Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 63 ал. 1 ЗБН

Молба за предявяване на вземанията
Чл. 63. (1) Кредиторите предявяват писмено своите вземания пред синдика в срок два месеца от вписването на решението по чл. 13, ал. 1.

чл. 63 ал. 1 ЗБН

Молба за предявяване на вземанията
Чл. 63. (1) Кредиторите предявяват писмено своите вземания пред синдика в срок два месеца от вписването на решението по чл. 13, ал. 1.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

е налице противоречие с ТР №1 от 08.12.2013г. по тълк. д. №1/2013г. на ОСГТК на ВКС, решение №222 от 06.04.2017г. по т. д. №425/2015г. на ВКС, II т. о., решение №134 от 30.12.2013г. по т. д. №34/2013г. на ВКС, II т. о., решение №212 от 01.02.2012г. по т. д. №1106/2010г. на ВКС, II т. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Баева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

не отговарят на основната предпоставка по чл. 280, ал. 1 ГПК, доколкото не са обусловили изхода на спора. В обжалваното решение не е даден отговор на първия формулиран въпрос. Втори въпрос е общо зададен, без да се сочат конкретните обстоятелства, служебно известни на ищеца, от които се извежда проявлението на субективния елемент от фактическия състав на чл. 59, ал. 3 ЗБН. Апелативният състав не е изложил мотиви и относно ликвидността и изискуемостта на активното вземане, предмет на прихващането, поради което трети въпрос също не може да предпостави допускане на решението по иска по чл. 59, ал. 3 ЗБН до касационен контрол. Следва да се има предвид, че дори да се приеме, че е извършеното прихващане не е произвело действие, това не би могло да обуслови уважаване на конститутивния иск за относителна недействителност на прихващането. Предвид липсата на общата предпоставка по чл. 280, ал. 1 ГПК, не може да бъде обсъждано проявлението на допълнителния селективен критерий по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Костадинка Недкова

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

Относно реда за удовлетворяване в производството по банкова несъстоятелност на вземанията за съдебни разноски, присъдени в производствата по исковете за попълване на масата на несъстоятелността, предявени от синдика на несъстоятелната банка.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

в голямата си част са счетени като такива по преценка правилността на решението, на основанията по чл. 281, т. 3 ГПК, а и необосновани с допълнителен селективен критерий в сочените хипотези, по съображения които настоящият състав има предвид при последващото си произнасяне.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

1. Качеството вложител” субективно качество ли е с оглед на личността?; 2. Прехвърлимо ли е чрез договор за цесия качеството вложител” по смисъла на Закона за банковата несъстоятелност?; 3. След уведомяване и осчетоводяване на прехвърленото вземане по влог от страна на длъжника – банката по реда на чл. 99, ал. 3 ЗЗД, цесионерът придобива ли качеството вложител” по смисъла на пар. 1, т. 4 ДР ЗБН?; 4. Придобитото вземане по силата на договор за прехвърляне на вземане (цесия), произтича ли от временни положения в резултат на обичайните банкови сделки, отговарящи на дефиницията за вложител” по смисъла на пар. 1, т. 4 ДР ЗБН? Също поддържа, че въззивният съд не се е произнесъл и е пренебрегнал следните съществени материални и процесуални въпроси, които са от значение за точното прилагане на закона, от решаващо значение за производството по несъстоятелност на „КТБ“ АД /н./, както и за развитието на правото: 1. Следва ли цесионерите да предявят вземанията си пред синдика в сроковете и по реда на чл. 63, ал. 1 ЗБН или следва да бъдат включени служебно в първоначалния списък на приетите от синдика вземания по чл. 64, ал. 1 ЗБН?; 2. С оглед на това, че вземането е придобито до една година преди датата на откриване на производството по несъстоятелност, следва ли кредиторът да се удовлетворява по реда на чл. 94, ал. 1, т. 4 ЗБН като вложител?; 3. Отговаря ли на дефиницията за вложител” съгласно пар. 1, т. 4 ДР ЗБН цесионер, за когото не е налице, което и да е от следните условия: не е в правоотношение с банката, не е сключил договор за влог с банката, не е предоставил парични средства на банката, не е идентифициран от банката съгласно вътрешните правила, не е приел общите условия на банката, не заплаща такси по тарифата на банката за обслужване на сметката, по която е осчетоводено прехвърленото вземане, не е извършена задължителна проверка по реда на ЗМИП?; 4. Законосъобразно ли е списъкът на приетите вземания да бъде допълван с кредитори – цесионери с ред на удовлетворяване по реда на чл. 94, ал. 1, т. 4 ЗБН? Позовава се и на очевидна неправилност на обжалваното решение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Павел Банков

