение №241/23.10.2013г. по гр. д. №3194/2013г. на ВКС, ГК, I г. о., решение №108/16.05.2011г. по гр. д. №1814/2009г. на ВКС, ГК, IV г. о., решение №762/20.07.2011г. по гр. д. №1371/2009г. на ВКС, ГК, I г. о. и решение №60/25.03.2013г. по т. д. №475/2012г. на ВКС, ТК, II т. о. Поддържа също, че първият, вторият, четвъртият и петият въпрос са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото. Счита, че въззивното решение е очевидно неправилно на основание чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК, тъй като въззивният съд се е произнесъл въз основа на заключения по приети в първоинстанционното производство съдебно – счетоводни експертизи, изготвени на база ненадлежни и компрометирани писмени доказателства (счетоводни документи).

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

123 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право