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

относно необходимостта при осъществена цесия длъжникът да бъде уведомен надлежно за разваляне, респ. прекратяване на договора, за да се породят последиците от развалянето. Решаващият касационен състав по реда на чл. 290 ГПК е приел, че действието на развалянето, респ. прекратяването на договора за прехвърляне на вземания настъпва спрямо длъжника от момента, в който му е съобщено за това от цедента или от цесионера. В тази връзка, в настоящият случай, това действие е настъпило с уведомяване на банката- длъжник от цедента на 22.06.2015г. Същото изявление, макар и по-късно е отправил и цесионера, уведомил синдиците за прекратяване на договора за цесия. Вземането, предмет на договора за цесия, в пълен размер е било заявено от вложителя А. по реда на чл. 63, ал. 1 ЗБН. Или, в случая, съдът е следвало да отчете не само едностранчиво погасителния ефект на надлежно отправеното изявление за прихващане от страна на цесионера, който е погасил свои задължения към длъжника и при действителност, на което прихващане, неговите мотиви биха обосновали постановения от него правен резултат, тъй като при действителност на прихващането, плащането с цедираното вземане е осъществено и същото не може да бъде върнато в патримониума на цедента, независимо от разваляне на договора за цесия, но и правният ефект от влязлото в сила решение по чл. 58, ал. 3 ЗБН, с което това прихващане е обявено за относително недействително, като последиците по отношение на прихващането са настъпили или могат да отпаднат с обратно действие по отношение на кредиторите на несъстоятелността. Именно ефекта на така установената сила на пресъдено нещо формира и извода относно действието на цесията за страните по този договор и за отношенията им с длъжника, който продължава да дължи, с оглед това, че погасителния ефект на прихващането се счита за ненастъпил спрямо кредиторите на несъстоятелния длъжник. Т. е. вземането следва да има носител, след като не е безусловно удовлетворено.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Елеонора Чаначева

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

не са обуславящи за решаването на спора. Въпросът дали съществува задължение на цесионерите да предявят вземанията си пред синдика в сроковете и по реда на чл. 63, ал. 1 ЗБН или тези вземания подлежат служебно на включване в списъка на приетите от синдика вземания не е обсъждан от въззивния съд, поради обстоятелството, че вземането на ищеца по иска е включено от синдиците в списъка на приетите вземания и възражението по чл. 66, ал. 6 ЗБН е подадено само относно определената поредност за удовлетворяване. Въпросът за създадения според касатора двоен стандарт” по отношение на списъка на приетите вземания не попада в приложното поле на касационното обжалване предвид законодателната уредба за разглеждане на подадените възражения по чл. 66, ал. 6 ЗБН в отделно производство по реда на чл. 68, ал. 1 ЗБН. Възприемането на противната теза би създало обвързаност на решението на съда по възражението (разглеждано по чл. 68 ЗБН) от акта на съда по несъстоятелността за одобряване на списъка на приетите вземания по чл. 67, ал. 2 ЗБН, което по същество би представлявало лишаване на кредиторите на несъстоятелността от право на възражение срещу поредността на удовлетворяване на приетите им вземания.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Тотка Калчева

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

Съставляват ли наложената забрана за осъществяване от банката на дейностите по издадената ѝ лицензия при поставянето ѝ под специален надзор по чл. 115 ЗКИ, съответно отнемането на лиценза ѝ за банкова дейност, хипотези на невъзможност за изпълнение по смисъла на чл. 89 ЗЗД на заварен договор за издаване на банкови гаранции?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Костадинка Недкова

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право